Ana Nikitović je sa još pet kustoskinja iz Koreje, Hong Konga, Berlina, Londona i Johanesburga, pohađala de Apple kustoski program u Amsterdamu. Tokom godinu dana, njih šest je putovalo, istraživalo i sarađivalo na završnom projektu ovog kustoskog programa, izložbi Weak Signals, Wild Cards u bivšoj Shellovoj kantini u Amsterdamu (www.weaksignals.nl). Tako je počela saradnja sa jednom od polaznica kustoskog programa, Dži Jung Jang.
Plod te saradnje je i izložba koja se u petak 22. oktobra otvara u Salonu muzeja savremene umetnosti, USTA NA USTA NA USTA.
Iako donekle ima nameru da predstavi viđenje ove umetničke scene, ona nije njen pregled, već neka vrsta suočavanja. Suočava nas sa pojmom nacionalnog identiteta koji je formiran sa modernističkim narativom države. Uzimajući u obzir alternativne narative koji se svesno izdvajaju od tipičnih korejskih epova o dinamici uspeha, ona prepoznaje i usvaja potrebu za definisanjem novih kritičkih stavova.
Kako te je put naveo u Koreju? Ana Nikitović: Da bi se opstalo u sistemu umetnosti kakav je danas, potrebno je prihvatiti njegov uslov permanentne mobilnosti, nastao iz potrebe za samoorganizacijom izvan institucionalnog okvira. Možemo reći da su kustosi, umetnici i ostali radnici u kulturi danas podjednako turisti koliko i profesionalci u svom poslu. Međutim, iskustvo odrastanja u Beogradu devedesetih je učinilo da nikako ne mogu da oslobodim osećaja uskraćenosti tog prava na mobilnost.
Pored spleta okolnosti, vodila me je i znatiželja, za koju mislim da je ipak nešto više od pukog etnografskog impulsa. Zato sam odmah prihvatila poziv da sarađujem sa Ji Yoon na izložbi u Hamilton Art Spaceu u Seulu, i tamo provedem dva meseca na rezidencijalnom programu. Tek onda sam razmišljala o tome da li mi putujemo i pokušavamo da utvrdimo različitosti ne bi li uticali na svoja dosadašnja uverenja, ili nam je to direktno iskustvo potrebno ne bi li ih upravo utvrdili.
Kakva je korejska savremena umetnička scena? Čak i posle dvomesečnog istraživanja ne mislim da mogu da se usudim da dajem neke konačne sudove o tome kakva je neka umetnička scena, pogotovo korejska. Zato izložbom Usta na usta na usta reagujemo na kompleksnosti identifikacije i pozicioniranja u odnosu na ono što se opisuje kao “savremena umetnost iz Koreje”. Predstavljajući umetničke stavove koji, svaki na svoj način, pozicioniraju svoj rad u odnosu na svoj kulturni, politički ili ekonomski kontekst, izložbom pokušavamo posetioce, koliko i sebe, da suočimo sa određenim pretpostavkama u savremenoj umetnosti, poput one etnocentričke.
Usta na usta na usta? Naziv izložbe inspirisan je video radom Usta na usta Tereze Hak Kjung Ča iz 1975. godine. Rad istražuje domete i ograničenja maternjeg jezika prikazivanjem nemog izgovora korejskih samoglasnika, dok šum koji ometa sliku ukazuje na gubitak jezika putem vremena.
Ča, koja je skoro ceo život provela u SAD i Evropi, veći deo rada posvetila je upravo jeziku i njegovim ograničenjima. Kao strankinji, savladavanje novog jezika značilo joj je više od savladavanja puke komunikacije. Tvrdila je da joj svesno nametnuta otuđenost omogućava da analizira i eksperimentiše sa svim ostalim relacijama unutar jezika.
Dok su se radovi većine konceptualnih umetnika zasnivali na lingvističkim strukturama, upotreba jezika kod Tereze Ča imala je drugačije izvore. Za Korejce, pitanje jezika ima emocionalnu konotaciju, s obzirom na to da tokom japanske okupacije (1909-1945) nisu smeli da koriste maternji jezik.
Kako je pao izbor na ove umetnike? Povod za moj odlazak u Seul je bila izložba Bojana Fajfrića ‘Theta Rhythm, While My Father Was Sleeping’ u trenutno jednom od najzanimljivijih umetničkih prostora u Seulu, Hamilton Art Space, koji vodi i čiji program uređuje Ji Yoon Yang. Pored saradnje na ovoj izložbi gde je premijerno prikazan Fajfrićev film, nas dve smo moj boravak u Seulu iskoristile za istraživanje za beogradsku izložbu. Tako smo došle do ove selekcije koja predstavlja novu generaciju umetnika iz Koreje svesnih nasleđa konceptualne umetnosti, njenih etičkih, estetskih i političkih implikacija. Predstavljeni radovi nanovo pregovaraju sa konceptualnim praksama, međutim oni ne utvrđuju lingvističke i tautološke koncepte, već koriste iskustvo konceptualne umetnosti da pregovaraju sopstvenu poziciju posrednika u složenim društvenim relacijama.
Šta je sve izloženo u Salonu muzeja savremene umetnosti? S.O.S. Usvojeni disenzus predstavlja video dokumentaciju performansa kada je Minuk Lim pozvala publiku na vožnju brodom duž reke Han. Na tom putovanju publika je bila u prilici da prati inscenaciju ličnih priča ljubavnika, zatvorenika i demonstranata u autentičnom okruženju ovog dela Seula. Umetnica je ovim putem stvorila mikro zajednicu sa kojom je uspela da podeli ono što nije uspelo da postane tema u javnosti i što je ostalo zaboravljeno tokom procesa izgradnje Seula pod pompeznim nazivom “Čudo reke Han”.
SAMSUNG ZNAČI: SVRŠITI i MOJA SLATKA PACIFISTKINJA su radovi YOUNG-HAE CHANG HEAVY INDUSTRIES prevedeni na srpski jezik. Ova brza, pokretna animacija teksta, sročena je u vidu kompleksnih, evokativnih narativa koji u prvom licu govore o seksu, nasilju kapitalizmu i ideologiji. Če, Uandžun pasionirano fotografiše, arhivira i dokumentuje posledice skorašnjih povlačenja američkih vojnih baza iz Južne Koreje. On beleži ogoljeni prostor ispražnjen od američkih trupa, što nam dopušta da zamislimo široke nepregledne prostore koje je u ime održavanja mira nekada zauzimala vojska. Sung Huan Kimov video Ispiranje mozga i kukuruza priča priču o korejskom dečaku koji je 1968. godine pogubljen od strane severno korejskih špijuna zbog toga što je nesmotreno izrazio sopstvenu mržnju prema komunizmu. Sung nam ovaj kompleksni narativ o glasinama, lažima i istoriji saopštava putem različitih metoda ritmičkih i intonativnih preterivanja korišćenjem teksture glasa i zvučnih efekata.
Radovi koje predstavljamo izložbom Usta na usta na usta između ostalog svesno koriste ironiju kao umetnički postupak, što nam je pomoglo prilikom organizovanja izložbe savremene umetnosti iz Koreje u Srbiji. Tako smo doveli u pitanje billo kakvu pretpostavku da bi ova izložba mogla da bude posledica kulturne politike, nekakav samo-egzotizujući kulturni proizvod. Ono što smo želele i u čemu se nadam da ćemo uspeti je da otvorimo mogućnost da govorimo i kritički razmatramo pitanja i nedoumice savremene Koreje. Na beogradskoj je publici da da konačan sud o tome da li smo uspele.
USTA NA USTA NA USTA: savremena umetnost iz Koreje 22. oktobar - 21. novembar 2010. Salon muzeja savremene umetnosti
Otvaranje izložbe: Petak, 22. oktobar 2010. godine u 20 časova Umetnici: Theresa Hak Kyung Cha (Tereza Hak Kjung Ča)/YOUNG-HAE CHANG HEAVY INDUSTRIES/ Minouk Lim (Minuk Lim)/Che, Onejoon (Če, Uandžun)/Sung Hwan Kim (Sung Huan Kim)
Kustosi izložbe: Ji Yoon Yang (Dži Jun Jang) i Ana Nikitović
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Pridnjestrovlje, deo Moldavije koji se otcepio od ostatka te zemlje nakon raspada Sovjetskog Saveza 1991. godine, očekuje da će uskoro ponovo dobiti ruski gas, nakon pregovora u Moskvi povodom toga što je 1. januara obustavljena isporuka gasa Moldaviji.
Rat u Ukrajini – 1.058. dan. Britanski premijer Kir Starmer rekao je ukrajinskom predsedniku Volodimiru Zelenskom, s kojim je potpisao sporazum o stogodišnjem partnerstvu dveju država, da će London poslati nove mobilne PVO sisteme Ukrajini.
Maverik Karter, u sportskim krugovima najpoznatiji po ulozi agenta i biznis konsultanta Lebrona Džejmsa, imenovan je za savetnika grupe investitora koja ima veliki plan.
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Novom Sadu uhapsili su M. P. (37) i D. P. (43) iz tog grada zbog postojanja osnova sumnje da su učinili krivično delo uništenje i oštećenje tuđe stvari razbijanjem stakla na prostorijama SNS u tom gradu.
Za Milisava Novčića, vlasnika i osnivača firme Unipromet iz Čačka, prethodnih meseci čula je čitava Srbija i region, kada je svojim radnicima za godišnjicu poklonio nove autombile.
U sredu u poslepodnevnim satima u gradu Kaštela je između dvoje maloletnih vršnjaka na igralištu došlo do svađe i gurkanja tokom kojeg je jedan dečak drugog teško ranio.
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Novom Sadu uhapsili su M. P. (37) i D. P. (43) iz tog grada zbog postojanja osnova sumnje da su učinili krivično delo uništenje i oštećenje tuđe stvari razbijanjem stakla na prostorijama SNS u tom gradu.
U sredu u poslepodnevnim satima u gradu Kaštela je između dvoje maloletnih vršnjaka na igralištu došlo do svađe i gurkanja tokom kojeg je jedan dečak drugog teško ranio.
Aleksej Žurovljev je pozvao na širu mobilizaciju ruske populacije za rat koji, prema njegovim rečima, Zapad sprema protiv Rusije, uz napomenu da Moskva trenutno ima dovoljno širok regrutni opseg.
Članovi opozicione stranke Novo lice Srbije lidera Miloša Parandilovića i njeni simpatizeri organizuju proteste, priželjkuju nasilnu smenu vlasti, a u slobodno vreme se bave kriminalnim poslovima, rekao je za Republiku izvor blizak partiji.
Izraelski ratni kabinet glasao je danas za odobravanje sporazuma o puštanju talaca i primirju sa Hamasom koji je postignut prošle noći u Dohi, saopštila je kancelarija izraelskog premijera Benjamina Netanjahua.
Biotehnološki start-up koji radi na vraćanju izumrlih životinja prikupio je 200 miliona dolara uz procenu vrednosti od 10.2 milijarde dolara, što je više od šest puta više u odnosu na procenu vrednosti pre samo dve godine.
Američko-francuski glumac Timoti Šalame tvrdi da je kažnjen sa 77 evra (65 funti) zbog parkiranja bicikla firme Lime na premijeri filma "A Complete Unknown" u Londonu.
Arheolozi su u sklopu ostataka rimskog grada Pompeji, kojeg je pre 2000 godina zatrpala vulkanska lava, pronašli izuzetno očuvano, prostrano kupatilo, verovatno najveće nađeno na tom lokalitetu.
Nedavno istraživanje objavljeno na platformi Statista donosi zanimljive i pomalo iznenađujuće rezultate o higijenskim navikama Evropljana, posebno u vezi s pranjem ruku nakon korišćenja toaleta.
"Alchajmer je vrlo teška, podmukla bolest. Gledamo kako se osoba menja", rekla je u ispovesti Slavica Stuparušić čija majka boluje od Alchajmerove bolesti.
Zbog povećanog broja obolelih od respiratornih infekcija i virusa gripa u Univerzitetskoj dečjoj klinici "Tiršova" uvedena je zabrana poseta, kao i u drugim bolnicama širom Srbije.
Hrvatski rok sastav Parni Valjak najavio je da 14. februara u splitskoj dvorani Gripe počinje veliku turneju "50", u okviru koje će održati i koncert 29. novembra u Areni Zagreb.
Atelje 212 je od svog osnivanja negovao nove generacije umetnika kroz stvaranje jedinstvenog dramskog repertoara i nezaboravnih, originalnih teatarskih događaja, kao i nove teatarske publike čiji se ukus gradio na repertoaru ovog pozorišta.
Ponašajte se prema drugima onako kako želite da se prema vama ponašaju. Svi smo isti na različite načine. Na kraju će sve biti u redu. Ako nije u redu, nije kraj.
Reditelj Dejvid Linč ostavio je neizbrisiv trag u svetskoj kinematografiji, a film "Plavi somot" ostaće upamćen kao jedan od najkontroverznijih u njegovogoj karijeri.
Vladan “VLDN” Radević postao je novi član Counter-Strike tima Partizan, koji sada ima potpuno srpski sastav. Ovo je usledilo nakon što je nekoliko sati ranije tim napustio Marin “ROGA” Rogić.
Israel's war cabinet voted today to approve the agreement on the release of hostages and the ceasefire with Hamas that was reached last night in Doha, according to the office of Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu.
The best Serbian female tennis player Olga Danilović achieved the biggest victory in her career by defeating the sixth tennis player in the world Jessica Pegula in straight sets 7:6 (3), 6:1.
The US portal Fodor's Travel Guide, which is highly regarded in the travel world and won the Webby's People's Voice award in 2019, praised Serbia and our famous hospitality.
Malik Danbar potpisao je ugovor sa Kaledonija Gladijatorima pošto prethodno osumnjičen za učešće u pucnjavi u Augusti, gradu u američkoj saveznoj državi Džordžija.
Israel and Hamas have agreed a Gaza ceasefire and hostage release agreement following 15 months of war. But there are still questions that remain unanswered in this three-phase plan, which involves hostage and prisoner releases as well as an end to fighting.
Komentari 0
Pogledaj komentare