Petak, 29.02.2008.

12:22

IX smotra arheološkog filma

Deveta međunarodna smotra arheološkog filma održaće se od 3. do 11. marta u Narodnom muzeju, najavila je direktorka ovog muzeja dr Tatjana Cvjetićanin.

Autor: Tanjug

Podrazumevana plava slika

Na konferenciji za novinare 28. februara kojoj su prisustvovali i predstavnici kulturnih centara Francuske, Italije, Španije, Nemačke i Irana, kao i atešei za kulturu Bugarske i Indonezije, rečeno je da će ove godine biti prikazano 28 filmova iz devet zemalja.

Počasni gost je Španija, koja će i otvoriti smotru trilogijom o rimskom imperatoru Trajanu, kako je najavio direktor Instituta Servantes Huan Fernandez Eloriaga, budući da se ove godine navršavaju dva milenijuma od početka njegove vladavine.

Prvi put na smotri će se predstaviti Indonezija, i to filmom "Zaboravljeni dragulj. Budistički hramovi na Javi", a ataše za kulturu pri ambasadi ove zemlje u Srbiji Anće Majlani je izrazila zadovoljstvo što se njenoj zemlji ukazala prilika da predstavi svoja arheološka i kulturna nalazišta.

Ona je dodala da su "veoma srećni što su pronašli film koji će prikazati na smotri, jer Indonezija nema mnogo arheoloških filmova".

Najviše filmova, devet, dolazi iz Nemačke, a prema rečima koordinatorke za kulturu pri Gete institutu Suzan Vasović u njima će se prikazati iskopavanja na svim kontinentima.

Italija će beogradskoj publici predstaviti sedam filmova u kojima posebnu pažnju stavlja na svoje arheološke lokalitete, ali će biti prikazan i film o iskopavanju lokaliteta u Turskoj.

Kao poseban gost na smotri najavljena je direktorka tog iskopavanja Marćela Franćipane. Biće prikazana i tri filma iz Francuske posvećena podvodnim istraživanjima, i po jedan iz Irana, Švajcarske i Bugarske.

Pored gošće iz Italije, najavljen je i dolazak režisera bugarskog filma "Istorija antičkog teatra u Filipopolisu" Jordana Deteva.

Posebna pažnja ovogodišnje smotre posvećena je značajnom lokalitetu nadomak Beograda, Vinči, čije je istraživanje započeo pre 100 godina prof. Miloje Vasić, jedan od osnivača srpske arheologije.

Tim povodom, Deveta međunarodna smotra arheološkog filma će biti zatvorena amaterskim filmom režisera Nenada Tasića koji se bavi ovom temom, a lik prof. Vasića se nalazi na programu festivala.

Premijerne projekcije biće u 20 časova, a reprizni termin je sutradan u 17 časova, osim vikendom kada su reprize zakazane za 16.30 časova.

Planirane su i školske projekcije sa početkom u 12 časova, a na njima će biti prikazano 10 odabranih filmova.

Ulaznice se od 29. februara prodaju po simboličnoj ceni od 50 do 100 dinara, dok je komplet 700 dinara, rekla je Cvjetićanin i naglasila da su svi filmovi koji će biti prikazani u toku sedam dana dobitnici uglednih nagrada ili pak bili u konkurenciji za iste.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 1

Pogledaj komentare

1 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: