Trkom za Veliku nagradu Valensije na stazi “Rikardo Tormo” ovog vikenda se završava fantastična sezona Moto GP šampionata. Valentino Rosi je još u Maleziji, pre dve nedelje, obezbedio sedmu titulu u kraljevskoj klasi, a devetu ukupno, ali to ga neće sprečiti da se do kraja bori sa klupskim kolegom iz Jamahe Horheom Lorencom i Kejsijem Stonerom na Dukatiju.
Iako je posao završio pre dve nedelje ‘Doktor’ naglašava da u Valensiji neće usporiti i da željno isčekuje poslednju trku sezone, ali i testiranja koja će uslediti dan kasnije. “Presrećan sam što u poslednju trku ulazim sa šampionskom titulom i bez pritiska, što znači da ću moći da uživam. Ovo je bila fantastična godina i pred nama je još jedan vikend pre nego što počnemo sa radom i pripremom za 2010. godinu. Već u ponedeljak počinjemo da radimo na novoj Jamahi M1 i veoma sam uzbuđen zbog toga”, istakao je Rosi.
Da bi obezbedio drugo mesto u šampionatu Lorencu je potrebno samo da prođe kroz cilj na stazi “Rikardo Tormo”. Španca očekuje velika podrška domaćih navijača, i ukoliko ne bude napravio neku glupost ispunice svoj cilj. Ipak, treba napomenuti da Rosijev klupski kolega nijednom nije došao do trijumfa u Valensiji.
Veliki izazov na poslednjoj trci sezone očekuje i novog šampiona Svetskog Superbajk šampionata Bena Spiza, koji će se zahvaljujući “vajld karti” ovog vikenda naći na fabričkoj Jamahi. Amerikanac je prošle godine debitovao u šampionatu na Velikoj nagradi Sjedinjenih Američkih Država, kada je takođe dobio specijalnu pozivnicu, a potom je učestvovao i na trci u Indijanapolisu, ali kao vozač Suzukija.
Beta/AP
Trka u Valensiji trebalo bi da bude pravi uvod za ono što Spiza očekuje naredne sezone jer će zajedno sa sunarodnikom Kolinom Edvardsom činiti dvojac Jamahe Teh 3. Teško je da će Spiz ponoviti rezultat Troja Bejlisa od pre tri godine, kada je posle osvajanja titule u Svetskom Superbajk šampionatu Australijanac u Valensiji vodio od starta do cilja, a potom došao do prvog i jedinog trijumfa u kraljevskoj klasi. Ipak, sigurno je da će sve oči ovog vikenda biti uprte u Amerikanca.
Za razliku od Jamahe, Dukati je u Valensiji imao odlične rezultate i svake godine, s izuzetkom 2005, neki od vozača italijanske ekipe se našao na podijumu na stazi “Rikardo Tormo”. Stoner od povratka na stazu posle pauze zbog misteriozne bolesti vozi kao preporođen i na dve od tri trke se našao na najvišem stepeniku pobedničkog postolja. Sigurno je da će Australijanac isti cilj imati i na zatvaranju sezone, a tako bi i obezbedio treće mesto u šampionatu, ispred vozača Repsol Honde Danija Pedrose.
Beta
Pedrosa vrlo dobro zna šta je potrebno za pobedu u Valensiji, gde je pre dve godine trijumfovao posle vođstva od starta do cilja. Ipak, da bi se u šampionatu našao ispred Stonera moraće da nadoknati deficit od 11 poena na poslednjoj trci.
Drugog vozača Repsol Honde Andreu Doviciozoa u Valensiji očekuje velika borba za peto mesto u šampionatu sa Edvardsom, dok će se za plasman do desetog mesta boriti šampion iz 2006. godine Niki Hejden, vozač Hajate Kavasakija Marko Melandri, Aleks de Anđelis i Toni Elias na privatnim Hondama ekipe San Karlo Gresini, dvojica vozača Suzukija Loris Kapirosi i Kris Vermulen, i Randi de Punije na LCR Hondi.
250cc: Aojama ili Simončeli na kraju jedne ere
Da bi osvojio titulu poslednjeg šampiona klase do 250 kubika Hiroši Aojama će trku u Valensiji morati da završi u najgorem slučaju na 11. mestu, bez obzira koju poziciju na stazi “Rikardo Tormo” zauzme još uvek aktuelni šampion Marko Simončeli.
Beta
Pred trku u Maleziji Simončeli je zaostatak u odnosu na Aojamu smanjio na samo 12 poena, ali je pobedom u “Sepangu” Japanac prednost povećao na gotovo nedostižnih 21. Aojama se do sada nijednom nije u Valensiji našao na podijumu, a najbolji rezultat mu je prošlogodišnji plasman na peto mesto. Pre toga vozač Skot Honde je imao jedno šesto i jedno deseto mesto, a dve trke nije završio, dok je Simončeli došao do pobede prošle sezone, kada je već imao titulu u džepu.
Trećeplasirani Hektor Barbera bi matematički mogao da stigne Simončelija, ali bi morao da prođe kroz cilj kao prvi ili drugi, uz loš rezultat Italijana. Španac je na pet trka, koliko ih je vozio u Valensiji, svaki put bio plasiran među prvom petoricom. U borbu za pobedu na poslednjoj trci u klasi do 250 kubika pored trojice najbolje plasiranih mogli bi da se umešaju i Alvaro Bautista i Matija Pasini.
Pored toga što će trka u Valensiji odlučiti šampiona biće ujedno i poslednja u 61 godinu dugoj istoriji klase do 250 kubika pošto će je u Moto GP šampionatu sledeće sezone zameniti kategorija Moto2, odnosno motori do 600 kubika.
125cc: Simonova proslava pred svojim navijačima
Novi šampion u klasi do 125 kubika Hulijan Simon već je u Maleziji provozao prvi pobednički krug, a istom rezultatu nada se i pred domaćim navijačima u Valensiji.
Beta
Simon i njegov klupski kolega Bredli Smit već su obezbedili prva dva mesta u šampionatu, ali je sigurno da se u Valensiji neće zadovoljiti bilo kojim rezultatom, već će hitati ka najvišem stepeniku pobedničkog postolja.
Na poslednje dve trke Simon je pokazao da je u izvanrednoj formi a ako i na stazi “Rikardo Tormo” dođe do trijumfa postaće prvi vozač sa tri uzastopne pobede u klasi posle Alvara Bautiste, kome je to pošlo za rukom pre tri godine. Ipak, prvenstveno Simonu, ali i Smitu, na putu bi mogli da se nađu domaći vozači Nikolas Terol i Pol Espargaro, kao i Simone Korsi.
17. stanica: Rikardo Tormo
Staza “Rikardo Tormo” izgrađena je 1999. godine, a ime je dobila po španskom motociklisti koji je godinu dana ranije preminuo od leukemije, od koje je bolovao nekoliko godina. Duga 4.051 metar staza je karakteristična po tome što predstavlja niz uskih krivina koje su povezane kratkim pravcima, ali i po tome što gledaoci na bilo kom delu mogu da je vide celu.
Prva trka za Veliku nagradu Valensije održana je iste godine kada je staza izgrađena, a od aktuelnih vozača na njoj najviše trijumfa ima Rosi, dva, dok su se po jednom na najvišem stepeniku pobedničkog postolja našli Stoner, Pedrosa i Melandri.
Rekord staze u vremenu od 1:32.582 minuta postavio je Stoner prošle sezone, a Australijanac je do trijumfa pre godinu dana došao posle starta sa pol pozicije koju je osvojio krugom od 1:31.502 minuta.
Raspored VN Valensije: subota, 7. novembar 9.00 125cc slobodan trening 9.55 Moto GP slobodan trening 11.10 250cc slobodan trening 13.00 125cc kvalifikacije 13.55 Moto GP kvalifikacije 15.10 250cc kvalifikacije nedelja, 8. novembar 8.40 125cc zagrevanje 9.10 250cc zagrevanje 9.40 Moto GP zagrevanje 11.00 125cc trka 12.15 250cc trka 14.00 Moto GP trka
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić najavio je da će na velikom skupu Srpske naredne strane 27. i 28. juna u Beogradu biti predstavljen paket za penzionere, koji će poboljšati njihov ekonomski status.
Na samom ulazu u Bokokotorski zaliv, na poluostrva Luštica, nalazi se malo primorsko selo Rose – mesto koje poslednjih godina sve češće privlači pažnju turista koji su u potrazi za mirom i autentičnim doživljajem mora.
Rat u Ukrajini ušao je u 1.566. dan, a ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov izjavio je danas da je teško komentarisati izglede za pregovore o mirovnom rešenju u Ukrajini u ovom trenutku.
Glavni tužilac Medjunarodnog krivičnog suda (MKS) Karim Kan suspendovan je nakon završetka disciplinskog postupka pokrenutog zbog optužbi za seksualno zlostavljanje, saopštilo je upravno telo suda.
Sukob na Bliskom istoku – 102. dan. Američki vojni helikopter "Apač" srušio se u ponedeljak u blizini Ormuskog moreuza. Trampova administracija je primila poruke od Iranaca u kojima se navodi spremnost da prestanu sa pucanjem ako Izrael učini isto.
Apple je na godišnjoj konferenciji WWDC 2026 predstavio veliku nadogradnju za Siri. Takođe, ovo je bilo poslednje obraćanje Tima Kuka kao izvršnog direktora kompanije.
Američki predsednik Donald Tramp rekao je da su izraelske rakete "već bile na putu" kada je Izrael pucao na Iran u nedelju uveče, protivno želji Vašingtona.
Glavni tužilac Medjunarodnog krivičnog suda (MKS) Karim Kan suspendovan je nakon završetka disciplinskog postupka pokrenutog zbog optužbi za seksualno zlostavljanje, saopštilo je upravno telo suda.
Sukob na Bliskom istoku – 102. dan. Američki vojni helikopter "Apač" srušio se u ponedeljak u blizini Ormuskog moreuza. Trampova administracija je primila poruke od Iranaca u kojima se navodi spremnost da prestanu sa pucanjem ako Izrael učini isto.
Američki predsednik Donald Tramp rekao je da su izraelske rakete "već bile na putu" kada je Izrael pucao na Iran u nedelju uveče, protivno želji Vašingtona.
Predsednik Sjedinjenih Američkih Država Donald Tramp izjavio je da bi u narednih nekoliko dana mogao da predstavi predlog sporazuma sa Iranom, navodeći da pregovori "idu veoma dobro".
Rat u Ukrajini – 1.567. dan. U ruskom napadu na Harkovsku oblast poginulo je najmanje troje ljudi. Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski razgovarao je sa izaslanicima predsednika SAD Donalda Trampa.
Zvezda serije "Vatreni rivali", Hadson Vilijams, našao se na udaru kritika nakon što se ovih dana pojavila njegova stara fotografija na kojoj pozira sa grupom prijatelja.
Dejvid Saliven, suvlasnik i dosadašnji zajednički predsednik fudbalskog kluba Vest Hem Junajted, podneo je ostavku na svoju funkciju sa trenutnim dejstvom nakon zajedničke istrage BBC-jeve emisije Panorama i lista The Times o njegovom ponašanju.
Kostimografkinja i aktivistkinja Kvin Džin ispisala je istoriju na ovogodišnjoj dodeli nagrada Toni, postavši prva otvoreno transrodna osoba koja je osvojila ovo prestižno priznanje u svetu pozorišta.
Demokratska Republika Kongo je saopštila da je broj potvrđenih smrtnih slučajeva od ebole porastao na 101 i da prisustvo naoružanih grupa nastavlja da ometa napore na suzbijanju epidemije u najteže pogođenoj provinciji, preneo je Rojters.
Osvežavajuća, slatka i puna vode, lubenica nije samo omiljeno letnje voće već i pravi saveznik zdravlja – od zaštite srca do pomoći u mršavljenju i hidrataciji organizma.
Broj slučajeva raka kože naglo je porastao poslednjih godina. Najnoviji podaci pokazuju da bi kombinacija mRNA vakcine i imunoterapije mogla dugoročno da zaštiti pacijente od povratka bolesti.
U sklopu ovogodišnjeg Urusai Con eventa u Sava Centru, organizujemo League of Legends 2v2 turnir. Ako želiš da sa svojim duo partnerom odmeriš snage protiv drugih ekipa uživo, ovo je prava prilika da se prijavite.
U sklopu ovogodišnjeg Urusai Con eventa u Sava Centru, u subotu 13. juna organizujemo Clash Royale 1v1 turnir. Ako aktivno igraš i želiš da odmeriš snage sa drugim igračima uživo, pozivamo te da se prijaviš.
U sklopu ovogodišnjeg Urusai Con eventa u Sava Centru, 14. juna organizujemo Hearthstone turnir. Ako igraš HS i želiš da odmeriš snage sa drugim igračima uživo, ovo je prava prilika.
Russia and Belarus are ready to use all available means, including nuclear weapons, to protect the Union State, said Russian Deputy Foreign Minister Mikhail Galuzin.
The death toll from the 7.8-magnitude earthquake on the Richter scale that struck the Sarangani area on the Philippine island of Mindanao on Monday has risen to 37, the Office of Civil Defense (OCD) said.
U.S. President Donald Trump said that he could present a proposal for an agreement with Iran within the next few days, adding that the negotiations are “going very well.”
A U.S. military AH-64 Apache helicopter crashed near the Strait of Hormuz, and both crew members were safely rescued, according to sources familiar with the incident.
Middle East Conflict – Day 101. The intense exchange of strikes between Israel and Iran continues, while the conflict is spreading to Lebanon and Yemen, amid warnings of further escalation.
Apple je na godišnjoj konferenciji WWDC 2026 predstavio veliku nadogradnju za Siri. Takođe, ovo je bilo poslednje obraćanje Tima Kuka kao izvršnog direktora kompanije.
Britanski regulator za zaštitu konkurencije CMA naložio je da Google izdavačima omogući veću kontrolu nad korišćenjem sadržaja u pretrazi zasnovanoj na AI , kao i prilikom obuke Google AI modela.
Brendan Grin i njegov studio PlayerUnknown Productions saopštili su da sprovode reorganizaciju poslovanja koja uključuje otpuštanje dela zaposlenih i obustavljanje razvoja igre Prologue: Go Wayback.
Komentari 1
Pogledaj komentare