Izvor: Tanjug

U jeku glavne turističke sezone koncesionari koji upravljaju većinom od ukupno 7.200 plaža u Italiji prvi put su stupili u štrajk, za početak samo ujutru na dva i po sata.

Italijanske vlade su poslednjih godina neprekidno odlagale primenu direktive EU-a koja je trebalo da bude sprovedena još 2006. godine i kojom se propisuje da se za državne koncesije za plaže mora redovno sprovoditi javno nadmetanje jer se radi o javnom dobru.

Međutim, po svemu sudeći vlada desničarske premijerke Đorđe Meloni namerava da primenjuje ova prvila EU, prenosi Dojče Vele.

Italijanska obala zakonski pripada državi - dakle svima, ali više od pola plaža je dodeljeno privatnim koncesionarima, često bez javnog nadmetanja i po neverovatno niskim cenama što jedni nazivaju nepotizmom, a drugi mafijaškim poslom.

Iako je avgust mesec u kojem se u italijanskom gradiću Ostija nadomak Rima zarađuje najviše novca, na gradskoj plaži Tibidabu, otvorenoj još 1935. godine često već prepodne zatvore plažu tako što na blagajni osvane natpis "suncobrani su rasprodati".

Zbog toga se u Italiji ovih dana preporučuje dolazak na plažu već u devet ujutro, ali moguće je da u narednim danima ni to neće pomoći.

Ukoliko vlada desničarske premijerke Italije Đorđe Meloni ne preduzme neke konkretne mere, plaže bi već sredinom avgusta mogle da budu zatvorene i po pola dana, a krajem meseca čak i ceo dan.

Za milione turista koji letuju duž 7.500 kilometara duge mediteranske obale takav štrajk ne bi nužno predstavljao veliki problem, ali za mnoge bi ipak bio neprijatan.

Turisti koji se samo s peškirom smeste na pesak ili stenu često su predmet podsmeha, međutim prosečna cena dnevnog iznajmljivanja dve ležaljke i suncobrana prošle godine je iznosila 30 evra. Cene na nekim ekskluzivnijim mestima mogu da budu i nekoliko stotina evra i mnoge porodice su se obogatile zahvaljujući tom unosnom poslu.

Podeli: