Podsetimo, u novoj studiji koju su objavili okeanolozi sa holandskog Univerziteta u Utrehtu navode se dokazi da je Atlantska meridionalna cirkulacija na putu burne promene koja bi mogla da ima dramatične posledice po veliki deo sveta.
Profesor na Fizičkom fakultetu Univerziteta u Beogradu dr Vladimir Đurđević za RTS naglašava da poslednje istraživanje objavljeno u u časopisu “Sajens advansis” privlači pažnju jer ljude asocira na holivudski film katastrofe. Međutim, ne radi se o tako jednoznačnoj temi, a generacije koje danas žive verovatno neće biti svedoci ovih promena, ali u narednih dvadesetak godina ćemo biti sigurni da li je ta tačka pređena ili nije, ali nećemo osetiti sve dramatične posledice o kojima se govori.
Vrednost rada holandskih naučnika se ogleda pre svega, po mišljenju prof. Đurđevića, u tome što je posle decenija istraživanja promena okeanskih struja, prvi put jasno definisana metrika kada ćemo znati da smo prešli granicu od koje nema povratka.
Atlantska meridionalna preokretna cirkulacija je sistem površinskih i dubokih struja u Atlantskom okeanu koje su vođene promenama atmosferskog vremena i termohalinskim promena temperature i saliniteta.
Kako objašnjava profesor Đurđević, "te struje su vam kao da bukvalno imate džinovsku pokretnu traku i jedan deo te trake ide po površini globalnih okeana, a drugi deo te trake po dnu globalnih okeana. I samo na vrlo specifičnim mestima ta površinska voda ponire prema dnu."
Površinski sloj okeana se prostire na dubini od par stotina metara, a sve dalje, do 5.000 - 6.000 metara, što je prosečna dubina okeana, je duboki okean, a površinska voda samo na vrlo posebnim mestima može da se spusti na dno okeana.
“Na određenim mestima kada se postigne određena temperatura i salinitet, gde je voda dovoljno hladna i gusta zbog saliniteta, da može da potone do dubine, na tim mestima te površinske struje, površinski deo te pokretne trake, se spušta na dno okeana i onda ta struja nastavi da ide po dnu okeana, da bi onda na nekom drugom mestu izronila ponovno na površinu”, objašnjava prof. Đurđević.
Na jugu Grenlanda dolazi do konvekcije, vertikalnog poniranja gde se voda sa površine spušta polako na dno i onda se vraća po dnu Atlantika, pored Evrope, zatim ulazi u Indijski okean i ide skroz u krug oko Antarktika, pa se ponovo pojavljuje u Pacifiku, i izlazi na površinu i ponovo vraća u Atlantik
Ta površinska struja tople vode koja ide po Atlantiku iz Golfskog zaliva pored obale Severne Amerike i dolazi do Grenlanda, poznata je kao Golfska struja koja donosi topliju klimu severozapadu Evrope.
“Razlog zašto okean ‘putuje’ na taj način je to što su severne geografske širine u polarnom krugu dosta hladnije od ekvatorijalnih širina. Taj gradijent u toploti, ta ‘nepravda’ što je gore hladno, a dole toplo, treba na najefikasniji mogući način da se razreši. Kao u kući, ako imate jednu hladnu sobu, jednu toplu, otvorite vrata i onda će da se pomešaju topao i hladan vazduh. Tako i u okeanu, imate hladnu vodu na severu, toplu vodu na jugu i tu "nepravdu" razrešava Golfska struja”, objašnjava profesor.
Ta toplota koju donosi Golfska struja u stvari pomaže severnim geografskim širinama da im bude malo prijatnija klima nego što bi bila bez nje. Međutim, okean nije jedini činilac koji utiče na klimu, već postoji i atmosferski deo koji takođe nosi hladan vazduh sa severa i topao sa juga i istovremeno interreaguje sa okeanom. Zato se naučnici i dalje spore da li više okean greje severozapadnu Evropu ili atmosferska cirkulacija. Ali sigurno je da jedan deo zavisi od Golfske struje.
Dalje navodi da je voda apsorber jednog dela ugljen-dioksida koji ljudi emituju u atmosferu, jer hemija vode je takva da dobro apsorbuje ugljen-dioksid.
Međutim deo tog apsorbovanog ugljen-dioksida kada upadne na mesto pritiska koje ide ka dnu okeana, onda će on ostati zarobljen zauvek i neće moći da se vrati u atmosferu. Zato je Atlanstka struja jedna vrsta sisaljke koja izvlači ugljen-dioksid iz atmosfere i smešta ga tamo odakle on više ne može da se vrati.
Razlog zašto Atlanstska struja može da stane je da se otopi veliki deo Grenlanda zbog čega će okean primiti puno slatke vode u površinski sloj i promeniće se salinitet. Pošto je za postojanje struje važna kombinacija temperature i saliniteta, ako se ubaci velika količina slatke vode u jednom trenutku Golfska struja može da se prekine i prekine premeštanje tople i hladne vode.
U tom slučaju bi se na severu stvorio džinovski bazen hladne vode u koji više neće pristizati topla voda i onda će u tom delu Evrope temperatura, po poslednjim istraživanjima, da padne možda i za pet stepeni Celzijusa, pre svega zimske temperature, naglašava profesor. U našem regionu temperature bi pale za jedan do dva stepena, ali na južnoj hemisferi može doći do kontraefekta.
Ono što se trenutno zna je da ukoliko nastavimo da idemo ovom putanjom u smislu zagrevanja planete, da ćemo sigurno da pređemo granicu, posle koje čak i ako zaustavimo porast temperature, Atlanstska struja će da stane.
“Znači, Grenland još uvek nije toliko istopljen koliko se planeta zagreva. Jer i kada izvadite kockicu leda iz zamrzivača, ona se ne istopi istog trenutka, već joj treba vremena. Tako da ako bismo zagrevanje zaustavili na jedan stepen, Grenland bi se topio i više decenija, možda i 200 godina. I u tom periodu bi se istopila možda polovina Grenlanda. Ali sada se postavlja pitanje da li je ta polovina dovoljna da zaustavi kretanje Atlantske struje i da li smo već prešli tu granicu i došli do tačke od koje nema povratka”, poručuje prof. Đurđević.
Po Pariskom sporazumu treba da zaustavimo zagrevanje na 1,5 stepni, ali da li je to dovoljno da se Atlanstska struja nikada ne zaustavi. Zato je ovo istraživanje pokazuje da se bližimo trenutku kada to više neće zavisiti od naših aktivnosti
“Ako se bude desio, desiće se između 2025. i 2095. godine. Znači, ako ne budemo vodili računa o klimatskim promenama, taj trenutak će se odigrati ranije. Ako ništa ne budemo preduzeli i pređe se ta kritična tačka u tom vremenskom okviru, onda će biti potrebno jedno sto godina da preživimo te drastične klimatske promene”, naglašava prof. Đurđević.
Prema njegovim rečima, ti procesi se neće odigrati za godinu, dve dana. To su dugi procesi, ali su nezaustavljivi.
“Ljudima koji budu živeli bliže tom trenutku, jedina opcija će biti da smisle kako da žive u klimi koja je za pet stepeni hladnija nego što je danas. Posle određenog vremena će se opet uspostaviti neka vrsta ravnoteže, ali će opet biti potrebne decenije da se to dogodi. Ako se zaustavimo na jedan stepen onda su šanse da ne dođe do zaustavljanja Atlanstske struje (AMOC-a) 100 posto, a ako stanemo na 1,5 padaju na 90 i tako dalje. Tako da što se pre zaustavimo sa porastom temperature ili ćemo odložiti ili izbeći zaustavljanje Atlantske meridionalne cirkulacije”, zaključuje prof. Đurđević.
“Kod nas je temperatura viša za dva stepena nego što je bila u 19. veku i ako poraste za još jedan stepen, što je skoro izvesno, nas će, ukoliko Atlantska struja stane, da vrati na jedan stepen”, kaže prof. Đurđević.
Ali to vraćanje iz te privremene hladne epizode će biti mnogo brže, nego što se sada dešava, ali još uvek nikome nije jasno kako bi to izgledalo. Jer ako bi hladan period trajao jedan vek, za samo par decenija bi se vratili na prethodnu poziciju.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Snažan ciklon zahvatio je region u kom se nalazi i Srbija. Najdramatičnije je u susednoj BiH gde, kako javljaju mediji, ima i mrtvih. Pogođeni su i zemljotresom. Takođe, vanredno je i u Hrvatskoj i Crnoj Gori.
Štab za vanredne situacije Grada Pirota upozorio je večeras da se sutra u tom gradu i okolini očekuju jake kiše, sa količinom padavina većom od 30 litara po metru kvadratnim za period od 12 sati.
Grupa od 17 zemalja članica EU, uključujući tri najveće ekonomije unutar Unije poput Nemačke i Francuske, pozvala je Evropsku komisiju (EK) da ubrza vraćanje migranata.
Jedini iskaz koji je dečak ubica iz Ribnikara dao posle strašnog masakra koji je počinio u školi u Beogradu donosi jeziva saznanja o tome kako je planirao zločin i šta mu je bio plan.
Kijanu Rivs je debitovao na profesionalnim trkama na jednoj od najpoznatijih staza na svetu i na trenutka je izgubio kontrolu nad vozilom i za dlaku je izbegao sudar.
Jedini iskaz koji je dečak ubica iz Ribnikara dao posle strašnog masakra koji je počinio u školi u Beogradu donosi jeziva saznanja o tome kako je planirao zločin i šta mu je bio plan.
Predsednica Narodne skupštine Ana Brnabić rekla je da je opoziciji privođenje ekoloških aktivista u EU vladavina prava, a da je privođenje tzv. ekoloških aktivista zbog zatvaranja međunarodne pruge u Srbiji diktatura, što su očigledni dupli standardi.
Kijanu Rivs je debitovao na profesionalnim trkama na jednoj od najpoznatijih staza na svetu i na trenutka je izgubio kontrolu nad vozilom i za dlaku je izbegao sudar.
Iako je Gejts i dalje bogat i ima 107 milijardi dolara, njegovo bogatstvo palo je za četiri milijarde dolara, a glavni razlog je razvod od supruge Melinde Frenš Gejts, kojoj je platio 12.5 milijardi dolara.
Glumac koji igra glavnu ulogu u seriji "Hotel", koja će se emitovati na TV Prva, najavio je da u Americi ostaje do daljnjeg i otkrio je mnoge nepoznate detalje iz privatnog života.
Za prva tri sata akcije preventivnih pregleda u Univerzitetskom kliničkom centru Srbije pregledano više od 200 građana, jedna osoba zbog aritmije srca zadržana na lečenju.
Epidemija smrtonosnog virusa, koji je izolovan krajem šezdesetih godina u gradu Marburgu u Nemačkoj, u nekoliko talasa pogodila je svet, a dva slučaja zabeležena su i u Srbiji.
O folnoj kiselini najčešće se govori u vezi s trudnoćom jer pomaže razvoj fetusa, ali reč je o nutrijentu, koji većina žena treba da uzima jer je odgovoran za mnoge vitalne funkcije u telu.
Svi građani mogu od osam do 17 časova da obave kardiološki i urološki pregled, izmere krvni pritisak, nivo šećera u krvi, tumor markere PSA za muškarce, kao i CEA, CA 19-9, i AFP, kao i da izmere šećer.
Većina ljudi zna koje namirnice treba da izbegava ukoliko želi da sačuva zdravlje srca, ali, isto je bitno obratiti pažnju na namirnice koje utiču na mozak.
"Joker: Folie à Deux" nastavak filma Hoakina Finiksa iz 2019. godine, postigao je neočekivano loš rezultat na stranici za recenziranje filmova Rotten Tomatoes
Nemi film "Nosferatu" iz 1922. godine smatra se za jedno od najuticajnijih horor ostvarenja ikada snimljenih, a sada je stigao prvi zvanični trejler njegovog rimejka.
Po prvi put u istoriji fudbalskih igara, ženski fudbal je sada deo Career Mode iskustva, čime se postiže jednakost u modovima između muškog i ženskog fudbala u EA SPORTS FC 25.
The killer boy from "Vladislav Ribnikar", who killed nine students and the guard of this school, will be brought before a Special Court on Tuesday, October 8, to testify in the proceedings against his parents and the instructor of the shooting range.
On October 30, the Security Council of the United Nations will discuss the new, six-month report of UN Secretary-General Antonio Guterres on the work of the UNMIK Mission.
A strong cyclone affected the region where Serbia is located. The most dramatic is in neighboring BiH, where, as the media reports, there are dead people. They were also affected by the earthquake. It is also emergency situation in Croatia and Montenegro.
President of Serbia, Aleksandar Vučić, said today that he will not attend the session of the Serbian Parliament on lithium, because the opposition insisted that he doesn't.
Hapšenje vlasnika Telegrama Pavela Durova krajem avgusta izazvalo je promene politike platforme koje omogućavaju da se podaci predaju vlastima kada se to od kompanije zatraži, zbog čega su kriminalci na platformi besni.
Novčana pomoć američke kantautorke biće udeljena za oporavak od katastrofalne štete posle uragana Helena koji je odneo najmanje 225 života krajem septembra.
Na fotografijama koje su napravili prolaznici vide se radnici parking servisa kako ostavljaju kazne na brojnim vozilima iz 1980-ih parkiranim na žutim trakama.
Komentari 14
Pogledaj komentare