Antologija je objavljena u osam izdanja, u Albaniji, Bosni i Hercegovini, Bugarskoj, Hrvatskoj, Makedoniji, Sloveniji, Nemačkoj i Srbiji, a delo je priredio Ričard Švarc.
U knjizi, koja je nastala pod pokroviteljstvom nemačke fondacije S. Fischer Stiftung, su zastupljeni tekstovi 21 autora iz balkanskih zemalja koji su 2007. godine bili pozvani da napišu eseje za antologiju o svom odnosu prema drugim, o uzrocima sukoba na Balkanu i o pitanjima boljeg međusobnog razumevanja na tom prostoru.
Odakle zapravo toliko odbijanje da se u susedu umesto neprijatelja vidi prijatelj? Zašto je etničko čišćenje postalo program ili čak neostvareni san? Zašto se jugoistočna Evropa već godinama pokazuje kao čudesno nepromenjiva sredina, gotovo deklarativno otvorena za promene, u kojoj svaka država uporno insistira na nekoj svojoj navodnoj istini?
U knjizi su se našla prozna ostvarenja najreprezentativnijih pisaca iz regiona – Slavenke Drakulie, Dragana Velikića, Nenada Veličkovića, Bore Ćosića, Miljenka Jergovića, Biljane Srbljanović, Draga Jančara, Irene Vrkljan, Ismailja Kadarea, Čarlsa Simića, itd.
Povodom objavljivanja antologije 30. septembra uveče će u Centru za kulturnu dekontaminaciju u Beogradu biti održana tribina pod nazivom "Dozvoliti drugog na Balkanu", koja se organizuje u saradnji s nemačkom fondacijom “Robert Bosch“.
Ucčsnici tribine koja počinje u 19.00 sati biće književnici Boris Dežulović, Bek Cufaj i Vladimir Arsenijević, a razgovor će voditi Svetlana Lukić.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Komentari 0
Pogledaj komentare