Petak, 18.10.2013.

08:52

Osvojili tri vulkana u Indoneziji

Grupa od 13 planinara i visokogoraca Planinarskog kluba „Železničar” iz Beograda, koju je predvodio Zoran Filipović, pojačana i jednom visokogorkom iz Makedonije, po drugi put je osvojila vrhove nekoliko vulkana Indonezije.

Izvor: A. M.

Default images

Kao i u prethodnoj ekspediciji 2010. godine, grupa je imala za cilj uspon na vulkan Merapi (2.911 m), najaktivniji i možda najsmrtonosniji u Indoneziji, koji se nalazi na centralnom ostrvu Java. Poslednje erupcije na Merapiju zabeležene su u periodu oktobar–decembar 2010. godine. Usledio je pohod na Semeru (3.676 m), najviši planinski vrh na Javi koji ima periodične male „erupcije” na svakih 20 do 30 minuta, kad izbacuje pepeo i sitno kamenje pa se vrh vulkana dimi.

Na kraju je „pao” ivulkan Rinjani (3.726 m), najviši vrh na ostrvu Lombok na istoku zemlje, koji je podrazumevao i silazak do jezera Anak (2.000 m), uspon do ivice kaldere (2.700 m) i prolaz kroz prašumu do mesta Senaru (600 m).

Prilikom uspona i osvajanja vrhova vulkana u Indoneziji, u avgustu i septembru, planinari su se, pored ostalog, fotografisali sa zastavom Društva srpsko-indonežanskog prijateljstva „Nusantara”. Uzbudljive utiske sa ovog neobičnog putovanja oni će predstaviti u Biblioteci grada Beograda na jednoj od sledećih prezentacija u okviru ciklusa predavanja koje biblioteka organizuje sa „Nusantarom”, a povodom desetogodišnjice od osnivanja ovog društva.

Indonezija se nalazi na „vatrenom prstenu”, luku linija raseda koje okružuju Pacifički basen, sklon čestim zemljotresima i erupcijama vulkana. Tako i geografijom ovog najvećeg arhipelaga na svetu dominiraju vulkani formirani usled zona raseda između Evroazijske i Indoaustralijske ploče.

U Indonezijiima 400 vulkana,od kojih je prošle godine bilo 127 aktivnih, a u okolini kojih živi oko pet miliona ljudi.

Dve najžešće erupcije vulkana u modernoj istoriji dogodile su se upravo u Indoneziji: 1815. na planini Tambora na ostrvu Sambavi, istočno od Jave (poginulo je 92.000 ljudi, najviše u pisanoj istoriji) i 1883. na Krakatau (usmrtila je 36.000 ljudi, a smatra se da je proizvela najglasniji zvuk koji se ikada mogao čuti u istoriji čovečanstva).

Poslednja velika erupcija u Indoneziji dogodila se u oktobru 2012.na planini Lokon.

Izvor: Politika.rs

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 1

Pogledaj komentare

1 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: