Sreda, 21.05.2008.

13:37

Prvih 10 finalista Evrovizije

U okviru prvog polufinala "Pesme Evrovizije", 20. maja izabrano je prvih deset finalista takmičenja. Prema odluci publike i žirija, u finale 24. maja plasirali su se predstavnici Grčke, Rumunije, Bosne i Hercegovine, Finske, Rusije, Izraela, Azerbejdžana, Jermenije, Poljske i Norveške.

Autor: Tanjug

Podrazumevana plava slika

Prvo polufinale otvorio je dečji hor "Kolibri" sa pesmom posvećenom Beogradu, a nakon njih publiku su zagrejala dva trubačka orkestra -"Salijevići" i "Kobre" u belim odelima i ansambl "Kolo" čiji su članovi nosili crvene i plave kostime.

Oni su podsetili gledaoce na muzičke hitove 1960-tih godina, a za vreme nastupa svojim rasporedom su napravili srpsku zastavu.

Kreativnost u nastupima i zanimljiva scenografija i scenski efekti ni ove godine nisu izostali, a nekolicinu izvođača na sceni je pratila i "priča u slikama".

Raznolikost boja i šarenilo kostima bili su najizraženiji kod irskog predstavnika - ćurana Dastina i njegovog pratećeg igračko-pevačkog sastava, a ništa slabiji utisak nisu ostavili ni "finski metalci", uz obilje pirotehnike.

Među takmičarkama je bilo onih u elegantnim haljinama, poput predstavnice Holandije, Poljske, Andore ili Rumunije, kao i onih ekstravagantnijih poput Belgije, a kada je reč o muškim predstavnicima bilo je i zanimljivih kostima, poput "anđeoske pojave" predstavnika Azerbejdžana.

Posebnu atrakciju publici je priredio predstavnik Rusije, nastupivši na ledu na kojem su ga pratili ruski umetnički klizač Evgenij Pluščenko i poznati violinista Edvin Marton.

Domaćini večeri bili su poznati srpski pevač i kompozitor Željko Joksimović i voditeljka RTS-a Jovana Janković, a nakon završetka takmičarskog dela, glasanje je otvorio najbolji srpski teniser Novak Đoković, bacivši tenisku loptu u publiku. On je zajedno sa Joksimovićem otpevao nekoliko refrena čuvene pesme Đorđa Marjanovića "Beograde".

U revijalnom delu publika je uživala u izvođenju srpskog muzičara Slobodana Trkulje u pratnji njegove grupe "Balkanopolis" i holandskog "Metropol orkestra".

Oni će nastupiti u finalu, zajedno sa deset finalista koji budu izabrani u drugom polufinalu, 22. maja i pet direktnih finalista-predstavnika Velike Britanije, Francuske, Nemačke, Španije i Srbije.

Prvo veče "Evrovizije" u "Beogradskoj areni" pratilo je 2.500 akreditovanih novinara iz 43 zemlje učesnice, ali i iz Amerike i Australije.

Drugo polufinale biće održano u četvrtak 22. maja, a prethodno će, kao i pred prvo polufinale, biti održane tri generalne probe, dve u sredu i jedna u četvrtak popodne.

Foto: Fonet

prvih 10 finalista

1. Rusija - Dima Bilan



2. Jermenija - Sirušo



3. Grčka - Kalomira



4. Rumunija - Niko i Vlad



5. BiH - Elvir Laković Laka

6. Finska - „Terasbetoni“



7. Izrael - Boaz Mauda



8. Azerbejdžan - Elnur i Samir



9. Poljska - Ajzis Dži



10. Norveška - Marija Haukas

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

20 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: