Suština ovog problema je u načinu podele pozivnica na dečji rođendan tokom časa kom prisustvuju svi đaci i učiteljica, kažu u Ministarstvu prosvete, nauke i tehnološkog razvoja za portal B92.
"Ne možete podeliti pozivnice preskačući jedno-dvoje-troje dece zbog njihovih ličnih svojstava. U Pravilniku nigde ne piše da neko mora svu decu da pozove na rođendan. Roditelji mogu da pozovu koga god žele. Pošto se radi o deci mlađeg uzrasta koja ne razumeju zašto ih neko izdvaja iz celine, kod njih izuzimanje može da izazove doživljaj odbačenosti i neprihvatanja, mogu da budu povređena i tužna. Teško im je objasniti zašto se razlikuju i zašto ih neko ne želi", navodi se u pisanom odgovoru Ministarstva, koje je kreator Pravilnika.
Oni dodaju da je Pravilnik važan jer uređuje postupanje ustanove u slučaju kada se sumnja da se dogodilo ili zaista i dogodi diskriminatorno ponašanje odnosno kada se nekome vređa ugled, čast ili dostojanstvo.
"Niko ne sprečava roditelje da pozovu koga god žele i pozivnice podele na drugi način: na odmoru, pre ili posle časova. To je odluka roditelja i vaspitni model porodice", pojasnili su iz Ministarstva.
Psihoterapeut doktor Zoran Milivojević kaže da deca u odeljenju razvijaju emocionalne odnose, simpatije i empatije i pita se zašto slavljenik da pozove na rođendan na primer pojedinca koji ga na neki način maltretira.
"Ovim svakako država ulazi u privatnost građana, a država treba da uređuje ono što je javno, ali ne i ono što je privatno", rekao je Milivojević za B92.
Činjenicu da roditelji izdvajaju sve više novca za proslave dečjih rođendana i igraonice se utrkuju u pružanju novih sadržaja i povoljnostima plaćanja, Milivojević pojašnjava kao tradiocionalnu karakteristiku "da volimo da se pokažemo".
"Mi smo narod koji se tako pokazuje. Bilo da su rođendani, ispraćaji u vojsku ranije i slične proslave. Plašim se, kad je reč o Pravilniku, da može da bude kontraproduktivan i u samom odnosu među decom", dodao je on.
Pravilnik o postupanju ustanove u slučaju sumnje ili utvrđenog diskriminatornog ponašanja i vređanja ugleda, časti ili dostojanstva ličnosti u primeni je od 1. septembra ove godine, a u njemu se između ostalog kao tipična situacija diskriminatornog ponašanja navodi "ignorisanje i izbegavanje kontakata sa učesnikom obrazovanja zbog njegovog ličnog svojstva".
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Komentari 85
Pogledaj komentare