Knjižara "Plato" kod Filozofskog fakulteta stavlja katanac na vrata posle 25 godina rada.
Autor: Izvor: Ana Ćešić/MONDO
Kultno mesto za ljubitelje knjige, ali i dobre muzike, knjižara i kafe klub kod Filozofskog fakulteta u Beogradu, legendarni "Plato" zatvara vrata za posetioce.
Zbog finansijskih problema ove kuće preti opasnost da oko 15 zaposlenih ostane bez posla, što prodavaca knjiga, što onih zaposlenih u kafeu.
"Šta da vam kažem, posle 15 godina moram na biro rada", kaže jedan od zaposlenih u knjižari i objašnjava da im je Filozofski fakultet otkazao gostoprimstvo posle toliko godina, zbog nagomilanih dugova za kiriju.
Njegova koleginica objašnjava za Mondo da zaposlenima kasni plata već dva meseca, jer im je Filozofski fakultet, inače vlasnik prostora, blokirao račun. Ona i suprug, oboje zaposleni u ovoj knjižari, morali su da otkažu iznajmljeni stan i odsele se u kuću na selu.
Kako nam je objašnjeno, druga "Plato" knjižara koja se nalazi u Knez Mihailovoj ulici u Beogradu nastavlja sa radom, a da li će neko od zaposlenih u ovom objektu moći da računa na posao tamo, još je nepoznato jer su to dve firme.
Nataša Anđelković, PR Izdavačkog preduzeća "Plato Books" za Mondo kaže da će na žalost, posle 25 godina knjižara i kafe biti zatvoreni, ali napominje da ova izadavčka kuća nastavlja sa radom, a nastupiće i na predstojećem Sajmu knjiga.
I na Filozofskom fakultetu nam je potvrđeno da su posle toliko godina saradnje ipak morali da otkažu gostoprimstvo "Platou", prenosi Mondo.
Sekretar fakulteta Slobodan Ivaneža, inače diplomirani pravnik, za MONDO objašnjava da je Fakultet bio primoran, zbog dugova za kiriju, da u maju pusti menicu i blokira račun firme.
FOTO TANJUG / NEMANJA JOVANOVIÆ / nr
"Kako dug nije namiren, a ugovor sa knjižarom "Plato" je istekao, Savet fakulteta je doneo odluku da ne produžuje više ovaj ugovor o zakupu, a zakupcu je dat rok od mesec dana da napusti prostor", kaže Ivaneža i objašnjava da je taj rok, istina, već istekao, ali da je selidba u toku, te se nadaju da će problem uskoro biti rešen.
Kako objašnjava, namera Fakulteta je da prostor u kome su sada knjižara i kafe preuredi tako što će proširiti amfiteatar fakulteta, dok bi u donjim prostorijama, gde je kotlarnica bio napravljen bibliotečki depo.
"Mali lokali koji gledaju na ulicu verovatno će se izdavati zakupcima, ali to sve zavisi od idejnog rešenja koje će dati arhitekta i odluke Saveta fakulteta", objašnjava Ivaneža i dodaje da će ti veliki radovi trajati možda i više godina.
"Plato" knjižara osnovana je pre 25 godina i kada je otvorena bila je jedna od najvećih knjižara u gradu. Ubrzo je postala omiljeno kulturno sastajališe, a sa otvaranjem kafea i stecište ljubitelja dobre muzike i živih svirki uglavnom Jazz i bluz muzičara.
Knjižara i kafe su i svedoci mnogih istorijskih događaja s kraja prošlog i početka ovog veka, s obzirom na to da je većina studentskih i nekih drugih protesta upravo kretala odavde.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Rat u Ukrajini ušao je u 1.573. dan, a hiljadugodišnji Kijevsko-pečerski manastir pretrpeo je velika oštećenja u najtežem ruskom vazdušnom napadu na Kijev.
Snažno nevreme praćeno gradom i obilnim pljuskovima zahvatilo je delove Srbije, dok je Republički hidrometeorološki zavod (RHMZ) aktivirao hitna SMS upozorenja zbog grmljavinskog nevremena koje se očekuje u narednih par sati.
Na prostoru površine od oko 16 hektara planira se naselje za preko 6.000 stanovnika, sa 100.000 m etara kvadratanih poslovnog prostora, osnovnom školom i vrtićem.
Slavni reditelj Stiven Spilberg, poznat po kultnom filmu o vanzemaljcima "E.T.", iznenadio je javnost tvrdnjom da je uveren kako su vanzemaljci već posetili Zemlju.
Sukob na Bliskom istoku – 109. dan. Predsednik SAD Donald Tramp izjavio je da je Iran pristao da nikada neće posedovati nuklearno oružje, dok je iranski predsednik Masud Pezeškijan potvrdio da će Teheran i Vašington u petak potpisati Memorandum o razumevanju.
Fudbalska reprezentacija Španije slovi za jednog od favorita na ovogodišnjem Mundijalu, ali, u najboljem slučaju, mlak start ne ostavlja puno prostora za optimizam.
Zbog povećane potražnje i prodaje, u kragujevačkoj fabrici multinacionalne kompanije Stellantis uvedene su vikend-smene. Kragujevac beleži rekordan rast izvoza i spoljnotrgovinskog suficita, a sve to pozitivno utične i na priviredne rezultate Srbije.
Sukob na Bliskom istoku – 109. dan. Predsednik SAD Donald Tramp izjavio je da je Iran pristao da nikada neće posedovati nuklearno oružje, dok je iranski predsednik Masud Pezeškijan potvrdio da će Teheran i Vašington u petak potpisati Memorandum o razumevanju.
"Kulturni" deo našeg naroda divljanjem na noćnim ulicama glavnog grada pokazao da nema ni osnovne pristojnosti, piše za "Kompas" Dragoljub Kojčić, politički filozof.
U sudaru dva putnička automobila na obilaznici kod smederevskog sela Petrijevo, povređeno je osam osoba, među kojima i troje dece, potvrđeno je RTS-u u PU Smederevo.
Izvori bliski Dejvidu i Viktoriji Bekam tvrde da je slavni par slonljen nakon nove objave njihovog sina Bruklina za Svetsko prvenstvo, koju su doživeli kao ozbiljan udarac porodici.
Spisateljica i investitorka Ejmi Grifin podnela je tužbu za klevetu protiv bivše školske koleginice, osporavajući navode da je u memoarima "The Tell" preuzela njena iskustva seksualnog zlostavljanja.
Američki predsednik Donald Tramp ponovo se našao u centru pažnje zbog svog prepoznatljivog stila rukovanja, ali ovoga puta u fokusu nije bio neki svetski lider, već prva dama Francuske, Brižit Makron.
Pored fizičkih promena na vratu, poremećaji rada štitne žlezde manifestuju se širokim spektrom simptoma koji se razlikuju u zavisnosti od toga da li žlezda radi usporeno (hipotireoza) ili ubrzano (hipertireoza).
Epidemija ebole na istoku Konga, u kojoj je do sada preminulo 192 osoba, još nije dostigla svoj vrhunac, i mogla bi da traje do godinu dana, izjavio je danas koordinator operacija Međunarodne federacije društava Crvenog krsta i Crvenog polumeseca Bruno Mišon.
Ljudi koji svakodnevno konzumiraju veće količine ultraprerađene hrane mogli bi da imaju čak 58 odsto veći rizik od razvoja demencije, pokazalo je novo istraživanje naučnika sa Univerziteta Harvard.
Riba je izuzetno zdrava namirnica, bogata visokokvalitetnim proteinima, vitaminima, kao i esencijalnim omega-3 masnim kiselinama koje štite srce i mozak. Sardine iz konzerve su odličan izbor za zdravlje.
Oskarovka Kejt Blanšet preuzima novu i pomalo neočekivanu ulogu. Potvrđeno je da će slavna glumica postati naredna gostujuća profesorka savremenog pozorišta Kameron Makintoš na koledžu Sent Ketrins prestižnog Univerziteta Oksford.
Rasel Krou otkrio je da je morao da se bori protiv ideje da se u epskom filmu "Gladijator" snimi scena seksa između njegovog lika Maksima i Lusile, koju je glumila Koni Nilsen.
Across Germany, there is a housing shortage. New construction remains weak, and rents continue to rise. In Mainz, authorities are attempting to ease pressure on the housing market through an attractive apartment-swap program.
The Djerdap 3 project is a megaproject through which the United States, leveraging its capital and technology, is taking the initiative and entering direct competition with Beijing and Moscow.
In the German city of Augsburg lies Fuggerei, the world's oldest social housing complex, where residents still pay a symbolic annual rent of just €0.88.
China is accelerating the development of the digital yuan, transforming it from an experimental payment method into a broader financial instrument that could, over the long term, support Beijing's ambition to reduce reliance on the U.S. dollar.
Nakon što je Nissan ranije ove godine zagolicao maštu javnosti prvim tizerom nove Skyline limuzine, najnoviji izveštaji sugerišu da bi automobil mogao da debituje već do kraja ove godine.
Električni automobili u Norveškoj češće ne prolaze tehničke preglede od vozila sa benzinskim i dizel motorima, pokazuju najnoviji podaci Norveške uprave za javne puteve.
Komentari 92
Pogledaj komentare