Četvrtak, 14.05.2020.

15:10

Evropljani trošili stotine miliona na putovanja: Turizam će se zbog krize obnavljati godinama

Turistička industrija trenutno je najpogođenija zbog epidemije Covid-19, pa je među prvim industrijama koja je stala i koja će se najduže oporavljati. Kako bi procenili potencijalni gubitak koji će turistički sektor doživeti zbog ovih ograničenja, Eurostat je izdvojio bazične brojke iz prethodne dve godine za razdoblje mart-jun i jul-avgust na nivou cele EU.

Izvor: B92, hrturizam

Evropljani trošili stotine miliona na putovanja: Turizam će se zbog krize obnavljati godinama
Foto: Getty Images, Rob Stothard / Stringer

U svrhu ove analize, sezona "vrhunca leta" ne obuhvata jun, već se koncentriše na dva meseca (jul i avgust) koji se preklapaju s glavnom sezonom odmora u većini država članica.

Proleće i leto najpopularnije su sezone u evropskoj turističkoj industriji. U 2019. godini, broj noćenja i nerezidenata u turističkim smeštajnim objektima EU tokom proleća i vrhunca letnje sezone iznosio je gotovo jednu trećinu (32%) godišnjeg ukupnog broja noćenja. Udeo noćenja u tim smeštajnim objektima bio je posebno visok u mesecu junu za prolećnu sezonu i iznosio je 11% godišnjeg ukupnog broja, kao i u mesecima jul (15%) i avgust (17%). Sličan trend primećen je i za stanovnike i za nerezidente posećenih zemalja.

Udeo zemalja članica prolećne sezone u godišnjem turističkom smeštaju relativno je sličan, u rasponu od 24% u Hrvatskoj i 27% u Bugarskoj do 35% u Luksemburgu, Kipru, Malti i Holandiji. U jeku letnje sezone taj udeo se kretao od 23% na Malti do 58% u Hrvatskoj.
Foto: GettyImages, Franco Origlia / Stringer
390 miliona putovanja u proleće

U proleće 2018. godine stanovnici EU ostvarili su gotovo 390 miliona turističkih putovanja, što predstavlja 34% godišnjeg ukupnog broja. Tokom tih putovanja, nakupili su preko 1,8 milijardi noćenja i potrošili 170 milijardi evra.

Više od dve trećine (70%) putovanja bilo je u zemlji prebivališta, dok je 22% bilo putovanja u druge države EU, a 8% na odredišta izvan EU. Sličan obrazac uočen je za putovanja tokom cele godine, uključujući i tokom vrhunca letnje sezone.

U leto 2018. godine stanovnici EU ostvarili su preko 270 miliona putovanja, što čini 24% godišnjeg ukupnog broja. Ta putovanja iznosila su preko 1,9 milijardi noćenja i gotovo 138 milijardi evra turističke potrošnje.
Foto: GettyImages, Giorgio Cosulich / Stringer
Španija i Italija su glavna odredišta za posetioce unutar EU

Preferirane evropske destinacije izvan EU bile su: Španija, Italija i u manjoj meri Francuska i Nemačka, koje su zajedno činile 49% putovanja unutar EU tokom proleća 2018. i 45% u toku leta.

Od marta do juna, Austrija je dominirala u top 5 najpovoljnijih odredišta unutar EU, a u julu i avgustu Hrvatska je bila među najpopularnijim destinacijama za turiste iz EU. Stanovnici Belgije radije su putovali u inostranstvo, gde je velika većina putovanja tokom prolećne i špice letnje sezone bila izvan zemlje prebivališta (79%).

Na drugom kraju lestvice, stanovnici u Rumuniji i Španiji preferirali su putovanje u svoju zemlju prebivališta u proleće, čineći tako 94%, odnosno 90% domaćih putovanja.

Tokom leta to se odnosilo i na Grke, Rumune, Portugalce i Špance, koji su većinu svojih turističkih putovanja proveli unutar svoje zemlje prebivališta (95%, 91%, 90% i 89%).
Foto: GettyImages, Dimas Ardian / Stringer
Ova kao i narednih par godina regionalna putovanja će biti u fokusu

Svakako kako će ova vanredna situacija ostaviti razne posledice na ponašanje turista, kao i na način na koji će se turistički sektor promeniti. Jedno je sigurno, više će se putovati unutar Evrope, a auto i voz će biti dominantna sredstva za prevoz, dok će avio promet znatno pasti. Više će biti vikend putovanja, a izbegavaće se veliki centri. Tražiće se aktivni odmor u ruralnom i kontinentalnom prostoru. Svest o organskoj i ekološkoj hrani će znatno porasti, kao i potražnja za njom. Digitalizacija će odigrati ključnu ulogu, kao i mobilno plaćanje.

S druge strane, turizam je ovaj put direktno i duboko pogođen, te iako se inače brzo oporavi, ovaj put o početku oporavka možemo pričati tek kada se pronađe lek. Od tog trenutka čeka nas 3-5 godina oporavka, kako bi se globalna putovanja vratila na iste brojke kao do sada.

Takođe, kako se popuštaju mere u celoj Evropi, tako se i budi ekonomija, te će sve države podsticati i komunicirati upravo domaću potrošnju, kako bi građani kupovali i putovali lokalno. Logično, imperativ je što pre pokrenuti lokalnu ekonomiju. Optimistične procene govore kako se ove godine očekuje 25-30% prošlogodišnjeg prometa.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 4

Pogledaj komentare

4 Komentari

Možda vas zanima

Društvo

Katastrofalna prognoza za leto

Meteorološki servis "Severe Weather Europe" objavio je dugoročnu prognozu za leto 2025, a prema analizama njihovih meteorologa Evropu čeka vrlo dinamično razdoblje.

10:07

24.3.2025.

1 d

Svet

Stigli prvi raketni bacači Himars

Australijska vojska dobila je svoje prve raketne bacače Himars američke proizvodnje, saopštila je danas tamošnja vlada pozdravljajući isporuku za koju se očekuje da će ojačati nacionalnu i regionalnu bezbednost.

11:53

24.3.2025.

1 d

Svet

Gotovi su; Rusi preuzeli kontrolu

Ruske trupe su preuzele kontrolu nad mestom Sribno u samoproglašenoj Donjeckoj Narodnoj Republici (DNR), saopštilo je rusko Ministarstvo odbrane.

18:57

23.3.2025.

2 d

Podeli: