Ko kontroliše Vikipediju: Kako se dogodila "NDH-pedija" i šta je u srpskoj verziji poturano?
Proustaške ideje na hrvatskoj Vikipediji godinama su se provlačile kroz članke. Kako je ovo moguće? Urednica srpske verzije kaže: Teško da niko nije video.
Proustaške ideje na Vikipediji na hrvatskom jeziku dovele su u pitanje neutralnost tekstova na poznatoj onlajn enciklopediji.
"Enciklopedija znanja ili enciklopedija za naciju", tako glasi naslov izveštaja Fondacije Vikimedija koji se bavi slučajem pojavljivanja dezinformacija na Vikipediji na hrvatskom jeziku gde je grupa urednika unosila sadržaj koji obiluje proustaškim idejama.
Naime, na Vikipediji na hrvatskom jeziku duže od decenije sadržaj je kreirala grupa proustaški nastrojenih urednika i administratora koji su organizovano i sistematski menjali istorijske činjenice u korist Nezavisne države Hrvatske, ustaškog pokreta i drugih opasnih i ekstremističkih ideja i pokreta, pokazuje izveštaj Fondacije Vikimedija, koja upravlja Vikipedijom.
Kao rezultat toga, u mnogim medijima pojavili su se naslovi sa kontrukcijom "NDH-pedija" kojima se dovodi u pitanje neutralnost onlajn enciklopedije za kojom svi prvo posegnemo kada želimo da pronađemo neku informaciju.
To je ujedno otvorilo i pitanja kako se Vikipedija bori protiv takvih pojava i na koji način se kontroliše sadržaj koji se pojavljuje na Vikipediji, budući da urednik može da bude svako.
Milica Buha, jedna od urednica u Vikipediji na srpskom jeziku, objašnjava da je relevantnost izvora ono o čemu treba voditi računa.
"Prema važećem pravilu, svaki podatak na Vikipediji mora biti poduprt referencom - relevantnim izvorom, poželjno dostupnim onlajn. Lični stavovi nisu dozvoljeni, što znači da možete citirati i svoj stav, ali samo ako ste ga pre toga objavili u nekom javnom mediju: knjizi, novinama sl. Znači, ne morate se profesionalno baviti temom o kojoj pišete, ali je poželjno da se interesujete za tu temu i znate gde se i kako mogu naći pouzdani podaci", objasnila je Milica Buha, urednica na Vikipediji na srpskom jeziku.
Ona je, međutim, objasnila i u kojim slučajevima može doći do izvrtanja činjenica.
"Naravno, postoje razni izvori, više ili manje relevantni, pa je potrebno proceniti relevantnost izvora. E, tu dolazi do izražaja lični stav urednika i "peglanje" članaka. Možete navesti razne stavove, poduprte referencama. Moj lični stav je da je to najbolje rešenje. Tačno je da postoje ultranacionalistički sajtovi ili oni koji plasiraju lažne vesti. Jedan broj njih je blokiran na srpskoj verziji", rekla je Milica Buha.
O primeru da je i na srpskoj verziji Vikipedije bilo sličnih pokušaja da se, recimo, u članku o Ratku Mladiću umanje, ili bar stave u drugi plan, ratni zločini, Milica Buha kaže da je ta tema lično ne zanima, ali da se trudi da i u takvim slučajevima bude objektivna.
"Biografske članke o ratnim zločincima, partizanima, četnicima i slične ne mogu da komentarišem, jer ih čak ni ne čitam. Dosežem do Prvog svetskog rata, i to uglavnom do žena i njihovog doprinosa. Naravno, ako naiđem na podatak koji dotičnu ličnost prikazuje u drugom svetlu, ne mogu da ga zanemarim, bez obzira na moj lični stav. Pokušavam da budem objektivna. Biografske članke (u svetlu članka o Mladiću) nezahvalno je pisati, kao i istorijske, posebno kada je reč o nedavnim događajima i živim ljudima", rekla je ona.
Ko nadgleda sadržaj na Vikipediji?
Buha kaže da su administratori ti koji vrše kontrolu i da je jasno definisana procedura kako se oni biraju.
"Administratore bira cela zajednica. Predlozi se postavljaju javnim pozivom, u zaglavlju koje se pojavljuje na svakoj strani koju otvorite. Svaki registrovani urednik (sa kreiranim korisničkim nalogom) može da glasa "za" i "protiv" . Ja lično glasam samo u slučaju da sam imala kontakte sa tim korisnikom i da poznajem njegov rad. Iz mog iskustva, administratori na srpskoj Vikipediji rade odlično i odgovorno", kaže Buha.
Novi urednici se kontrolišu gotovo trenutno, a da bi "napredovali" u višu kategoriju (automatski kontrolisanih) neophodno je da naprave bar hiljadu izmena na Vikipediji. Do tog trenutka može se proceniti kvalitet njihovih tekstova, a za to je potrebno bar šest meseci ozbiljnog rada.
Deset godina niko nije video? Teško...
U izveštaju se navodi da je grupa urednika Vikipedije na hrvatskom jeziku deset godina ubacivala članke sa proustaškim prizvukom, pa se nameće pitanje kako je moguće da toliko dugo niko to nije uvideo i reagovao.
"Kako je moguće da nije uočeno...? Ja lično mislim da nije moguće, ali sam sigurna da većina urednika na hrvatskoj Vikipediji ne zastupa takve stavove. Iz ličnog iskustva, kada dođem u sukob sa nekim urednikom, uglavnom nađem neko kompromisno rešenje. Pisanje članaka na Vikipediji je pre svega zadovoljstvo, bar za većinu urednika. Pretpostavljam da je i većini urednika sa hrvatske Vikipedije nelagodno da ulaze u konflikt sa ovakvim ljudima", rekla je Buha.
Vikipedija je neutralna onoliko koliko i društvo
Koliko su članci zaista neutralni, ako teoretski svako može da učestvuje u kreiranju sadržaja na Vikipediji?
"Neutralni su onoliko koliko su neutralni urednici. Znači - što je više urednika, više je različitih tački gledišta. Takođe, neutralni su onoliko koliko su izvori na koje se pozivaju neutralni. Ovo je veoma važno. Što bi značilo, ako ja pišem članak o Mladiću (bez namere da opravdavam bilo koga), prema pravilu neću iznositi svoje stavove, već samo javne stavove. Ako imam gomilu podataka o njegovim vojnim zaslugama, a samo par informacija o njegovom zločinu... Pa, znate kako, neki urednici vole da postave osnovne informacije i završe članak, dok drugi vole da temu obrade veoma opširno (ja sam među ovim drugima). Znači, ubaciću u članak sve informacije koje nađem. U tom svetlu, a ovo jeste isključivo moje mišljenje, neutralnost Vikipedije možda u velikoj meri zavisi od atmosfere u društvu. Volela bih da me neko demantuje“, rekla je Buha.
Podsetimo, u izveštaju se s negodovanjem upućuje na činjenicu da je za razliku od drugih policentričnih jezika (jezik kojim govori više nacija, tako da svaka ima svoju standardnu nacionalnu varijantu prepoznatljivu po nekim jezičnim razlikama), poput engleskog, francuskog, nemačkog i španskog, zajednica srpskohrvatske Vikipedije od 2003. godine podeljena na hrvatsku, bosansku, srpsku i originalnu srpskohrvatsku.
Izveštaj to kategorički ocenjuje kao "stratešku grešku", jer je ovakva nacionalna struktura omogućila lokalnim jezičkim zajednicama da nametnu vlastite "patriotske" tačke gledišta na svaki posebni Vikipedijin projekat, što se često podudaralo sa ekstremističkim interesima pojedinih političkih pokreta u tim državama.
To su iskoristili hrvatski administratori poznati pod nadimcima Kubura, Speedy Gonsales, Roberta F. i Zeljko, protiv kojih je Vikimedija pokrenula prve poteze tek u novembru 2020, više od 10 godina posle ispada.
Istraga je kulminirala u martu 2021. godine i rezultirala je globalnom zabranom i ukidanjem administratorskih privilegija proustaškim urednicima.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Kina raspoređuje najveću pomorsku flotu u regionalnim vodama za skoro tri decenije, a pretnja Tajvanu je izraženija no u ranijim kineskim vojnim vežbama, saopštilo je Ministarstvo odbrane Tajvana.
Japanski proizvođač guma Toyo Tire premešta svoju regionalnu centralu u Srbiju i zatvara prodajne filijale u Nemačkoj, Holandiji, Italiji i Velikoj Britaniji počevši od januara 2025. godine.
Rat u Ukrajini – 1.021. dan. Nova pretnja stigla je iz Kijeva sa tvrdnjom da bi strane trupe mogle biti raspoređene u Ukrajini i pre nego što se postigne saglasnots da ta zemlja uđe u NATO.
Nakon neistina i laži da je neko sakrio dokumentaciju, kako je dokumentacija nestala, kako postoji tajna dokumentacija, opozicija je i večeras nakon obraćanja predsednika Srbije Aleksandra Vučića krenula da širi nove laži.
1586 - Umro je Ištvan Batori (Istvan Bathory), knez Transilvanije od 1571. i poljski kralj od 1575, koji je tokom vladavine uspeo da konsoliduje prilike u zemlji i da osigura poljsku prevlast na Baltiku. Osnovao je univerzitet u Viljnusu 1579.
Nakon neistina i laži da je neko sakrio dokumentaciju, kako je dokumentacija nestala, kako postoji tajna dokumentacija, opozicija je i večeras nakon obraćanja predsednika Srbije Aleksandra Vučića krenula da širi nove laži.
1586 - Umro je Ištvan Batori (Istvan Bathory), knez Transilvanije od 1571. i poljski kralj od 1575, koji je tokom vladavine uspeo da konsoliduje prilike u zemlji i da osigura poljsku prevlast na Baltiku. Osnovao je univerzitet u Viljnusu 1579.
Činjenica da Rusija, Kina, Severna Koreja i druge zemlje ubrzano rade na uvođenju tehnologije veštačke inteligencije predstavlja pretnju po nacionalnu bezbednost SAD, rekla je Rada Plam, glavni oficir Pentagona za digitalnu i veštačku inteligenciju.
Rat u Ukrajini – 1.022. dan. Moskva je saopštila da je Ukrajina napala vojni aerodrom u južnom ruskom gradu Taganrogu sa šest raketa ATACMS, koje su isporučile SAD, i obećao odmazdu.
Iako je nedavno glumica Megan Foks (38) objavila da čeka četvrto dete, ujedno i prvo sa Mašin Gan Kelijem (34), već 10. decembra su strani mediji preneli da je par raskinuo dugogodišnju vezu.
Pariska katedrala Notr-Dam ponovo je otvorila svoja vrata, nakon što je obnovljena posle požara koji je čuveno zdanje zahvatio pre pet i po godina. Međutim, francuski mediji i javnost već danima nakon otvaranja ismevaju mantije francuskih sveštenika.
Fosilni ostaci tri dinosaurusa iz perioda Jure biće ponuđena sutra na aukciji u Londonu, a procenjuje se da će njihova cena premašiti 15 miliona funti (oko 18 milion evra).
Sumnja se da se dete u Kaliforniji zarazilo ptičjim gripom nakon što je popilo neprokuvano mleko, izjavili su lokalni zdravstveni zvaničnici u okrugu Marin u saveznoj američkoj državi Kaliforniji.
Leblebija, popularna namirnica mediteranske i bliskoistočne kuhinje, proglašena je za superhranu jer je bogata proteinima, vitaminima i vlaknima i može pomoći u snižavanju holesterola, smatraju stručnjaci.
Gradski zavod za javno zdravlje Beograd pokreće zdravstvenu kampanju radi podizanja svesti zajednice o predmenstrualnom sindromu (PMS), rekla je za Tanjug dr Marija Markovic iz tog zavoda.
Organizatori Takmičenja za pesmu Evrovizije objavili su novi kodeks ponašanja i protokole kako bi "zaštitili" dobrobit umetnika nakon kontroverzi na takmičenju koje je održano ove godine.
Renesansna slika "Bogorodica sa narom" (Madonna del Melograno) Pjer Frančeska Fjorentina vraćena je danas u Građanski muzej Gubija, nakon što je pre 45 godina ukradena iz umetničke galerije u tom italijanskom gradu.
Netfliksov film "Marija" izazvao je oštra reagovanja konzervativnih hrišćana i Palestinaca zbog izbora glumaca i tumačenja biblijskih tema, sad svi čekaju da se oglasi papa Franja.
Objavljen je prvi trejler za novi horor film "28 godina kasnije", a gledaoci misle da su primetili oskarovca Kilijana Marfija u veoma neočekivanoj ulozi.
Najomiljeniji događaj među fanovima Valorant-a, Night Market, vraća se 16. decembra, kako je Riot Games potvrdio na svojim zvaničnim nalozima na društvenim mrežama.
Syrian fighters last month received about 150 drones, as well as other covert support from Ukrainian intelligence operatives, weeks ahead of the rebel advance that ousted Bashar al-Assad at the weekend, the Washington Post reported.
President of Serbia, Aleksandar Vučić, said today that all the citizens arrested during the protest after the fall of the canopy in Novi Sad were released, as well as that all the demands of the students blocking the faculties were resolved.
One of the leading Russian intellectuals and philosophers, Aleksandr Dugin, reacted with harsh words to Turkey's move to oust Syrian President Bashar al-Assad from power through the Islamist rebels HTS.
Dok je Ilon Mask otvoreno kritikovao britanskog premijera, iza kulisa njegova firma je pokušavala da ubedi novu vladu da revidira poresku politiku koja bi povećala profit kompanije Tesla.
Radnja filma "28 dana kasnije” odvija se skoro tri decenije posle prvog filma, kada je "virus besa” koji je zarazio ljude pobegao iz laboratorije za biološko oružje.
Komentari 5
Pogledaj komentare