Sreda, 07.03.2018.

13:01

RSE: Može li neko spasiti evropsku levicu?

Nakon izbora u Italiji, na kojima su pobedile populističke partijije, izgledi evropske levice sve su slabiji, prenosi Radio Slobodna Evropa.

Izvor: Beta

RSE: Može li neko spasiti evropsku levicu?
Tanjug/AP

Najveći gubitbnici italijanskih izbora su, po pisanju Vašington posta, Mateo Renci i Silvio Berluskoni, dvojica bivših premijera koji su vodili nekadašnje dominantne italijanske partije levog centra odnosno centralnog političkog bloka.

Autor navodi da je Berluskonija zasenio desničarski lider Mateo Salvini, čija bi antiimigrantska i antievropska Liga sada mogla da bude većinski partner u bilo kojoj potencijalnoj desničarskoj koaliciji.Kolumnista lista procenjuje da je sada moguće mnoštvo permutacija, uključujući i pomenutu desničarsku koaliciju ili čak savez populističkih partija.

Šef berlinske kancelarije Evropskog saveta za spoljne poslove Jozef Janing ocenio je da se Demokratska partija Italije pridružila redovima evropskih stranaka koje su pretrpele nekoliko velikih poraza i to u zemljama gde su nekada bili politički titani, prenosi RFE.

"Tradicionalne strukture političkog poravnanja u Evropi se urušavaju. Započeto je u manjim zemljama. Ali sada vidimo da se to dešava svuda", rekao je Jening podsetivši na ;primere poput Holandije, Francuske, Nemačke....

Njujork tajms ocenjuje da je glasanje na izborima u Italiji bilo očigledno odbacivanje tradicionalnih stranaka i nacionalnog rukovodstva.

Iako se populističke partije s najbrojnim glasačkim telom razlikuju po mnogo čemu, obe imaju nameru da bojkotuju evro i podršku migrantima i podele teorije zavere oko bankara, vakcina i napada na SAD 11. septembra, piše list.

RFE dodaje nedostatak konačnog pobednika ili očigledne koalicije najavljuje dug proces u formiranju najverovatnije nestabilne vlade.

Stranka s najviše osvojenih glasova je Pokret pet zvezda (M5S) sa oko 32 odsto glasova.

Okoreli liberali, progresivci, evroskeptici te drugi razočarani glasači formirani su pre nešto manje od 10 godina. Taj politički pokret osnovao je komičar Bepe Grilo, a sada ga predvodi tridesetednogodišnji propali student Luiđi di Majo.

Naredna je bila desničarska liga (bivša Severna liga) koju je predvodio četrdesetčetverogodišnji Mateo Salvini.

Obožavatelj Marin Le Pen, predsednice krajnje desničarskog francuskog Nacionalnog fronta ;i američkog predsednika Donalda Trumpa obećao je izmedju ostalog "čišćenje" Italije od migranata, za njega priteće sile.

Najveći udarac pretrpela je ipak Demokratska stranka, koju je predvodio Mateo Renci koji je nakon izbornog poraza odlučio da podnese ostavku na mesto lidera stranke.

RFE dodaje da je jasno da je pred italijanskom vladom težak period da zadovolji očekivanja glasača i da se suoči sa stvarnim ekonomskim problemima u Italiji, uključujući najveći javni dug u Evropskoj uniji i visoku nezaposlenost mladih.

Italija sada predstavlja veliki izazov za evropski projekat, koji je već pogodjen glasanjem za Bregizit u Britaniji, situacijom u Poljskoj, Madjarskoj i drugim zemljama istočne i centralne Evrope. Obećanje o nestabilnosti i nesigurnosti bez sumnje se proslavlja u Kremlju, navodi se i podseća da su se Pokret pet zvezda i Liga protivili sankcijama unije za Rusiju.

Italija verovatno neće napustiti Uniju ili odbaciti evro, ali vlada koja nije naklonjena niti jednom niti drugom predstavlja glavobolju za Brisel i dublju integraciju koju zagovaraju predsednik Francuske Emanuel Makron i nemačka kancelarka Angela Merkel.

Da će ovakva italijanska politika zadati glavobolje EU piše i britanski Gardijan navodeći da Italiju čeka period političke nestabilnosti nakon nedjeljnog glasanja.

Ovakav izbor glasačkog tela pokreće pitanja ne samo o sposobnosti Italije da nastavi domaće reforme, nego i u odnosima s EU, dodaje list.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 1

Pogledaj komentare

1 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: