U poslednja tri dana, u regionu između Santorinija, Amorgosa i Josa, zabeleženo je 555 zemljotresa, od kojih su svi bili jači od tri stepena Rihterove skale. Da li bi turisti trebalo da brinu?

Više od 500 zemljotresa pogodilo je omiljenu destinaciju Srba, a kako je najavljeno "tlo neće mirovati", te je B92.net istraživao kakvo je stanje u Grčkoj trenutno, kao i da bi li putnici koji su već uplatili svoje aranžmane trebalo da otkažu letovanje.

Vlasti su savetovale zatvaranje škola i bolnioca na Santoriniju, a ispred turističkih agencija stvorili su se redovi. Stanovnici ostrva, uplašeni zbog uzastopnih zemljotresa, pojurili su da rezervišu karte za odlazak, pri čemu su brodovi i avioni izgledali skoro popunjeni.

Santorini je ostrvo u Grčkoj koje svake godine privuče oko 3,4 miliona turista, a naročito one sa "malo dubljim džepom".

Aleksandar Seničić, direktor JUTE je za 92.putovanja kazao da je Santorini jedno od najlepših i najposećenijih ostrva u Grčkoj, ali samim tim i među najskupljima.

Grčka ne prestaje da se trese: Ukoliko situacija ostane ovakva... FOTO
Profimedia

"Na žalost iz Srbije nemamo neki značajan broj turista na ovom ostrvu, i ovi zemljotresi svakako neće uticati negativno po pitanju prodaje aranžmana. U ovomm momentu nisam siguran oko broja uplaćenih aranžmana za Santorini i uglavnom se radi o individualnim putovanjima. Ukoliko situacija ostane ovakva,svakako da će agencije koje u svojoj ponudi imaju Santorini,adekvatno reagovati i ponuditi putnicima alternativna putovanja", istakao je on.
 
Naime, kako ističe naš sagovornik zemljotrese, kao i ostale prirodne nepogode nije moguće predvideti i na taj način se zaštititi.

"Svako ko smatra da može da predvidi budućnost, najbolje je da tako i postupi. Ko se ne oseća sigurnim,svakako je bolje da ne putuje, iako moram da kažem da se zemljotres može desiti na svakoj destinaciji i u svakom momentu", dodao je Seničić.

Grčka ne prestaje da se trese: Ukoliko situacija ostane ovakva... FOTO
Profimedia

Grčka je omiljena destinacija naših turista, a čini se da će taj trend još dugo biti prisutan, te se smanjenje interesovanja ne očekuje.

"Naprotiv, prognoze su za nijansu bolje nego za proteklu sezonu, prema broju rezervacija u ovom momentu", kaže direktor Jute za B92.net.

U ovakvim situacijama, prema rečima našeg sagovornika, putnici su zaštićeni Zakonom o turizmu, a više informacija mogu dobiti u agenciji u kojoj su uplatili aranžman, ili kod naših pravnika  U zavisnosti od okolnosti, svakako da niko od agencija ne želi da šalje nekoga u neizvesnost.

"U suprotom ako pričamo samo o osećaju nelagode da se to može desiti bez nekog evidentnog razloga, a da pritom ima gostiju,da normalno radi aerodrom,hoteli... Onda je situacija malo ozbiljnija, jer tada putnik odlučuje da odustane od aranžamana koji je moguće realizovati, pa u tim
slučajevima može doći i do naplate otkaznih penala. Ali ta tema je dosta kompleksna i zavisi od situacije do situacije", istakao je Seničić.
 

Grčka ne prestaje da se trese: Ukoliko situacija ostane ovakva... FOTO
Shutterstock/Pit Stock

"I dalje će Grčka biti najpopularnija letnja destinacija bez ikakve dileme. Ne verujem da će u velikoj meri ova neizvesnost i napetost uticati na najveći broj putnika koji boravi u
severnom delu Grčke. Svakako da će situacija da se prati, a  ukoliko ima naznaka-realnih, da se može desiti neka velika havarija sigurno niko neće insistirati da se realizuju ta putovanja", dodao je.

Kako smo saznali za sada nema naznaka nekih većih broja otkaza, jer objektivno nema ni razloga u ovom momentu za nešto tako.

"I mislim da ne treba biti bilo kakvih ishitrenih reakcija i postupaka. Mi ne možemo znati gde će se desiti neka prirodna pojava i u kom momentu", zaključuje Seničić.

Ako ste planirali putovanje na ovo ostrvo u narednim nedeljama, a osećate nesigurnost zbog zemljotresa, savetuje se da kontaktirate svoju avio-kompaniju ili turističku agenciju. Nema zvaničnog upozorenja koje bi obavezalo na otkazivanje, ali mnoge kompanije su fleksibilne i rade u interesu putnika.

Ljudi beže sa ostrva

Zvaničnici su ocenili da intenzivna seizmičnost u regionu može da potraje još nekoliko dana, pa čak i sedmica, a profesor seizmologije na Univerzitetu Aristotel u Solunu Manolis Skordilis, ocenio je da je situacija na Santoriniju izuzetno ozbiljna i da su mogući zemljotresi jačine i iznad šest stepeni Rihterove skale. 

Kako javljaju grčki mediji, do sada je više od 9.000 ljudi, i stanovnika i turista, napustilo ostrvo.

Četiri prenosna podvodna seizmografa nove tehnologije koja će proučavati podvodni vulkan Kolumbo na Santoriniju postavljaju se danas unutar Kolumbove kaldere i pored podmorskog raseda Anidrosa. Seizmografe će postaviti članovi međunarodnog tima istraživača.

Podeli: