Protesti su izazvali nerede i napetosti između sunita i šiita u centralnom Bejrutu i drugim oblastima,
Ocena je u saopštenju i da su sukobi ugrozili nacionalno jedinstvo u zemlji.
Sinoć je, inače, libanska policija za razbijanje demonstracija bacila suzavac na demonstrante u centru Bejruta, nakon što je planirani antivladin protest brzo prerastao u nerede i sukobe između suprotstavljenih strana, javlja AP.
Snage su raspoređene kako bi razdvojile rivalske grupe, a tenzije su ublažene pre zore. Libanski Crveni krst saopštio je da je 48 demonstranata ranjeno, od kojih je 11 hospitalizovano.
Pucnjava je izbila u nekoliko oblasti širom Libana kasno u subotu, nakon što su se na društvenim medijima pojavili video snimci na kojima pristalice dve glavne šiitske muslimanske grupe, Hezbolaha i Amala, uzvikuju uvrede na račun sunita.
Subotnji protesti bili su najveći do sada nakon što je vlada prošlog meseca počela postepeno da ublažava mere čiji je cilj suzbijanje širenja korona virusa. Inače, protesti protiv libanskih političkih lidera izbili su 17. oktobra prošle godine zbog neviđene ekonomske i finansijske krize, ali su na kraju zaustavljeni zbog pandemije.
Libanska vojska, jedna od retkih institucija koju mnogi vide kao ujedinjujuću snagu u duboko podeljenoj zemlji, prema pisanju agebncije AP, nazvala je subotnje sukobe "ozbiljnom krizom koja bi nas mogla odvesti u opasne zaokrete, a ono što se dogodilo narušilo je nacionalno jedinstvo, građanski mir i moglo bi da poveća podele''''.
Politički i verski lideri uputili su danas apel za smirivanje situacije, a predsednik Libana Mišel Aun nazvao je nemire "alarmom", upozoravajući da uvrede religijskih ličnosti i neredi nisu način da se poboljša kvalitet života u zemlji.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Komentari 1
Pogledaj komentare