Novi modernizovani sistem ulaska i izlaska u zemlje Evropske Unije najavljen je za 2025. godinu, a neke zemlje su već napravile prve korake ka njegovoj primeni.
Evropska komisija je u decembru 2024. godine predložila početak rada EES sistema i dala članicama rok od šest meseci da ga primene.
Konačan datum primene još uvek nije poznat, ali neke od zemalja članica počele su da se pripremaju.
Tako je u Španiji otvoren novi pametni sistem ulaska i izlaska iz EU na granici Melija-Maroko.
Španski ministar unutrašnjih poslova, Fernando Grande-Marlaska, otvorio je EES sistem i istakao da je Melija spremna za sprovođenje automatizovanih provera čim sistem bude pokrenut širom EU.
Kada sistem bude pokrenut, svi državljani trećih zemalja koji prelaze granicu Melilja-Maroko kako bi ušli na špansku teritoriju moraće da se registruju u novi sistem, bez obzira na to da li imaju pravo na bezvizni ulazak u Šengen zonu ili ne.
Tokom registracije, državljani trećih zemalja moraće da dostave svoje biometrijske podatke, uključujući fotografiju lica i otiske prstiju, kao i druge lične informacije.
I Eurostar voz najavio je uvođenje promene putovanja vozom između Pariza i Londona u okviru pripreme za uvođenje dugo odlaganog sistema ulaska i izlaska iz EU (EES).
Putnici koji putuju vozom između Pariza i Londona treba da znaju da će operater železničkog prevoza kroz Lamanš, Eurostar, ukinuti popularni biometrijski sistem prijave na stanici St Pancras u Londonu, u okviru priprema za uvođenje EES sistema.
Shutterstock/Sergii Figurnyi
Međutim, kapacitet graničnih kontrola na stanici je udvostručen, a broj e-gate prolaza će biti povećan na 11, uz postavljanje 49 kioska za registrovanje unapred u EES sistem.
Konašan datum primene još uvek nije poznat, a na zvaničnoj stranici EU stoji da se primena očekuje u 2025. godini, nakon čega će uslediti i ETIAS sistem.
Šta je EES sistem?
Sistem ulaska/izlaska (EES) je automatizovani IT sistem za registraciju državljana zemalja koje nisu članice EU, a koji putuju na kraći boravak, svaki put kada pređu granice.
Sistem će se primenjivati na graničnim prelazima sledećih država: Bugarska, Hrvatska, Mađarska, Rumunija, Slovenija, Grčka, Austrija, Belgija, Češka, Danska, Estonija, Finska, Francuska, Nemačka, Island, Italija, Letonija, Lihtenštajn, Litvanija, Luksemburg, Malta, Holandija, Norveška, Poljska, Portugal, Slovačka, Španija, Švedska, Švajcarska.
EES će funkcionisati tako što će vam na graničnim prelazima, pored pasoša biti zatraženi biometrijski podaci poput otisaka prstiju i fotografije. Granični službenici će skenirati vaše otiske prstiju (četiri prsta) i napraviti fotografiju vašeg lica. Ove informacije biće zabeležene u digitalnom dosijeu.
Shutterstock/ 1000 Words
Na osnovu prikupljenih biometrijskih podataka, kreiraju se biometrijski šabloni koji se čuvaju u zajedničkoj Biometrijskoj službi za upoređivanje podataka.
Zašto se uvodi novi sistem ulaska u EU?
Novi sistem ulaska u EU se uvodi kako bi se poboljšala efikasnost upravljanja spoljnim granicama i
sprečila neregularna migracija, kao i kako bi se olakšalo upravljanje migracionim tokovima, dentifikovali putnici koji nemaju pravo na ulazak ili su prekoračili dozvoljeni boravak i prepoznali putnici koji koriste lažne identitete ili pasoše i kako bi se pomoglo u sprečavanju, otkrivanju i istrazi terorističkih i drugih teških krivičnih dela
EES sistem ima nekoliko prednosti:
Sistem ulaska i izlaska modernizuje upravljanje spoljnim granicama EU, postepeno poboljšavajući iskustvo putnika
Identifikuje osobe koje prekorače dozvoljeni boravak i pruža pouzdane podatke o ulascima, izlascima i odbijenim ulascima
Efikasno suzbija prevaru s identitetom prikupljanjem biometrijskih podataka
Bezbednost unutar EU biće pojačana zahvaljujući poboljšanoj graničnoj kontroli, korišćenju elektronskih evidencija i biometrijskih podataka
EES omogućava deljenje informacija u realnom vremenu, osiguravajući da granične vlasti širom EU imaju pravovremene i tačne podatke
Detaljan vodič za EES sistem možete da pročitate OVDE.
Nakon što je priroda formirala čuvene "vilinske dimnjake" u ovom delu današnje Turske, prste je umešao i čovek, koji je sa puno strpljenja gradio u tim neobičnim formacijama crkve i manastire, ali i podzemne hodnike.
Od svakoga od ovih 10 mesta putnicima zastaje dah, za neka naučnici i dalje nemaju logično objašnjenje kako su nastala, ali u svakom slučaju, toliko su lepa da ih vredi videti.
Edutainment putovanja predstavljaju idealan spoj obrazovanja i zabave, omogućavajući ljudima da istražuju svet dok istovremeno uče kroz interaktivna iskustva.
Poznato je da svingeri posebno vole jadransku obalu, a i ove godine vraćaju se na ostrvo Obonjan u šibenskom arhipelagu, gde će ponovno održati veliko okupljanje pod nazivom Spicy Island.
Uvođenje novog ETIAS sistema koji će podrazumevati izdavanje putne dozvole za ulazak u zemlje članice EU se verovatno neće dogoditi tokom 2025. godine.
Primena novog sistema za ulazak u zemlje Evropske Unije, ETIAS-a, ponovo je odložena, a B92.net otkrio je šta je razlog pomeranja datuma i kada će konačno najavljeni sistemi biti realizovani.
Nakon što je priroda formirala čuvene "vilinske dimnjake" u ovom delu današnje Turske, prste je umešao i čovek, koji je sa puno strpljenja gradio u tim neobičnim formacijama crkve i manastire, ali i podzemne hodnike.
Od svakoga od ovih 10 mesta putnicima zastaje dah, za neka naučnici i dalje nemaju logično objašnjenje kako su nastala, ali u svakom slučaju, toliko su lepa da ih vredi videti.
Edutainment putovanja predstavljaju idealan spoj obrazovanja i zabave, omogućavajući ljudima da istražuju svet dok istovremeno uče kroz interaktivna iskustva.
Svemirska kapsula SpejsEks (SpaceX) sa novom ljudskom posadom pristala je na Međunarodnu svemirsku stanicu (ISS), čime je astronautima Baču Vilmoru i Suniti Vilijams, koji su više od devet mesevci proveli u svemiru, omogućeno da se napokon vrate kući.
Makedonska pevačica Kaliopi (58) izrazila je saučešće porodicama poginulih u požaru u Kočanima u Severnoj Makedoniji, gde je poginula 51 osoba, a povređeno je više od 100 ljudi.
Neki članovi benda DNK i prateći vokali koji su sinoć nastupili u diskoteci Pulse u Kočanima, u kojoj je izbio požar i ubio najmanje 50 ljudi, prebačeni su u bolnicu.
Grupa istraživača sa univerziteta Kembridž i Oksford, kao i sa Kraljevskog koledža u Londonu, planira da ugradi implante-pejsmejkere u mozak zavisnika od alkohola i droga.
Parkinsonova bolest je stanje koje pogađa mozak i dovodi do simptoma poput drhtanja, ali postoji i manje poznat znak koji može da se pojavi godinama ranije.