Izvor: B92.net/TV Prva

Iako nude jeftine letove, mnoge low cost aviokompanije sve češće naplaćuju brojne dodatne usluge u avionima, od sedenja do svog saputnika do dodatnog prostora za noge.

Zato se postavlja pitanje da li dodatni izdaci za putnike obesmišljavaju niske cene avionskih karata?

"Što se tiče ere jefitnih letova rekla bih da ona ne postoji za ljude koji nisu fleksibilni, već za ljude kojima komfor nije primaran. Ukoliko možete da putujete samo sa rancem biće vam jeftino, ali već ako hoćete da ponese manji kofer i doplatite ga, to može da vam bude skuplje od same karte. S druge strane u tim kompanijama se na samom letu sve naplaćuje kada govorimo o hrani i piću. Ali ni to nije neophodno za kratke letove. Doplaćuju se i ukoliko želite da sedite do svog saputnika. Bitno je da ljudi znaju da ne mogu da očekuju luksuz od tih letova", objašnjava  Isidora Ilić, travel blogerka i urednica "Exkluziva" za TV Prva.

Cene karata za let koji pretražujete mogu da variraju zbog čega nema posebnih pravila kada je najbolje kupovati karte. 

"Dva, tri meseca unapred može da bude optimalno vreme. Ali tu nekada i nema pravila, karta može da bude i skuplja i jeftinija i pred sam let. Kada je velika potražnja za letom, low-cost kompanije automatski podižu cene. Zbog toga neki pretražuj uletove iz ikongnito moda. Karte su nekada skuplje i kada su određeni događaji u tom gradu poput koncerta ili utakmice", objašnjava Isidora Ilić.

Ranije je bilo dozvoljeno da sa sobom imate i manji kofer, a proprcije prtljaga sa sada sve češće menjaju.

"Pre nekoloko godina direktor jedne low-cost kompanije pričao je da želi da ukine i toalete na kratkim letovima kako bi uveo mesta za stajanje koje bi koštalo samo 5 evra, ali to se nije desilo. Postoji kod njih želja da letovi ostanu jeftini, ali moraju i oni da imaju profit", ističe Ilić.

Više o ovoj temi pogledajte u prilogu.

Izvor: Prva

Podeli: