"Frankfurter algemajne cajtung“ objavljuje izvode iz razgovora s Hašimom Tačijem, poslednjeg intervjua pred objavljivanje da je optužen za ratne zločine u Hagu.
Mihael Martens, novinar uglednog Frankfurter algemajne cajtunga, razgovarao je prošle sedmice s kosovskim predsednikom Hašimom Tačijem – o dijalogu sa Srbijom, posebno o najavljenom susretu sa srpskim kolegom Aleksandrom Vučićem u Vašingtonu, uz posredovanje Ričarda Grenela. Intervju je trebalo da bude objavljen danas.
U sredu je taj razgovor dobio sasvim novu dimenziju, nakon što je obznanjeno da se Hašim Tači, zajedno sa Kadrijem Veseljijem i drugima, nalazi na optužnici Specijalnog tužilaštva u Hagu koje ga tereti za teške ratne zločine.
"Tači se već mesecima kritički izjašnjava o Evropskoj uniji, a istovremeno ne propušta priliku da hvali američko rukovodstvo sa Donaldom Trampom na čelu i njegovim specijalnim izaslanikom za Balkan Ričardom Grenelom“, piše sada Martens.
„Zapadne diplomate u Prištini već dugo sumnjaju da bi to moglo značiti da se Tači nada američkoj protekciji – tako što se prema Vašingtonu postavlja kao neophodni partner, navodno je hteo da pridobije američki političku podršku kako bi izbegao optužnicu za ratne zločine. Ako je to zbilja bila njegova računica, sada je pomršena“, dodaje se u tekstu.
Zato je Martens u razgovoru prošle sedmice pitao Tačija o špekulacijama da sa Vučićem dogovara uzajamnu amnestiju za ratne zločine.
"Nikada. O takvoj temi nikada nismo niti ćemo diskutovati“, odgovorio je Tači, dodajući da je Srbija na Kosovu počinila „genocid“ i da za takve zločine ne može biti amnestije.
Iz današnje perspektive je, piše dalje u tekstu, upadljivo to što je Tači u odgovoru na pitanje o amnestiji „odmah skrenuo pažnju sa eventualne svoje uloge i umesto toga optužio međunarodnu zajednicu da ignoriše srpske zločine na Kosovu devedesetih“.
Sada je poznato da Tači neće ići u Vašington, a učešće je otkazao i aktuelni kosovski premijer Avdulah Hoti. U razgovoru za frankfurtski list je Tači pak ponovo kritikovao Evropsku uniju i hvalio ulogu Bele kuće:
„Amerikanci upravo opet dokazuju da mogu da delaju brže, preciznije i efikasnije od Evropljana. Zato je američko vođstvo nužno kako bi Srbija u Kosovo prevazišli svoje konflikte. Ako za naše zemlje ima svetla na kraju tunela, onda ono sija iz Vašingtona“, rekao je Tači pre nego što je objavljeno da je optužen za ratne zločine.
Noje cirher cajtung podseća da je „možda najvažniji zagovarač pravnog suočavanja“ s tim događajima švajcarski liberalni političar Dik Marti, ranije odbornik u švajcarskom Veću kantona i poslanik Parlamentarne skupštine Saveta Evrope.
"On je 2010. objavio izveštaj o navodnim zločinima pripadnika UČK. Tu se, između ostalog, pominju etnički progoni, pogubljenja i trgovina organima ratnih zarobljenika. Marti smatra da je najodgovorniji za to Hašim Tači“, piše švajcarski list.
Noje cirher cajtung piše da se Tači uvek brojao u protivnike Specijalnog suda uspostavljenog pre pet godina kako bi rasvetlio zločine UČK, te da je Sud smešten u Holandiji upravo da bi se zaštitio od pritisaka.
"Optužnica protiv Tačija dolazi u politički turbulentna vremena. U martu je pala vlada Aljbina Kurtija nakon manje od dva meseca, što je zemlju, usred pandemije, uvelo u tešku političku krizu. Tači je iz pozadine igrao važnu ulogu u rušenju Kurtija“, piše švajcarski list.
U analizi Švajcarske radio-televizije (SRF) kaže se da optužnica protiv Tačija stavlja Kosovo u krajnje težak položaj, ali „može biti šansa za istorijski zaokret“. „Ukoliko specijalni sud za Kosovo u Hagu na kraju osudi Tačija, to bi utabalo put za novi početak. Za novog predsednika (ili predsednicu), koji ne ruši demokratski izabrane vlade pomoću trikova“, navodi SRF.
"Onda bi možda i na Kosovu mogao da prevlada stav da čovek sa sumnjivim imidžom poput Tačijevog – kakve god da su mu zasluge – nije podoban da bude šef jedne evropske države koja sebe zove demokratijom“, zaključuje švajcarski javni servis.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Severnokorejske vlasti izdale su naređenje artiljerijskim jedinicama u blizini granice sa Južnom Korejom da budu spremne da otvore vatru na dronove koji nose letke i pakete pomoći sa Juga, prenela je danas državna novinska agencija KCNA.
Istočnu Evropu zahvatilo je veoma jako zahlađenje, a prodor ledene vazdušne mase usledio je iz Sibira. Na udaru ovog vrlo hladnog talasa naći će veći deo evropskog dela Rusije.
U izraelskom napadu na centar za distribuciju hrane u Gazi danas je ubijeno 10 i ranjeno na desetine Palestinaca, dok su čekali u redu za hranu, a među žrtvama ima žena i dece.
Rat u Ukrajini – dan 963. Ruski sistemi protivvazdušne odbrane uništili su tokom noći 13 bespilotnih letelica iznad Kurske, Belgorodske i Brjanske oblasti, saopštilo je rusko Ministarstvo odbrane.
Poraz Novaka Đokovića u finalu šangajskog mastersa od Janika Sinera izazvao je brojne reakcije, ali prema mišljenju Matsa Vilandera, ovaj rezultat neće ni najmanje umanjiti Đokovićevu veličinu.
Šetajući ulicama Kordobe nismo zapazili mnogo navijača, ili makar ljudi koji bi mogli da imaju veze sa utakmicom koja će se od 20.45 u ovom andalužanskom gradu odigrati između Španije i Srbije.
U potrazi za komandantima Hezbolaha, Izreal je proširio vojnu operaciju sa juga na sever Libana, uglavnom naseljen hrišćanima. U izveštaju UNHCR se navodi da većinu od 22 stradalih u vazdušnom napadu Izraela na zgradu u severnom Libanu čine žene i deca.
Jedan policajac je poginuo, a više osoba je ranjeno danas u terorističkom napadu na auto-putu u blizini izraelskog grada Ašdoda. Napadač je "neutralisan".
Ruska umetnica Nu, koja se preselila se u Beograd, usled teških životnih okolnosti shvatila je značaj braka kao institucije te je u potrazi za suprugom.
Nevidljiva šuma planktona koji nastanjuju okeane širi se ka dubljim vodama zbog klimatskih promena i mogla bi značajno da utiče na čitav lanac ishrane, pokazala je studija objavljena u časopisu "Klimatske promene u prirodi" koju je predvodio Johanes Viljoen.
Posle bure na društvenim mrežama zbog navodno zakazanog koncerta pevačice Ane Nikolić na Ušću, kojim je, prema komentarima, "udarila" na koleginicu Svetlanu Cecu Ražnatović, putem Instagrama se oglasila Ana.
Nezaposleni u Velikoj Britaniji koji imaju problem sa gojaznošću mogli bi da dobiju vakcine za mršavljenje, što bi im pomoglo da nađu posao, predložio je ministar zdravlja Ves Striting.
Ljudima je fizički kontakt nepohodan da bi ostali zdravi, a prijatan dodir pomaže i kod bolesti: ublažava bolove, depresiju i strah. To potvrđuje i nauka.
Film Tima Bartona, zasnovan na romanu Ransoma Rigsa, pod nazivom "Dom gospođice Peregrine za čudnovatu decu" , postao je hit na Netfliksu osam godina nakon izlaska.
Kompanija Konami i Međunarodna fudbalska federacija FIFA sklopile su strateško partnerstvo koje će omogućiti održavanje dva svetska esports prvenstva u fudbalu kroz igru eFootball.
According to the results of the census held in December last year, the most citizens of Montenegro declared themselves as Montenegrins - 41.12 percent (256,436). They are followed by Serbs at 32.93 percent (205,370), while 9.45 percent (58,956) as Bosniaks.
The Chinese manufacturer of electric cars, the company JMEV, is considering the construction of a factory in Serbia, and Sremska Mitrovica is one of the potential locations for this investment.
According to meteorologists, we can expect snow this year in November, and the most snow in January and February. Morava District will have the most snow days, and Belgrade, Western Bačka, Southern Bačka, Kolubara, Podunavlje and Srem, will have the fewest.
Telefonima je, s vremena na vreme, potrebno malo pažnje i nege. Ali, ne morate da posećujete konkretan servis, već "malo" servisiranje možete da obvite i samostalno, kod kuće.
Nakon što je Marina pobegla iz rođene kuće u Ugledaru, bila je šokirana kada je videla snimak ruskoj vojnika u njenoj kući kako joj pretura po stvarima.
Komentari 10
Pogledaj komentare