Za Vrnjačku i Sokobanju su čuli gotovo svi, ali Srbija može da se pohvali i brojnim drugim banjama koje su napravedno u drugom planu.

Takva je i Bukovička banja koja se nalazi u Aranđelovcu, u samom podnožju planine Bukulje. Njen geografski položaj čini je idealnom destinacijom za opuštanje i rehabilitaciju.

Bukovička banja ima velelepni park koji odlikuju cvetne leja i brojne vrsta retkog drveća, a u parku se nalaze i skulpture najpoznatijih domaćih i svetskih autora.

Bukovičku banju je prema podacima Republičkog zavoda za statistiku u septembru posetilo čak 2.722 turista.

Shutterstock/Adam Radosavljevic

Poznata po lekovitoj vodi

Banja je poznata po lekovitoj mineralnoj vodi koje Specijalna bolnica za rehabilitaciju "Bukovička banja" Aranđelovac koristi zajedno sa glinom koja je pokazala brojna blagotvorna dejstva po zdravlje.

Za lekovita dejstva vode Bukovičke banje znali su još i Dositej Obradović i knez Miloš, na čiji je zahtev bukovačka voda dopremana u brutelama i korišćena u dvoru.

Bukovička mineralna voda svrstana je u red najpoznatijih evropskih i svetskih alkalno-ugljeno kiselih voda, blagotvornog okrepljujućeg i osvežavajućeg dejstva na čovekov organizam.

Shutterstock/Adam Radosavljevic

U Bukovičkoj banji se leče brojne bolesti

Lekovita voda iz Bukovičke banje se koristi za brojna oboljenja.

Mineralna voda ima lekovita svojstva pijenjem kod:

  • oboljenja i stanja hepatobilijarnog trakta
  • gastrointestinalnog trakta
  • diabetes mellitus-a
  • oboljenja mokraćnih puteva

S druge strane,  kupanjem u mineralnoj vodi se leče: zapaljenski, ekstraartikularni i degenerativni reumatizam.

U Bukovičkoj banji dostupni su i brojni drugi tretmani poput termoterapije, kineziterapije, mehanoterapije, akupunkture, limfne drenaže.

U banji se tretiraju i:

  • rekonvalescenti
  • postreumatska stanja
  • lakši oblici hipertenzije i srčanih oboljenja
  • psihički zamoreni
  • neurastenije
  • anemije
  • nespecifična plućna obolenja (astma, cistična fibroza)
  • hronična oboljenja i stanja ženskih organa.

Cene u banji

Cena opšte nege koja podrazumeva: lekarski pregled, vizite, 24 h medicinski nadzor, smeštaj u izabranoj sobi, ishranu na bazi punog pansiona (tri obroka dnevno) i do 4 terapije prema nalazu lekara, svakog dana osim nedeljom kreće se od 5.600 dinara u dvokrevetnoj sobi, pa sve do 8.500 u apartmanu.

Dostupna je i poluintenzivna nega u banji koja podrazumeva: lekarski pregled, vizite, 24 h medicinski nadzor, smeštaj u izabranoj sobi, ishrana na bazi punog pansiona ( tri obroka dnevno i užine ukoliko je pacijent na insulinskoj terapiji), do 4 terapije prema nalazu lekara, svakog dana osim nedeljom, donsultativni pregled specijaliste interne medicine-endokrinologa i osnovne laboratorijske analize (kompletna krvna slika, sedimentacija, dnevni glikemijski profili, urin).

Shutterstock/cad_wizard

Cene poluintenzivne nege kreću se od 6.000 dinara u višekrevetnim sobama, pa do 9.200 u apartmanima.

Naravno, smeštaj možete da rezervišete i van banje na nekoj od dostupnik platoformi, a cene se tim putem kreće od 2.100 dinara po noćenju za dve osobe.

Ukoliko se odlučite za tu opciju, u banju možete da idete samo na tretmane čije se cene kreću od 300, pa do 5.000 dinara.

Cene tretmana lekovitom vodom kreću se od 300 dinara za četvoroćelijske kupke – jedan ekstremitet, pa do 1.000 dinara za podvodnu masažu.

Kada je reč o tretmanima lekovitom glinom, tretmani se kreću od 400 dinara za tretman Glina 1 kataplazma, pa do 5.800 za tretman Glina 20 kataplazmi.

Kako do Bukovičke banje?

Bukovička banja je udaljena samo 76 kilometara od Beograda što je oko sat vremena vožnje.

Sve vesti o banjama u Srbiji možete da pročitate ovde.

Podeli: