Četvrtak, 16.10.2008.

00:23

Majkl Vud na čelu kosovskog tima

Vlada u Prištini izabrala je britanskog eksperta Majkla Vuda za šefa tima koji će zastupati Kosovo pred Međunarodnim sudom pravde.

Izvor: B92

Podrazumevana plava slika

Kosovski tim će se pojaviti pred Međunarodnim sudom pravde povodom zahteva Srbije da se taj sud izjasni o nezavisnosti Kosova. Majkl Vud jedan je od najiskusnijih međunarodnih stručnjaka koji su se bavili raspadom SFRJ – učestvovao je na Dejtonskoj konferenciji i pregovorima u Rambujeu.

Odluku o izboru Vuda donela je kosovska vlada posle konsultacija sa predsednikom Fatmirom Sejdijuom, Skupšinom i međunarodnim partnerima, rekao je premijer Hašim Tači.

On je istakao da je Vlada imala sreće da angažuje stručnjaka sa renomeom i iskustvom kao Vud. "U saradnji sa nama, on će formirati međunarodni ekspertski tim najvišeg nivoa", rekao je Tači.

Profesor međunarodnog prava Majkl Vud bio je višegodišnji savetnik britanskog Forin ofisa, član međunarodnih arbitraža, od kojih su najpoznatije one oko Lokerbija, izgradnji izraelskog zida na palestinskoj teritoriji i spora Ukrajine oko granice sa Rumunijom.

Vud se smatra jednim od najiskusnijih međunarodnih stručnjaka koji su se bavili pravnim posledicama nastalim raspadom Jugoslavije, o čemu govori njegovo učešće u ulozi eksperta na Dejtonskoj konferenciji u pregovorima u Rambujeu.

Govoreći o otvaranju kosovskog pitanja pred Međunarodnim sudom pravde, Tači je kazao da Vlada Kosova ima poverenje u taj sud.

"U ovom slučaju, pozicija Kosova je izuzetno jaka i nameravamo da dokažemo da u proglašavanju nezavisnosti Kosova nema ničeg što krši međunarodno pravo", rekao je Tači.

Zamenik kosovskog premijera Hajredin Kučija izjavio je nakon sednice Vlade Kosova da je od Međunarodnog suda pravde zatraženo da Kosovo bude ravnopravna stranka sa Srbijom pred tim sudom.

"Upućen je zahtev ministra spoljnih poslova Skendera Hisenija da se Kosovo prihvati kao ravnopravna strana za pristup suđenju. Nakon ovog treba biti odlučeno kako će se odvijati dalja procedura pred Sudom", rekao je on.

"Mi ćemo reagovati u zavisnosti od odluke Suda. Mislim da će Kosovo biti fer i adekvatno zastupljeno pred Sudom i ne pribojavamo se našeg prava već naprotiv, mi ćemo ga braniti", rekao je on.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

20 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: