Ovogodišnji pobednik Evrovizije je Italija. Bend Maneskin je osvojio Roterdam pesmom "Zitti E Buoni".
Kako je Srbija prošla večeras?
Predstavnice Srbije večeras su u Roterdamu zauzele 15. mesto.
A ovo su države koje su glasale za Srbiju:
Albanija: 1 poen
Severna Makedonija: 12 poena
Hrvatska: 7 poena
Nakon žirija Srbija je sa 20 poena bila na 21. mestu. Uraganke su od publike dobile samo 82 poena i završile su takmičenje sa 102 poena.
Glasovi publike
Ujedinjeno Kraljevstvo dobija nula poena i završava takmičenje sa 0 poena. Nemačka i Španija takođe su dobili 0 bodova od publike. Nulu dobija i Holandija, a Norveška 60 poena.
Srbija dobija 82 poena od publike, što joj umnogome popravlja plasman. Srbija završava takmičenje sa 102 poena.
267 poena dobija Ukrajina, a pravi preokret se desio kada se Finska popela na prvo mesto nakon glasanja publike.
Međutim brzo se Ukrajina penje na prvo mesto, da bi je oborio Island.
318 poena dovodi Italiju na prvo mesto.
Malta dobija samo 47 poena, iako je važila za jednog od favorita na takmičenju.
Francuska dobija 251 poen, i time definitivno ne pobeđuje na takmičenju.
Švajcarska dobija 160 poena.
00:29
Okončano je dodeljivanje glasova žirija iz 39 zemalja, a sada su na redu glasovi publike...
Čitanje rezultata glasova žirija
Prvi glasovi stižu iz Izraela. Švajcarska dobija prvih 12 poena. San Marino dobija 12 poena. Srbija trenutno bez poena. Francuska od San Marina dobija 12 poena. Albanija daje prve poene Srbiji i to - jedan poen.
Malta daje 12 poena Albaniji, a Estonija Švajcarskoj.
Severna Makedonija dodelila je našim predstavnicama 12 poena. Azerbejdžan je dodelio najviši broj poena Rusiji, a Norveška Malti.
Španija je dodelila Francuskoj 12 poena, dok se Austrija odlučila za Island.
Francuska opet dobija 12 poena, a Italija je dodelila te poene Litvaniji.
Slovenija je dodelila 12 poena Italiji.
Kipar tradicionalno dobija 12 poena od Grčke.
Švajcarska dobija i od Letonije 12 poena, a Irska se odlučila za Francusku.
Bugarska od Moldavije dobija 12 poena od glasova žirija.
Srbija daje Francuskoj 12 poena.
Bugarska dodeljuje 12 poena Moldaviji, a Kipar je vratio Grčkoj 12 poena.
Nemačka se odlučila za Francusku, a Australija za Maltu.
Još 12 poena za Švajcarsku.
Portugalija je dala Bugarskoj prvih 12 poena, a i Italija dobija najviši broj bodova.
Sa Islanda dolazi 12 poena za Švajcarsku.
Rumunija dodeljuje 12 bodova Malti.
Hrvatska je dala Srbiji 7 poena, dok je najviše bodove otišlo Italiji.
Portugal dobija 12 poena od Češke, a Gruzija se odlučila za Italiju.
Za Ukrajinu stiže prvih 12 opena od Litvanije.
Švajcarska ubedljvo vodi nakon 12 poena od Danske.
Rusija daje Moldaviji najviši broj poena, a Francuska Grčkoj.
Malta dobija 12 poena od Švedske, a Francuska od Švajcarske.
Domaćini Holandija, poslednji dodeljuju poene, i to Francuskoj.
23:52
Linije za glasanje zvanično su zatvorene. Čekamo rezultate...
23:50
Nakon što su nastupile u finalu, naše predstavnice opet su oborile rekord na Jutjubu.
Njihov nastup pogledan je više puta od bilo kog drugog na zvaničnom kanalu Evrovizije na ovoj platformi.
One trenutno na zvaničnom Jutjub kanalu "Eurosonga" vode sa preko 180 hiljada pregleda, dok drugoplasirani u ovoj kategoriji Ruskinja ima preko 110 hiljada pregleda.
23:23
Na kladionicama situacija se menja - Italija je i dalje favorit, i Francuska i Malta ostaju na svojim pozicijama ali Finska ima veliki skok.
Švajcarska i Srbija pale su za po jednu poziciju.
Proces glasanja
Iako je do 2008. godine važio ustaljeni sistem glasanja po kom su o pobedniku "Evrovizije" odlučivali isključivo glasovi publike iz svih zemalja učesnica, preokret je nastao kada su pojedine zemlje povukle svoje učešće zbog, kako su tada naveli, "nepravednog susedskog dodeljivanja glasova".
Upravo zbog toga je 2009. godine uspostavljen sistem po kom o pobedniku "Evrovizije" odlučuju glasovi publike i stručnog žirija, i to u jednakoj razmeri. Prema novim pravilima, svaka zemlja učesnica ima pet članova stručnog žirija, pri čemu svaki od njih mora da bude državljanin zemlje u čijem je žiriju, a podrazumeva se da je istaknut na polju radija, televizije, muzičke produkcije ili komponovanja. Osim toga, članovi žirija ne smeju imati nikakve personalne veze sa učesnicima takmičenja.
I dok se se glasovi žirija dobijaju jedan po jedan za svaku državu, glasovi publike se dobijaju za sve države odjednom, što zapravo može drastično da podigne zemlje koje su slabije prošle po glasovima žirija, i obrnuto.
U 2019. godini prezentacija glasova se malo promenila. Objavljivanje rezultata glasanja putem telefona započinje od zemlje koja je dobila najmanje bodova od žirija, a završava se državom koja je dobila najviše bodova od žirija. Izlagači će objaviti zbir bodova koje je svaka pesma dobila SMS glasovima u svim zemljama učesnicama. Za one koji žele da znaju kako je njihova zemlja glasala, rezultati glasanja i žirija iz svake države učesnice biće dostupni ubrzo nakon Velikog finala na Eurovision.tv.
Inače, Na osnovu glasova članova žirija se stavlja spisak bodova žirija na tradicionalan evrovizijski način, tako što deset najboljih pesama dobija bodove od 1 do 12. Na osnovu rezultata televotinga se sastavlja isti redosled bodova, s tim što se ovi bodovi saopštavaju grupno - za svaku državu onoliko koliko je dobila od svih država učesnica zbirno.
Ukoliko se desi da dve pesme imaju isti broj glasova, prednost ima ona koja je dobila više bodova od strane publike.
23:03
Preslušali smo sve numere i sada je vreme da Evropa glasa za svog favorita.
23:02
San Marino donosi adrenalin ali i - Flo Rajdu. Predstavnica ove države Senit peva "Adrenalina" a kao pojačanje tu je i planetarno popularni izvođač Flo Rajda. Ona ujedno je i poslednji nastup večerašnjeg finala.
22:58
Švedski predstavnik ima samo 19 godina. Tus predstavlja svoju državu pesmom "Voices".
22:53
Ne, Italiju ne predstavlja bend Jane's Addiction, već Maneskin. Ove večeri pokušavaju svojom pesmom "Zitti E Buoni" da dokažu zašto su apsolutni favoriti na ovogodišnjem Eurosongu.
22:50
A sada je došlo vreme na domaćina večeri. Džangu Makroj predstavio je Holandiju pesmom "Birth Of A New Age".
22:45
Predstavnik Norveške Tiks pevao je numeru "Fallen Angel". Pevač pati od Turetovog sindroma, i zbog tikova je trpeo vršnjačko nasilje, o čemu je i ova pesma.
22:40
Lako biste mogli da je pomešate sa Arijanom Grande. Efendi predstavlja Azerbejdžan pesmom "Mata Hari" i unosi istočnjački melos u finale Eurosonga.
22:38
Barbara Pravi predstavlja ove godine Francusku pesmom "Voila". Ona je podigla prašinu u Srbiji, zato što je srpskog porekla.
22:33
Rejv, ali na ukrajinski način. Grupa Go_A pomešala je tehno i izvornu muziku u numeri "Shum".
22:30
Ali nežna atmosfera nije se dugo održala. Grupa The Roop je numerom "Discoteque" donela diskoteku u Roterdam.
22:24
Pevač planetarno popularne grupe Duran Duran, Sajmon le Bon, prokomentarisao je nastup naših predstavnica.
"Hej! Srpska Makarena!", napisao je ovaj pevač na svom Tviter profilu.
Predstanica Bugarske ove godine je Viktorija koja svojom pesmom "Growing up is growing old" vratile nežne tonove na evrovizijsku binu.
22:15
Ako ste želeli vremeplov u 2003. godinu, predstavnik Finske će vam pomoći. Bend "Blind Channel" svojom numerom "Dark Side" donosi rok zvuke u Ahoj arenu.
22:12
Predstavnik Nemačke doneo je potpuno drugačiji zvuk. Numera "I don't feel hate" u kom dominira ukulele peva Jendrik, koji je na bini đuskao i sa plesačicom koja je u kostimu šake. Jendrik je, kako navodi RTS, prišao našim predstavnicama i rekao da su one njegovi favoriti.
22:06
Moldavija vraća žurku na binu numerom "Sugar". Natalija Gordijenko može da se pohvali i odličnom imitacijom Merilin Monro.
22:02
Predstavnik Španije prvi put se predstavlja publici na ovom takmičenju. Blas Kanto pevaće na maternjem jeziku baladu "Voy A Querdarme".
21:58
Simpatični predstavnici Islanda Dadi Frejir og Gagnamagnit i dalje neće imati priliku da nastupaju na finalu jer su dva njihova člana pozitivna na kovid. Umesto uživo nastupa, imamo priliku da gledamo snimak sa jedne od generalnih proba i pesmu "10 years".
21:56
Potpuno drugačiji tempo dolazi nam iz Švajcarske. Nežnu numeru "Tout l'Univers" peva Gjon's Tears.
21:51
Grčka ove godine na Evroviziju donosi potpuno drugačiji zvuk od onog na koji smo navikli - ali i "nevidljive" plesače. Stefanija predstavlja svoju državu pesmom "Last dance" koja je inspirisana zvukom osamdesetih godina.
21:47
Prva zemlja iz "Velike petorke" koja se predstavila večeras je Velika Britanija. Džejms Njuman pevao je numeru "Embers".
21: 42
Hurricane je upravo završio svoj eksplozivni nastup i Ahoj arenom ori se veliki aplauz.
21:35
Portugal se takođe izdvaja izuzetno specifičnim vokalom ove godine. Pesma se zove "Love in on my side", a peva je The Black Mamba.
21:30
Jedna od favoritkinja ovogodišnjeg takmičenja je predstavnica Malte Destini. Ovu osamnaestogodišnjakinju već nazivaju novom Aretom Frenklin zbog njenog moćnog vokala, a svoju državu predstavlja pesmom "Je me casse".
21:25
Iz Rusije s ljubavlju! Maniža pesmom "Russian Woman" želi da osnaži žene iz Rusije. Mnogi su komentarisali njen interesantan nastup još nakon polufinalne večeri, kao i zanimljiv način na koji je "promenila garderobu" na sceni.
21:22
Najstariji predstavnici na ovogodišnjem Eurosongu sada izlazi na binu. Grupa Hooverphonic brani boje Belgije ove godine pesmom "The wrong place".
21:18
Simpatična Etiopljanka Eden Alen predstavlja Izrael ove godine sa pesmom "Set me Free". I ona je bila na udaru kontroverzi ne samo zbog naziva pesme već i zato što učestvuje na Evroviziji dok između njene zemlje i Palestine traju nemiri.
21:13
Sledeća na redu je predstavnica Albanije Anžela Peristeri sa pesmom "Karma". Njen nastup je poprilično dramatičan, i uključuje agresivno svetlo, dim i jake ventilatore.
21:10
Kipar otvara finale Eurosonga. Elena Cagrinou peva pesmu "El Diablo", a pevačica je nailazila na kritike jer su njenu numeru nazvali satanističkom.
U finale najvećeg muzičkog takmičenja ove godine prošle su, pored naše zemlje, San Marino, Kipar, Albanija, Island, Bugarska, Izrael, Belgija, Rusija, Malta, Portugal, Grčka, Švajcarska, Moldavija, Finska, Litvanija, Ukrajina, Azerbejdžan, Norveška i Švedska.
U finalu takmičiće se i "Velika petorka" za koju nije potrebna kvalifikacija na polufinalu: Francuska, Nemačka, Italija, Španija i Ujedinjeno Kraljevstvo. Holandija je kao domaćinu večeri takođe bilo zagarantovano mesto u finalu. Ovih pet zemalja večeras će prvi put predstaviti svoje numere publici.
Grupa Hurricane, koja ove godine predstavlja Srbiju sa pesmom "Loco Loco", nastupaće pod rednim brojem osam.
Kladionice nisu na našoj strani
Italija i dalje važi kao favorit, sudeći po kladionicama.
Odmah iza nje je Francuska, pa potom Malta, Ukrajina i Švajcarska.
Srbiji se prema ovim podacima predviđa 17. pozicija.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Kina raspoređuje najveću pomorsku flotu u regionalnim vodama za skoro tri decenije, a pretnja Tajvanu je izraženija no u ranijim kineskim vojnim vežbama, saopštilo je Ministarstvo odbrane Tajvana.
Japanski proizvođač guma Toyo Tire premešta svoju regionalnu centralu u Srbiju i zatvara prodajne filijale u Nemačkoj, Holandiji, Italiji i Velikoj Britaniji počevši od januara 2025. godine.
Rat u Ukrajini – 1.021. dan. Nova pretnja stigla je iz Kijeva sa tvrdnjom da bi strane trupe mogle biti raspoređene u Ukrajini i pre nego što se postigne saglasnots da ta zemlja uđe u NATO.
Nakon neistina i laži da je neko sakrio dokumentaciju, kako je dokumentacija nestala, kako postoji tajna dokumentacija, opozicija je i večeras nakon obraćanja predsednika Srbije Aleksandra Vučića krenula da širi nove laži.
1586 - Umro je Ištvan Batori (Istvan Bathory), knez Transilvanije od 1571. i poljski kralj od 1575, koji je tokom vladavine uspeo da konsoliduje prilike u zemlji i da osigura poljsku prevlast na Baltiku. Osnovao je univerzitet u Viljnusu 1579.
Nakon neistina i laži da je neko sakrio dokumentaciju, kako je dokumentacija nestala, kako postoji tajna dokumentacija, opozicija je i večeras nakon obraćanja predsednika Srbije Aleksandra Vučića krenula da širi nove laži.
1586 - Umro je Ištvan Batori (Istvan Bathory), knez Transilvanije od 1571. i poljski kralj od 1575, koji je tokom vladavine uspeo da konsoliduje prilike u zemlji i da osigura poljsku prevlast na Baltiku. Osnovao je univerzitet u Viljnusu 1579.
Činjenica da Rusija, Kina, Severna Koreja i druge zemlje ubrzano rade na uvođenju tehnologije veštačke inteligencije predstavlja pretnju po nacionalnu bezbednost SAD, rekla je Rada Plam, glavni oficir Pentagona za digitalnu i veštačku inteligenciju.
Rat u Ukrajini – 1.022. dan. Moskva je saopštila da je Ukrajina napala vojni aerodrom u južnom ruskom gradu Taganrogu sa šest raketa ATACMS, koje su isporučile SAD, i obećao odmazdu.
Iako je nedavno glumica Megan Foks (38) objavila da čeka četvrto dete, ujedno i prvo sa Mašin Gan Kelijem (34), već 10. decembra su strani mediji preneli da je par raskinuo dugogodišnju vezu.
Pariska katedrala Notr-Dam ponovo je otvorila svoja vrata, nakon što je obnovljena posle požara koji je čuveno zdanje zahvatio pre pet i po godina. Međutim, francuski mediji i javnost već danima nakon otvaranja ismevaju mantije francuskih sveštenika.
Fosilni ostaci tri dinosaurusa iz perioda Jure biće ponuđena sutra na aukciji u Londonu, a procenjuje se da će njihova cena premašiti 15 miliona funti (oko 18 milion evra).
Sumnja se da se dete u Kaliforniji zarazilo ptičjim gripom nakon što je popilo neprokuvano mleko, izjavili su lokalni zdravstveni zvaničnici u okrugu Marin u saveznoj američkoj državi Kaliforniji.
Leblebija, popularna namirnica mediteranske i bliskoistočne kuhinje, proglašena je za superhranu jer je bogata proteinima, vitaminima i vlaknima i može pomoći u snižavanju holesterola, smatraju stručnjaci.
Gradski zavod za javno zdravlje Beograd pokreće zdravstvenu kampanju radi podizanja svesti zajednice o predmenstrualnom sindromu (PMS), rekla je za Tanjug dr Marija Markovic iz tog zavoda.
Organizatori Takmičenja za pesmu Evrovizije objavili su novi kodeks ponašanja i protokole kako bi "zaštitili" dobrobit umetnika nakon kontroverzi na takmičenju koje je održano ove godine.
Renesansna slika "Bogorodica sa narom" (Madonna del Melograno) Pjer Frančeska Fjorentina vraćena je danas u Građanski muzej Gubija, nakon što je pre 45 godina ukradena iz umetničke galerije u tom italijanskom gradu.
Netfliksov film "Marija" izazvao je oštra reagovanja konzervativnih hrišćana i Palestinaca zbog izbora glumaca i tumačenja biblijskih tema, sad svi čekaju da se oglasi papa Franja.
Objavljen je prvi trejler za novi horor film "28 godina kasnije", a gledaoci misle da su primetili oskarovca Kilijana Marfija u veoma neočekivanoj ulozi.
Najomiljeniji događaj među fanovima Valorant-a, Night Market, vraća se 16. decembra, kako je Riot Games potvrdio na svojim zvaničnim nalozima na društvenim mrežama.
Syrian fighters last month received about 150 drones, as well as other covert support from Ukrainian intelligence operatives, weeks ahead of the rebel advance that ousted Bashar al-Assad at the weekend, the Washington Post reported.
President of Serbia, Aleksandar Vučić, said today that all the citizens arrested during the protest after the fall of the canopy in Novi Sad were released, as well as that all the demands of the students blocking the faculties were resolved.
One of the leading Russian intellectuals and philosophers, Aleksandr Dugin, reacted with harsh words to Turkey's move to oust Syrian President Bashar al-Assad from power through the Islamist rebels HTS.
Dok je Ilon Mask otvoreno kritikovao britanskog premijera, iza kulisa njegova firma je pokušavala da ubedi novu vladu da revidira poresku politiku koja bi povećala profit kompanije Tesla.
Radnja filma "28 dana kasnije” odvija se skoro tri decenije posle prvog filma, kada je "virus besa” koji je zarazio ljude pobegao iz laboratorije za biološko oružje.
Komentari 577
Pogledaj komentare