Izvor: b92.net/Journal of Travel Research

Zaboravite na noćne kreme s retinolom, jer bi putovanja mogla da budu najbolji način da efikasno usporite prerano starenje.

U saopštenju o novoj studiji objavljenoj u Journal of Travel Research, a koju je napisala kandidatkinja za doktorske studije Univerziteta Edith Cowan Fangli Hu, kaže se "zaboravite na noćne kreme s retinolom, jer bi putovanja mogla biti najbolji način da prkosite preranom starenju".

Hu je objavila različite recenzirane studije vezane za putovanja i zdravlje.

"Izlaganje novim sredinama, angažovanje u fizičkim aktivnostima i društvenoj interakciji i negovanje pozitivnih emocija su potencijalne koristi za pojedince. Praksa je pokazala da velness turizam, zdravstveni turizam i joga turizam veoma koriste ljudima. Turizam nije samo odmor i rekreacija, on doprinesi fizičkom i mentalnom zdravlju ljudi", istakla je Hu, pa dodala:
 

"Terapija putovanjem usporava starenje i mogla bi da posluži kao revolucionarna zdravstvena intervencija kada se posmatra kroz entropijsko sočivo".

Navela je i da pozitivna iskustva sa putovanja mogu pomoći telu da održi stanje niske entropije modulacijom svoja četiri glavna sistema.

"Turizam obično izlaže ljude novom okruženju i opuštajućim aktivnostima, a nova okruženja mogu da stimulišu ljude da se izbore sa stresom, ojačaju imuno sistem", dodala je Hu.

"Jednostavno rečeno, sistem samoodbrane postaje otporniji. Hormoni koji doprinose popravljanju i regeneraciji tkiva mogu se osloboditi i podstaći funkcionisanje sistema samoizlečenja. Lepe aktivnosti na putovanju mogu pomoći u ublažavanju hroničnog stresa, ublažavanju preterane aktivacije imunog sistema i podsticanju normalnog funkcionisanja sistema samoodbrane. Bavljenje rekreacijom potencijalno oslobađa napetost i umor u mišićima i zglobovima. Ovo olakšanje pomaže u održavanju metaboličke ravnoteže tela i povećava otpornost na bolesti", istakla je Huova.

Prema njenim rečima, istraživanje je pokazalo da bi se turisti mogli da se suoče i sa izazovima kao što su zarazne bolesti, nesreće, povrede, nasilje, pitanja bezbednosti vode i hrane.

Ipak, činjenica je da putovanja često uključuju fizičke aktivnosti.

"Mnogi samo na putovanjima imaju priliku da planinare, voze bicikl, plivaju, a dokazano je da fizička aktivnost poboljšava cirkulaciju krvi, ubrzati transport hranljivih materija i pomaže eliminaciji štetnih materija. Upravo to je bio ugao iz koga smo posmatrali putovanje i naša studija je pokazala da bi "terapija putovanjem" mogla biti revolucionarna zdravstvena intervencija", rekla je autorka studije, pa zaključila:

"Starenje, kao proces, je neizbežno. Iako se ne može zaustaviti, može se usporiti. Turizam se ne odnosi samo na slobodno vreme i rekreaciju, on može da doprinese fizičkom i mentalnom zdravlju ljudi".

Podeli: