Izvor: Večernji.hr

U samom srcu letnjesezone kada se očekuju visoke temperature, kao i visoke temperature mora, meštane i turiste Dubrovnika i okoline iznenadio je nagli pad temperature mora.

Prema podacima Državnog hidrometeorološkog zavoda (DHMZ), temperatura mora jutros u 7 sati iznosila je samo 19,1°C, a u 11 sati porasla je samo na 19,6°C. Ovo predstavlja dramatičan pad u odnosu na rekordne temperature zabeležene pre nekoliko dana, kada je more dostiglo oko 30°C.  U pokušaju da se bolje razumeju uzroci ove pojave, pomenut medij stupio je u kontakt sa stručnjacima.

Ivica Vilibić sa Instituta Ruđer Bošković prokomentarisao je situaciju, ističući da na sadašnji pad temperature mora utiče i pad temperature u atmosferi.

"Na temperaturu mora utiče više faktora. Prvi je prenos toplote. od atmosfere do mora, zbog čega se more zagreva od proleća do kraja leta, kada je sunčevo zračenje najveće, što je vazduh topliji, to je i površina mora, zbog čega su zabeležene rekordne temperature tokom nedavnih talasa vrućine.  U jesen i zimu, naravno, more se hladi, a atmosfera gubi toplotu – zato mesta uz more imaju topliju klimu", rekao je.

Vilibić je objasnio i kako oluja može dramatično uticati na površinsku temperaturu mora:

"Kada leti udari nešto jača oluja, tada se javlja pojava poznata kao upwelling, gdje oluja "gura" površinsko more prema otvorenom moru, a hladnije more sa većih dubina dolazi bliže obali. Ova pojava može značajno smanjiti temperaturu mora na površini, a danas i juče je bila relativno jaka oluja koja je izazvala podizanje toplijeg površinskog mora prema italijanskoj obali i uopšte prema obali. Ovo je učestala pojava leti, čak i nakon toplotnog talasa ili normalnog letnjeg perioda. Nakon što se oluja smiri, potrebno je nekoliko dana da se more vrati na normalnu temperaturu", rekao je Ivica Vilibić.

S druge strane, Natalija Dumić sa Instituta za okeanografiju i ribarstvo u Splitu kaže da je i ona iznenađena temperaturom mora, ali se ne slaže da je na to uticalo nevreme, jer trenutno ne duva toliko hladnog vetra.

"Ta cifra mi je čudna, ali ne bih još ništa zaključivala dok se ne potvrdi kontinuitet pada temperature. Na kratkotrajni pad temperature može uticati mnogo faktora, uključujući i ljudske greške u merenjima. Naravno, ovakav pad temperature nije prirodan, ali dok se ne potvrdi ista temperatura bar dva dana uzastopno, teško je komentarisati da oluja može igrati ulogu, ali ja sam trenutno u Splitu i ovo nevreme nije toliko strašno da bi moglo izazvati takav pad temperature mora. Postoji mogućnost da postoje i drugi faktori ili greške u merenju", kaže Dumić.

U DHMZ-u su potvrdili i da ponovo proveravaju podatke jer su i oni iznenađeni ovako naglim padom temperature. Očekuju se dodatne analize i naknadni izveštaj o mogućim uzrocima i potvrda ove pojave.

Podeli: