Najbizarnija trka u istoriji: Kako su Osmanlije kažnjavale age
Dželati Otomanske imperije nikad nisu bili čuveni po milosrđu. Da je kojim slučajem živ, to bi mogao da vam potvrdi i mladi sultan Osman II, koji je u maju 1622. ubijen tako što su mu testise stavili pod presu.
Otomanska imperija je vekovima vladala prostorima današnje Turske, Balkana, Severne Afrike i Bliskog istoka, delom zahvaljujući nasilnim metodama, kojima je uterivala strah u kosti i najbuntovnijim članovima društva.
Dovoljno je da pročitate knjigu "Na Drini ćuprija" Ive Andrića, pa da vam pred očima ožive brutalne tehnike kažnjavanja neposlušnika, od kojih je najstrašnija nabijanje na kolac. Međutim, grozne smrti nisu bile pošteđeni ni najbliži sultanovi ljudi.
Od sredine 15. veka u Osmanskom carstvu važio je "zakon bratoubistva" koji je napisao Mehmed II. Bio je to "pravilnik", u kom se opisuju uslovi preuzimanja vlasti. Brat koji bi se domogao trona ubijao je sve ostale braću i sestre, što se smatralo ne samo dozvoljenim, nego i poželjnim, jer je delom sprečavalo rizik od pobune i građanskog rata.
Iako se nije uvek primenjivao, Mehmedov zakon doveo je do smrti više od 80 Osmanlija u periodu od 150 godina.
Među žrtvama je svih 19 braće i sestara sultana Mehmeda III, od kojih su neki bili doslovno odojčad. Svi su zadavljeni svilenim gajtanima, neposredno nakon stupanja na vlast njihovog brata 1595.
Zbog svih nedostataka, zakon bratoubistva obezbeđivao je da najsuroviji prinčevi dođu na vlast. Novi zakon koji ga je smenio nije bio mnogo bolji: sva braća i sestre novog sultana zaključavana su u palatu Topkapi u Istanbulu, gde su živeli i po nekoliko decenija.
Od početka 17. veka, generacije Osmanlija su provodile najčešće u jednoj sobi. I ta palata bila je svedok surovosti otomanske vladavine. Da bi ušli u nju, posetioci su morali da prođu kroz Carsku kapiju, u kojoj su s obe strane bile niše sa glavama poslednjih ubijenih kriminalaca.
U kompleksu se nalazio i Prvi sud, kroz koji su mogli da prođu svi sultanovi podanici i traže pravdu za sebe. Međutim, ispred Drugog suda, koji se nalazi u istom krugu, stajali su mermerni stubovi sa odsečenim glavama glavešina, koji su na bilo koji način uvredili sultana. Bile su punjene pamukom, ako su nekada bili veziri, ili slamom, ako su bili manje uticajni u društvu.
Podsetnici na sporadične masovne egzekucije koje je sultan naređivao povremeno bi bili izlagani pored Centralne kapije kao dodatna upozorenja na to šta nevaljalci mogu da očekuju: odsečeni nosevi, uši, jezici...
Smrtna kazna bila je toliko uobičajena da je u Prvom sudu podignuta Fontana egzekucije, gde su dželat i njegov pomoćnik prali krvave ruke, nakon seče glava žrtvama.
Fontana je bila najstrašniji simbol moći koju je sultan imao nad podanicima, piše istoričarka Barnet Miler.
Korišćena je naročito često tokom vladavine sultana Selima I (1512-1520). Tokom osam kratkih godina vladavine, ubio je sedam velikih vezira i odredio više od 30.000 smrtnih kazni. Miler ističe da je jedna od najčešćih kletvi tadašnjeg Otomanskog carstva bila: "Dabogda bio vezir sultanu Selimu".
Možda biste pretpostavili da je zbog velike ražnje postojalo posebno radno mesto za dželate. Međutim, krvavi posao za sultana obavljali su ni manje ni više nego bostandži-baše, odnosno glavni baštovani.
Ovi baštovani, međutim, nisu imali isti opis posla kao današnji: pored toga što su negovali sultanove rajske vrtove, oni su bili i carinski inspektori i policajci. Takođe, bili su i dželati.
Oni su zašivali neposlušne osuđene žene u vreće sa kamenjem i bacali ih u Bosfor. Tako je stradalo 280 žena iz harema sultana Ibrahima (poznatog kao Ibrahim Ludi), jer je želeo da uživa u odabiru njihovih naslednica.
Međutim, možda i najneobičniji običaj koji se tiče smrtne kazne u Osmanskoj imperiji jeste onaj u kom se baštovan i njegova žrtva trkaju. Ishod je doslovno od životnog značaja za glavešine (koje su, inače, jedine i dobijale ovu šansu) i za njihove egzekutore.
Niko ne zna kako je nastao ovaj običaj. U svakom slučaju, bostandži-baša je imao zadatak da pozove osuđenog, koji bi naravno odlično znao zašto je pozvan, ali je morao da ćuti, zbog pristojnosti. Onda bi morao da popije šoljicu šerbeta. Ako bi šerbet bio beo, onda ne bi imao zbog čega da se brine, ali ako bi bio crven, mogao je da očekuje trku života i smrti.
Većina žrtava padala je neposredno nakon ispijanja fatalnog šerbeta - presuđivali su im janjičari. Međutim, veliki veziri mogli su da trče na rastojanju od oko 300 metara od palate, kroz baštu i ka ribljoj pijaci s južne strane kompleksa, koji gleda na Bosfor, gde se nalazilo naznačeno mesto izvršenja presude.
Ako bi vezir stigao do kapije riblje pijace pre glavnog baštovana, bio bi samo prognan. Ali ako bi zatekao bostandži-bašu kako ga čeka na kapiji, mogao je da očekuje da će njegovo telo uskoro jesti ribe na dnu Bosfora.
Otomanski arhivi pokazuju da je ovaj čudni običaj trajao sve do početka 19. veka. Poslednji čovek koji je trčao za goli život bio je veliki vezir Hadži Salih-paša koji je bio bosanski paša. On je u novembru 1822. uspeo da dobije pravo na život i ne samo to - imenovan je za glavnog guvernera Damaska.
Posle toga, običaj je iščezao, kao i samo carstvo. Osmanlije su jedva preživele 19. vek, a u dvadesetim godinama prošlog veka Turska je oživljena zahvaljujući tome što je Kemal Ataturk okrenuo leđa svemu onome što je predstavljalo Otomansko carstvo.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas tokom obilaska završnih radova na staničnoj zgradi Železničke stanice u Subotici da ona neće biti otvorena sve dok na njoj ne budu i natpisi na mađarskom jeziku.
S položaja Hezbolaha na jugu Libana nastavljena je baražna paljba na sever Izraela, izraelski komandosi nastavili kopnenu operaciju. Na jugu Libana poginulo je osam izraelskih vojnika, potvrdio IDF.
Izraelska vojska saopštila je da je u borbama na jugu Libana poginulo osam vojnika i najavljuje raspoređivanje još snaga, dok Hezbolah kaže da su tek u prvoj rundi.
Snažan ciklon zahvatio je region u kom se nalazi i Srbija. Najdramatičnije je u susednoj BiH gde, kako javljaju mediji, ima i mrtvih. Pogođeni su i zemljotresom. Takođe, vanredno je i u Hrvatskoj i Crnoj Gori.
Pripadnici Vojske Srbije koji se nalaze u misijama Ujedinjenih nacija u južnom Libanu svakodnevno su svedoci sukoba i razmene vatre na granici sa Izraelom, saznaje "Politika" u Ministarstvu odbrane.
Snažan ciklon zahvatio je region u kom se nalazi i Srbija. Najdramatičnije je u susednoj BiH gde, kako javljaju mediji, ima i mrtvih. Pogođeni su i zemljotresom. Takođe, vanredno je i u Hrvatskoj i Crnoj Gori.
Države Evropske unije se danas nisu usprotivile uvođenju viših carina na električna vozila (EV) koja su proizvedena u Kini, što znači da Evropska komisija sada ima mogućnost da odluči o daljim koracima.
Pripadnici Vojske Srbije koji se nalaze u misijama Ujedinjenih nacija u južnom Libanu svakodnevno su svedoci sukoba i razmene vatre na granici sa Izraelom, saznaje "Politika" u Ministarstvu odbrane.
Snažan ciklon zahvatio je region u kom se nalazi i Srbija. Najdramatičnije je u susednoj BiH gde, kako javljaju mediji, ima i mrtvih. Pogođeni su i zemljotresom. Takođe, vanredno je i u Hrvatskoj i Crnoj Gori.
Severnokorejski lider Kim Džong Un oštro je kritikovao južnokorejskog predsednika Jun Suk Jeola, nazvavši ga "nenormalnim čovekom", jer je govorio o vojnoj akciji protiv Severa koji ima nuklearno naoružanje, preneo je danas Jonhap.
Rat u Ukrajini – 953. dan. Međusobni napadi bespilotnim letelicama. Rusko Ministarstvo odbrane saopštava da su preuzeli kontrolu nad gradom Ugledarom u Donjeckoj oblasti na istoku Ukrajine.
Poljska će početi da gradi prve elemente poboljšanih odbrambenih linija na svojim granicama sa Rusijom i Belorusijom do kraja ove godine, izjavio je danas zamenik ministra odbrane te zemlje Cezari Tomčik.
Nakon što je Centar za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC) proglasio potočarku za najzdarviju biljku koju možete jesti, o njoj ne prestaje da se priča.
Naučnici koji u Velikoj Britaniji rade na stvaranju prve vakcine protiv raka jajnika u svetu nadaju se da bi ona mogla da pomogne u iskorenjivanju ove opake bolesti.
Uoči prave jeseni i temperatura oko nule, pred sezonu epidemije gripa i drugih virusnih bolesti, lekari ističu da je važno da se vakcinišemo, posebno deca i stariji od 65 godina.
President of Serbia, Aleksandar Vučić, said today that he will not attend the session of the Serbian Parliament on lithium, because the opposition insisted that he doesn't.
Ambassador of Serbia in Lebanon, Milan Trojanović, appealed to all citizens of Serbia to register at the embassy as soon as possible in order to prepare a list for evacuation from that country in a timely manner.
At least five people died in the floods and landslides that hit the settlement of Jablanica in the south of Bosnia and Herzegovina, according to unofficial information published by Dnevni Avaz.
Conflict erupts in the Middle East. The exchange of fire between Hezbollah and Israel continued. The Israeli army announced the continuation of attacks on Hezbollah targets in Beirut, the Bekaa Valley and southern Lebanon.
Popularni striming servisi već neko vreme nude opciju gledanja reklama za one korisnike koji žele da plate jeftinije pakete. Ovu praksu je odlučila da pojača još jedna platforma.
Predlog Evropske komisije da se nametnu dodatne carine na električna vozila kineske proizvodnje dobio je potrebnu podršku država članica na današnjem glasanju, stoji u saopštenju Komisije.
Uticaj gume na bezbednost vozača je ključan, pa je od neprocenjive važnosti da ovaj deo automobila bude ispravan i bez skrivenih defekata i nepravilnosti.
Voditeljka i bivša politička urednica BBC-ja, Lora Kunsberg, nehotice je podelila sa bivšim britanskim premijerom beleške namenjene njenim kolegama, zbog čega je intervju otkazan.
Ona je samo jedna u nizu supruga američkih predsednika iz redova Republikanske partije, koje su iznosile suprotne stavove o pravu na abortus od njihovih supruga koji su vodili Belu kuću.
Komentari 55
Pogledaj komentare