Španski ministar unutrašnjih poslova, Fernando Grande-Marlaska, otvorio je novi pametni sistem ulaska/izlaska iz EU (EES), u Melilji, prenosi Šengen njuz.

Otvaranjem EES sistema, ministar Grande-Marlaska pokazao je da je Melilja spremna za sprovođenje automatizovanih provera čim sistem bude pokrenut širom EU.

Očekuje se da će EES biti uveden do kraja ove godine. Međutim, kako bi se izbeglo ostavljanje celokupnog posla za poslednji trenutak, Španija je već inaugurisala sistem na granici Melilja-Maroko, pokazujući da je spremna za predstojeće promene.

Tokom svečanog otvaranja, ministar Grande-Marlaska predstavio je sistem koji je Španiju koštao oko 11 miliona evra, a tom prilikom je razgovarao i sa novinarima.

On je tada izjavio da je španska vlada posvećena tome da sistem funkcioniše efikasno nakon njegovog uvođenja.

Šta će se promeniti na granici Melilja-Maroko kada EES bude uveden?

EES je automatizovani sistem koji će zameniti ručno pečatiranje pasoša i modernizovati granične kontrole.

Kada sistem bude pokrenut, svi državljani trećih zemalja koji prelaze granicu Melilja-Maroko kako bi ušli na špansku teritoriju moraće da se registruju u novi sistem, bez obzira na to da li imaju pravo na bezvizni ulazak u Šengen zonu ili ne.

Tokom registracije, državljani trećih zemalja moraće da dostave svoje biometrijske podatke, uključujući fotografiju lica i otiske prstiju, kao i druge lične informacije.

Ova zemlja počinje sa primenom novog sistema ulaska u EU
Shutterstock/ronstik

Ovi podaci će se čuvati u sigurnoj bazi podataka u periodu od tri godine. To znači da, nakon što jednom završe registraciju, više neće morati da prolaze kroz ovaj postupak sve dok ne dođe vreme za ažuriranje podataka nakon tri godine. Pri svakom narednom ulasku u EU, biće potrebna samo verifikacija, što će značajno ubrzati proces prelaska granice.

Koji je cilj EES-a?

Uvođenjem EES-a, EU želi da prati ulaske i izlaske svih državljana trećih zemalja sa svoje teritorije. Novi sistem će beležiti podatke o ulasku i izlasku stranih državljana, omogućavajući da se utvrdi kada neko prekorači dozvoljeni boravak u EU.

Cilj EES-a je i sprečavanje neregularnih migracija, identifikacija osoba koje koriste lažne identitete, kao i doprinos efikasnijem procesu putovanja.

Očekuje se da će nakon uvođenja sistema oko 700 miliona putnika iz zemalja van EU biti obuhvaćeno novim procedurama svake godine.

Kako će izgledati EES sistem?

Sistem ulaska/izlaska (EES) je automatizovani IT sistem za registraciju državljana zemalja koje nisu članice EU, a koji putuju na kraći boravak, svaki put kada pređu granice.

"Kratkoročni boravak" podrazumeva boravak do 90 dana u bilo kom periodu od 180 dana. Ovaj period se računa kao jedinstven za sve evropske zemlje koje koriste EES.

Sistem će se primenjivati na graničnim prelazima sledećih država: Bugarska, Hrvatska, Mađarska, Rumunija, Slovenija, Grčka, Austrija, Belgija, Češka, Danska, Estonija, Finska, Francuska, Nemačka, Island, Italija, Letonija, Lihtenštajn, Litvanija, Luksemburg, Malta, Holandija, Norveška, Poljska, Portugal, Slovačka, Španija, Švedska, Švajcarska.
 

EES će funkcionisati tako što će vam na graničnim prelazima, pored pasoša biti zatraženi biometrijski podaci poput otisaka prstiju i fotografije.

Sve o EES sistemu pročitajte ovde.

Nakon primene EES sistema, očekuje nas ETIAS.

Podeli: