Bračni par iz Rusije preminuo je od trovanja kiselim krastavčićima. Nailazi period pravljenja zimnice, za B92.net Jasmina Jović Stošić, razjasnila je da li i kako može da dođe do smrtnog ishoda od konzumiranja samo jedne tegle kiselih krastavaca.
Nailazi nam period pravljenja zimnica, međutim postoji opasnost da ta hrana razvije toksin, koji proizvodi bakterija Clostridium botulinium. Od tog toksina je u Rusiji preminuo bračni par, a konzumirali su samo krastavce iz tegle napravljene u domaćoj radinosti.
Dr Jasmina Jović Stošić iz Klinike za toksikologiju na VMA za B92.net objašnjava da je botulizam bolest koja je izazvana toksinom koju proizvodi bakterija Clostridium botulinum. Navodi i da najčešće nastaje nakon konzumiranja kontaminirane hrane u kojoj se već nalazi toksin, a da se retko dešava da se neko zarazi infekcijom koja onda proizvodi svoj otrov u organizmu.
Od mučnine pa nadalje
Botulizam je kaže, prouzrokovan hranom, počinje naglo, najčešće sutradan nakon unošenja toksina, ali ovaj period može varirati od 4 sata do 8 dana.
"Na početku se obično se javljaju mučnina, povraćanje, grčevi u trbuhu i dijareja, a zatim se razvijaju neurološki poremećaji", ističe doktorka.
Navodi da su prvo zahvaćeni moždani nervi koji regulišu funkciju mišića glave, pa onda bolesnik ima nejasan vid sa duplim slikama, gde dolazi do padanja očnih kapaka, gubitka mimike, suvoće usta, otežanog gutanja i govora.
Ističe i da se nakon toga razvija progresivna slabost disajne muskulature, mišića ekstremiteta i trupa, u smeru odozgo prema dole. A naglašava da u najtežim slučajevima dolazi do smrtnog ishoda.
Sporiji oporavak
Jasmina Jović Stošić kaže da je prilikom postavljanja dijagnoze veoma važan podatak o konzumiranju određene sumnjive hrane. Dijagnozu kaže, potvrđuje pronalaženje toksina u ostacima hrane, stolici ili krvi pacijenta.
"U lečenju se primenjuje antibotulinski serum koji može da uspori ili zaustavi napredovanje bolesti, ali se nastali neurološki poremećaji ne mogu brzo popraviti, pa oporavak može da traje više nedelja ili meseci", kazala je ona.
Domaćinstvo glavni izvor toksina
Foto:Shutterstock/Alliance Images
Izvor botulinskog toksina je kaže Stošić, uglavnom hrana konzervirana u domaćinstvu, a ređe industrijski pripremljena hrana. Kaže da se može se naći u proizvodima od voća, povrća, mesa, mleka.
Upozorava da su spore C. botulinuma vrlo su otporne na toplotu, pa mogu da opstanu i nakon kuvanja na 100°C prilikom konzerviranja.
"Ova bakterija spada u anaerobne, što znači da se razvija u zatvorenoj ambalaži, u kojoj nema vazduha. Sam toksin nije otporan na temperaturu, pa se može unštiti tako što se hrana pre konzumiranja prokuva. Međutim, to važi samo za onu hranu koju je moguće kuvati pre upotrebe", rekla je Stošić.
Jasmina Jović Stošić upozorava da kada je u pitanju priprema zimnice, uključujući i kisele krastavce, moguća je kontaminacija ovim sporama i kasniji razvoj bakterija koje će osloboditi svoj otrov.
"Jedan od najvažnijih pokazatelja da je hrana kontaminirana bakterijama (koje mogu biti i druge vrste osim klostridijuma) je pojava gasa(nadutost konzerve ili ispupčenost poklopca tegle), pojava bele skrame ili buđi, zamuućenje tečnosti", ističe ona.
Foto:EPA/SERGEI ILNITSKY
I med i botoks
Savetuje da, pre konzerviranja, voće i povrće treba dobro oprati, kao i sve površine u kuhinji koje dolaze u kontakt sa namirnicama, naglašava da treba da budu čiste i dezinfikovane.
"Hrana sa dodatkom kiselina je manje podložna kvarenju, ali je postupak kiseljenja ne čini potpuno sigurnom", upozorava ona..
Dodaje i da domaću konzerviranu hranu treba čuvati na temperaturama ispod 10-20 stepeni, što sprečava razvoj bakterija i dodatno održava ukus, boju i ukupni kvalitet.
Savetuje da ne treba koristiti sirovu ili konzerviranu hranu koja pokazuje bilo kakve znake pokvarenosti, kao i da treba odbaciti konzerve i staklene tegle sa ispupčenim poklopcima, hranu iz njih ne treba ni probati.
"Prirodni med, takođe, može da sadrži spore bakterije Clostridium botulinum. Zbog toga ga ne treba davati deci mlađoj od godinu dana. Toksin ove bakterije se u malim količinima primenjuje u cilju smanjenja bora lica u vidu injekcija botoksa", zaključuje doktorka.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Nemačka vojska se obratila određenom broju velikih kompanija sa pitanjem da li bi mogle da pruže logističku podršku u slučaju da zemlja treba da rasporedi vojnike i opremu na istočnu granicu NATO-a, objavio je danas list "Handelsblat".
Dečja glumica Sofi Najvajd, koja je najpoznatija po svojim ulogama u filmovima "Mamut" i "Nevidljiv znak", pronađena je mrtva na obali reke u Vermontu, a policija sada istražuje njenu smrt.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić primiće akreditivna pisma pet novoimenovanih ambasadora u četvrtak, 24. aprila, saopštila je danas Služba za saradnju sa medijima predsednika Republike.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić primiće akreditivna pisma pet novoimenovanih ambasadora u četvrtak, 24. aprila, saopštila je danas Služba za saradnju sa medijima predsednika Republike.
Iran neće imati nuklearno oružje, a američki predsednik Donald Tramp zadržava pravo da spreči da se to dogodi, izjavio je državni sekretar Sjedinjenih Američkih Država Marko Rubio.
Rat u Ukrajini – 1.155. dan. Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski poručio da će Ukrajina biti spremna za razgovore sa Rusijom "u bilo kom formatu" onog momenta kada bude uspostavljen prekid vatre.
Sve je veća napetost u odnosima između SAD i Ukrajine jer postoji suštinska razlika u pogledu na to kakav mir treba zaključiti sa Rusijom i da li treba priznati teritorijalna osvajanja Moskve.
Dečja glumica Sofi Najvajd, koja je najpoznatija po svojim ulogama u filmovima "Mamut" i "Nevidljiv znak", pronađena je mrtva na obali reke u Vermontu, a policija sada istražuje njenu smrt.
Danas je Istanbul pogodio snažan zemljotres jačine 6.1 stepeni po Rihteru, a pevačica Elma Hrustić koja živi u Turskoj otkrila je kakva je tamo trenutna situacija.
Ričard Gir je izjavio da je "srećniji nego ikad" nakon što je krajem prošle godine napustio SAD i otišao u Španiju bežeći od Trampa, ali sada želi da se vrati u SAD.
Veštačka inteligencija (AI) može da otkrije rak pluća mesecima unapred koristeći samo osnovne podatke iz medicinske analize lekara opšte prakse, preneli su danas holandski mediji.
Iako vakcine spadaju među najveće medicinske uspehe u istoriji čovečanstva, poverenje u njih u mnogim je zemljama poslednjih godina u padu, naročito nakon pandemije kovida 19.
Između mahinacija, misterija i tajnih rituala, pozadina izbora pape dugo je bila izvor inspiracije za filmske stvaraoce širom sveta, dok je sam papa Franja bio inspiracija za brojne filmove od "Konklave" do "Dvojica papa".
Margo Robi je značajno skrenula pažnju na sebe 2013. godine ulogom u filmu Vuk s Vol Strita, ali njen put do uspeha bio je dug i ispunjen trudom iza kulisa.
Poseban segment festivala biće posvećen video-igrama trilerskog žanra, kao i stripovima, dok će publika moći da prisustvuje i Play!Con konferenciji, kao i da pogleda umetničku izložbu „Između redova“.
Igrate Dotu i želite da prikažete vaše veštine na najvišem nivou? SESE vas poziva da se prijavite za kvalifikacioni turnir za ovogodišnji Svetski IESF Šampionat!
Nakon višenedeljnih spekulacija, sada je i zvanično – Ilja “m0NESY” Osipov napustio je G2 Esports i prešao u Falcons, u onome što mnogi nazivaju najskupljim individualnim transferom u istoriji CS-a.
Evropska unija izrekla je prve velike kazne u okviru Zakona o digitalnim tržištima (DMA). Apple je kažnjen sa 500 miliona evra, dok je Meta (vlasnik Facebooka i Instagrama) do
U Srbiji je u toku prošle godine u saobraćajnim nezgodama poginulo 514 osoba, od kojih šesnaestoro dece, saopštio je MUP povodom Nedelje prevencije povreda u saobraćaju.
Komentari 34
Pogledaj komentare