U intervjuu za BBC, Majli je rekao da Kina jasno razvija sposobnosti koje bi poslužile za organizaciju napada na Tajvan u određenom trenutku.
"Što se tiče sposobnosti za napad, mislim da ih Kina razvija. Predsednik Si Đinping je govorio o tome na konferencijama da Kineska narodnooslobodilačka vojska razvija sposobnosti za napad u nekom trenutku. Da li će to uraditi ili ne je politički izbor koji će se zasnivati na tome kako Kinezi u tim trenucima vide koristi od takvog čina", rekao je Majli.
Ipak, i pored brojnih aktivnosti i provokacija, američki general je mišljenja da se napad neće izvršiti u bližoj budućnosti. "U ovom trenutku nema naznaka ili upozorenja o bilo čemu neposrednom, ali opet, mi situaciju pratimo vrlo, vrlo pažljivo", poručio je američki general.
Kada je reč o razmišljanjima unutar Kine o eventualnom napadu na Tajvan, brojni analitičari smatraju kako su mogućnosti za napad u ovim trenucima male.
"Peking priznaje da bi takav potez bio preskup i poguban, ne samo za Kinu već i za ceo svet. Dosledan stav Kine bio bi da traži mirno ujedinjenje s Tajvanom te da će delovati samo ako se suoči s provokacijom", piše BBC.
Jedini okidač za rat bio bi verovatno potez u kojem bi Tajvan i zvanično proglasio nezavisnost od Kine. "To je nešto što predsednica Tajvana Cai Ing-ven izbegava, ali insistira na tome da se o Tajvanu govori kao suverenoj državi", ističe se u analizi.
Situacija je krajem prošle godine zamalo i eskalirala kada je Kina poslala rekordan broj borbenih aviona prema delu koji Tajvan smatra svojom odbrambenom zonom delovanja.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Komentari 0
Pogledaj komentare