Na vrhu liste 24 vrste voća sa najjačim antioksidansnim delovanjem nalazi se upravo šljiva (Prunus domestica), čija sezona počinje u drugoj polovini leta.
U našem narodu ovo voće izuzetno je rasprostranjeno. Okrugle su ili ovalne, najčešće modroplave boje, ali zavisno od sorte, mogu biti još žute i crvene. Šljiva potiče iz različitih krajeva sveta, a evropska, koja se odomaćila i kod nas, otkrivena je još pre dve hiljade godina u području oko Kaspijskog jezera. Već u rimsko doba bilo je poznato čak 300 različitih vrsta evropske šljive, pišu Večernje novosti.
Među sortnim šljivama posebnu pažnju privlači japanska šljiva „umeboši“, koja je veoma cenjena u makrobiotičkoj ishrani.
Zbog ukusnog i lepog izgleda, kao i vrednih sastojaka koje poseduju, šljive su vrlo popopularno voće. Ovaj sladak plod najčešće se koristi u svežem obliku, ali i za brojne druge proizvode. Od šljiva se pravi slatko, ukusni pekmezi i džemovi. Koriste se i u sušenom obliku, od njih se prave i vrlo ukusni i zdarvi kompoti. Mogu i da se zamrznu i kasnije koriste za kolače i druge poslastice. Ipak, najbolje ih je jesti u svežem obliku, jer su tako najzdravije.
Tradicionalno, naš narod od ovog voća “peče” i rakiju koja, osim za piće, može da se koristi i kao lek u vidu obloga, kod prehlada ili za masiranje bolnih mesta.
U sto grama šljiva ima čak 87 grama vode i 11 grama ugljenih hidrata, dok preostali deo sadrži vlakna i belančevine. Od vitamina šljive imaju najviše C i E, betakarotena i folne kiseline. Vitamin C je važan jer pomaže apsorpciju gvožđa u organizmu. Takođe, ovaj vitamin pomaže i u smanjivanju rizika od srčanih bolesti, šloga, kao i nekih vrsta kancera. Kada je reč o mineralima, bogata je sa kalijumom, fosforom, magnezijumom, natrijumom...
Dijetetska vlakna koja se nalaze u šljivi izuzetno su važna, jer pomažu kod snižavanja holesterola u krvi i regulišu opstipaciju. Šećerni alkohol poznat kao sorbitol, takođe je sastojak ovog voća, a koristi se kao zamena za šećer u proizvodnji dijetetskih proizvoda za dijabetičare, ali i za druge osobe koje moraju da paze na unos šećera.
Suva šljiva u odnosu na drugo suvo voće ima dvostruko veću antioksidansnu moć. U sastavu suvih šljiva nalazi se koncentrovan sorbitol i vlakna, koja im daju veći laksativni efekat u odnosu na sveže. Ali i sveže i suve šljive predstavljaju pravu malu riznicu kalijuma, vlakana, vitamina, a u tragovima se može pronaći i magnezijum i gvožđe. U bilo kom obliku ova voćka je izuzetno bogata jedinstvenim fitonutrijentima, kao i neohlorogenskom i hlorogenskom kiselinom. Ove supstance pripadaju porodici fenola, čija je antioksidansna uloga potvrđena u mnogim naučnim istraživanjima.
Zbog njenih blagotvornih sastojaka jako je dobro jesti šljive, naročito za doručak. U običan jogurt stavite iskeckane ili oljuštene šljive i dodajte med po želji. Ovaj energetski snažan i zdrav doručak obezbediće vam svu potrebnu energiju. Ukoliko sami pečete ražani hleb, u pripremljenu smesu dodajte napola ispečene šljive. Ovako spremljen hleb vrlo je sladak, ukusan i što je najvažnije zdrav.
Pri kupovini šljiva treba voditi računa da su plodovi čvrsti, neoštećeni i da imaju peteljku. Površina treba da bude malo zamagljena, što pokazuje da su šljive pravilno gajene. Pošto jako brzo dozrevaju, u frižideru mogu da se čuvaju najviše tri dana. Treba ih staviti tako da su odvojene od ostalih namirnica, najbolje u papirnu kesu, jer dozrevajući oslobađaju etilen koji ubrzava zrenje ostalog voća i povrća koje se nalazi u frižideru. Osim toga, kada ih izvadite iz frižidera treba ih ostaviti da izvesno vreme odstoje na sobnoj temperaturi, jer im se na taj način vraća maksimum sočnosti i slatkoće.
Zamrznute šljive, po pravilu, mogu da se čuvaju u zamrzivaču najduže tri meseca. Pre nego što se stave u zamrzivač treba da se prepolove i da im se izvade koštice. Tako prepolovljene, ređaju se na tanjir sa kožom nadole, pa tek onda stavljaju u plastične kese i zamrzavaju.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Ruska Federalna služba bezbednosti (FSB) tvrdi da su ukrajinski obaveštajci nudili ruskom vojnom osoblju milion dolara za napuštanje položaja u gradu Gorlovki, u samoproglašenoj DNR, ali da je FSB osujetila ove planove.
Pridnjestrovlje, deo Moldavije koji se otcepio od ostatka te zemlje nakon raspada Sovjetskog Saveza 1991. godine, očekuje da će uskoro ponovo dobiti ruski gas, nakon pregovora u Moskvi povodom toga što je 1. januara obustavljena isporuka gasa Moldaviji.
Američki aerodromi u Pacifiku su izuzetno ranjivi usled naprednog kineskog vazduhoplovstva i raketnih sposobnosti, što stvara veliki rizik od ogromnih gubitaka pre nego što potencijalni sukob Pekinga i Vašingtona uopšte i započne.
Hrvatska policija uhapsila je večeras Teu Franić, članicu HDZ-a, koja je pretila preduzetniku Nikici Jelaviću, i odmah je odvezena na odsluženje zatvorske kazne, preneo je Index.
Hrvatska policija uhapsila je večeras Teu Franić, članicu HDZ-a, koja je pretila preduzetniku Nikici Jelaviću, i odmah je odvezena na odsluženje zatvorske kazne, preneo je Index.
Nigerijska vojska ubila je proteklih nedelja 76 pripadnika militantnih grupa Boko Haram i Islamska država u provinciji Zapadna Afrika (ISWAP) u severozapadnoj državi Borno, saopštio je danas portparol vojske.
Danas je 1.058. dan rata u Ukrajini. Predsednik te zemlje Volodimir Zelenski izjavio da se razgovara o razmeštanju evropskog kontingenta u Ukrajini, ali da to ne može biti jedina bezbednosna garancija
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić obratio se na Instagarmu gde je govorio o aktuelnim dešavanjima u zemlji, o tragediji u Novom Sadu i protestima studenata.
Portparol za nacionalnu bezbednost Bele kuće Džon Kirbi izrazio je danas uverenje da će sporazum o prekidu vatre u ratu Izraela i Hamasa početi da se primenjuje u nedelju i da će se rešiti pitanja koja su iskrsla u poslednjem trenutku.
Mesec je prvi put stavljen na spisak ugroženih lokaliteta Svetskog fonda za spomenike (WMF) zbog strahovanja da bi sve veći broj planiranih komercijalnih putovanja mogao da ošteti tragove koji svedoće o prvim koracima čovečanstva izvan Zemlje.
Izveštaj u naučnom časopisu "The Lancet Diabetes & Endocrinology" navodi da postoji opasnost da se previše ljudi vodi pogrešno kao gojazno, pa treba da postoji tačnija definicija te bolesti, piše BBC.
Više od 15 godina nakon premijere kultnog horora Antihrist, Vilem Dafo osvrnuo se na kontroverzu koja je pratila ozloglašeni film danskog reditelja Larsa von Trira.
Dugo očekivani horor film Čovek vuk, rimejk istoimenog klasika o vukodlaku iz 1941. godine, može se videti u domaćim i brojnim bioskopima širom sveta.
Publika će 18. i 21. januara imati priliku da poslednji put pogleda ovu inscenaciju opere "Evgenije Onjegin" Petra Iljiča Čajkovskog, koja se godinama izdvajala kao omiljeni naslov novosadske publike.
Film "Mudbrik - Kult mrtvih" reditelja i scenariste Nikole Petrovića, sa istaknutim holivudskim glumcima Filipom Brodijem i Endrujem Hovardom u naslovnim ulogama, premijerno je prikazan večeras u Mts dvorani u Beogradu.
Komentari 6
Pogledaj komentare