
Srpski nacionalni park počinje sa naplatom ulaska: Poznata i cena
Nacionalni park Fruška gora počeo je da naplaćuje naknadu za ulazak u zaštićeno područje koja iznosi 100 dinara za fizičko lice i 300 dinara za motorno vozilo.
22. april
15:38
2 h
Izvor: Index.hr
Dolaskom proleća mnogi počinju sa planiranjem putovanja. Ako ste odlučili da posetite zemlju koju još niste planirali, a planirate da putujete automobilom, bilo bi dobro da bar znate njihova saobraćajna pravila, inače biste nesvesno prekršili zakon.
Mnoge zemlje širom sveta imaju neobična saobraćajna pravila – u jednoj prestonici saobraćaj čak regulišu meštani obučeni u kostime zebre.
Pa počnimo redom.
Dok u većini zemalja vozači moraju da paze uglavnom na policiju i kamere za kontrolu brzine, u Francuskoj moraju da se bave i lokalnim zajednicama. Ove dobrovoljne grupe koriste kamere za kontrolu brzine da odvrate vozače od prekoračenja brzine, objašnjava RAC.
"Francuska policija može da izrekne novčane ili čak strože sankcije na osnovu prijava lokalnih zajednica – zato se držite zakona i izbegavajte neželjenu kaznu u svom poštanskom sandučetu", dodaje on.
Nemačka je poznata po svojim autoputevima bez ograničenja brzine, poznatim kao autoputevi, gde je zaustavljanje bez valjanog razloga nezakonito. Zbog toga RAC objašnjava da „nikada ne treba da ostanete bez goriva“ dok vozite autoputem, jer bi zaustavljanje iz tog razloga bilo kršenje zakona.
Saobraćajni stručnjaci upozoravaju i da na autoputevima ponekad postoje ograničenja brzine.
Ekvador ima jednu od najvećih stopa saobraćajnih nesreća u Latinskoj Americi „zbog nepažljive vožnje, prebrze vožnje i loše održavanih vozila“, prenosi Dejli mejl.
Postoje određena pravila koja pokušavaju da reše ovaj problem, pa je u nekim gradovima Ekvadora zabranjeno kretanje vozila sa ekvadorskim registarskim oznakama određenim danima ili u vreme najveće gužve.
Sistem je zasnovan na „poslednjim ciframa registarske tablice vozila”, pa je najbolje da proverite svoju pre vožnje u ovoj južnoameričkoj zemlji, inače bi „mogli biti kažnjeni”.
Krave su poštovane životinje u hinduizmu i smatraju se svetim u mnogim oblastima Indije. Često se mogu videti kako slobodno šetaju ulicama širom zemlje, pri čemu automobili uvek staju da pređu put, što često dovodi do potpunog zastoja u saobraćaju.
Zbog toga se turisti koji se voze po Indiji često pozivaju da se ponašaju kao lokalni vozači, jer "nesreće u kojima su učestvovale krave mogu privući gomilu ljudi i potencijalno dovesti do nasilja".
Ako koristite automobil u Turkmenistanu, uverite se da vaše vozilo nije crno - ili bilo koje druge boje osim bele. Prema informacijama AutoTurkmena, mnoga mesta u zemlji, posebno glavni grad Ašhabat, zabranila su vozila koja nisu bela, zahvaljujući sujevernim uverenjima predsednika Berdimuhamedova i njegovoj viziji grada ukrašenog belim automobilima.
Tursko tržište automobila dodaje da je ova zabrana "dovela do konfiskacije vozila i zahteva da vlasnici prefarbaju svoja vozila u belo ili se suoče sa kaznama".
Saobraćajni bes je prilično uobičajen osećaj među vozačima, bez obzira gde živite u svetu. Međutim, u Kataru, bes na putu može dovesti do novčanih kazni, zatvora, deportacije, pa čak i zabrane ulaska u zemlju. "Čak i najmanji oblici 'saobraćajnog besa', kao što su grubi gestovi, mogu dovesti do ozbiljnih sankcija", navodi se u saopštenju.
Ako ste ikada hodali putem po kišnom danu i da vas je vozilo koje juri kroz lokvicu zapljusnulo, znate koliko to može biti frustrirajuće. U Japanu, međutim, prskanje pešaka tokom vožnje nije samo nepristojno, već i "ozbiljno kršenje" Zakona o saobraćaju na putevima. Vozači koji to urade mogu se suočiti sa (manjom) kaznom od 7.000 JPI, ili oko 44 evra.
Jedno od bizarnijih pravila dolazi iz glavnog grada Bolivije La Paza, gde grupa stanovnika obučenih u kostime zebre - poznate kao Cebritas - usmerava saobraćaj. Prema Atlas Obscuri, vlada je počela da uvodi ove "zebre" početkom 2000-ih, "kada je bezbednost na putevima u La Pazu dostigla najniži nivo svih vremena".
U većini delova sveta, provaljivanje automobila je nelegalno. Ali u mnogim delovima Australije, sami kršite zakon ako ostavite svoj automobil otključan ili sa otvorenim prozorima, objašnjava Canberra Times. Ovo pravilo je uvedeno sa ciljem da se smanji krađa vozila.
U glavnom gradu Ruande, Kigaliju, automobili su zabranjeni svake prve i treće nedelje u mesecu kao deo inicijative za smanjenje zagađenja u centru grada i podsticanje pešačenja i vožnje bicikla.
Nacionalni park Fruška gora počeo je da naplaćuje naknadu za ulazak u zaštićeno područje koja iznosi 100 dinara za fizičko lice i 300 dinara za motorno vozilo.
22. april
15:38
2 h
Pre nekoliko hiljada godina velikom erupcijom nastao je današnji oblik Santorinija, a sada naučnici prvi put ozbiljno istražuju koliko bi opasna mogla biti iduća velika erupcija.
22. april
15:19
2 h
Grčka vlada planira da prepolovi lučke takse počevši od 1. maja. Grčko ministarstvo pomorstva i ostrvske politike podnelo je parlamentu amandman za zauzdavanje rasta cena karata za trajekte.
22. april
10:18
7 h
Scena koju je Aleksandar iz Čačka doživeo na graničnom prelazu sa Crnom Gorom, noćna je mora svakog vozača.
22. april
8:21
9 h
Dve nemačke tinejdžerke koje su planirale kao turistkinje da istraže SAD završile su u zatvoru, a potom su proterane iz zemlje nakon što je američka Carina i granična služba (CBP) njihov neprecizno planirani put proglasila sumnjivim.
22. april
7:09
10 h
Kokosovo ulje je visoko cenjeno u savremenom društvu zbog svoje svestrane upotrebe.
22. april
17:14
39 min
Da li se zaista razvode ili je reč o marketinškom triku, još uvek se ne zna. Međutim, nove fotke bacaju drugačije svetlo na celu dramu oko njihovog navodnog razvoda...
22. april
16:13
1 h
Priča o jedinoj ljubavi pape Franje, koju je doživeo davno, pre nego što je postao poglavar Katoličke crkve, ponovo je izazvala pažnju javnosti nakon njegove smrti.
22. april
15:02
2 h
Pržena punjena jaja su savršen način da iskoristite sve što vam ostane od Uskrsa, a mogu da se jedu za predjelo ili kao užina.
22. april
14:28
3 h
Svetli utorak, poznat i kao Vaskršnji ili Vodeni utorak, treći je dan praznovanja Uskrsa i ima posebnu simboliku i važnost.
22. april
13:50
4 h
Od pastira koji miriše na ovce do Crkve koja izlazi i globalizacije ravnodušnosti – papa Franjo bio je revolucionaran i u jeziku, često iznenađujući i same vernike.
22. april
17:23
30 min
Fanovi Džastina Bibera ponovno su zabrinuti nakon što se u nedelju TikTokom proširio uznemirujući snimak pevača na Koačeli.
22. april
16:50
1 h
Malo je verovatno da bi svetski kardinali izabrali prvog papu iz Amerike, ali ako to urade, 72-godišnji kardinal Džozef Vilijam Tobin bi se činio najverovatnijim kandidatom, prenosi Rojters.
22. april
16:22
1 h
Ana Divac, supruga proslavljenog srpskog košarkaša Vlada Divca, jedna je od retkih Srpkinja koja je imala čast da upozna papu Franju.
22. april
15:55
1 h
Veliki broj građana Italije, ali i drugih zemalja okupio se kod Bazilike Svete Marije Velike u Rimu gde će biti položeni posmrtni ostaci papa Franje, kako bi odali poštu preminulom poglavaru Rimokatoličke crkve.
22. april
14:55
2 h
Kancer testisa, iako nije česta vrsta raka. može se javiti u bilo kom uzrastu, ali najčešće se pojavljuje između 15. i 45. godine života.
22. april
17:46
7 min
Lekari hitne pomoći su u nedelju tokom noći, najveći broj poziva primili zbog bolova u stomaku usled povećanog unosa hrane.
22. april
14:34
3 h
Određene namirnice prepune su nutrijenata koji podržavaju zdravlje mozga, i to kako kratkoročno, kad vam treba fokus, tako i dugoročno, u zaštiti od kognitivnog pada i demencije.
22. april
8:58
8 h
Mršavljenje ne zavisi samo od toga šta jedemo tokom dana, već i od večernjih navika. Upravo tada, kada bi telo trebalo da prelazi u fazu odmora i oporavka, mnogi nesvesno prave greške koje usporavaju metabolizam ili podstiču preterano jedenje.
22. april
7:07
10 h
Nutricionista Branka Mirković izjavila je danas da nakon perioda posta, za vreme Uskršnjih praznika treba biti za početak umeren u količini masnoće, ističući da masna hrana može da izazove ozbiljne probleme.
21. april
19:31
22 h