Sreda, 01.10.2014.

17:33

"Tabloidi tuže, sude i presuđuju"

Predsednik NUNS Vukašin Obradović rekao je da se tabloidizacija ne tiče samo medija, već da urušava i temelje države kao što su policija, sudstvo i tužilaštvo.

Izvor: Beta

Default images

Obradović je na javnoj debati povodom godišnjih izveštaja zaštitnika građana Saše Jankovića i poverenika za informacije od javnog značaja Rodoljuba Ssabića rekao da su tabloidi preuzeli ulogu tih državnih institucija "i da umesto njih tuže, sude i presuđuju".

"To neodrživo stanje traje i danas. Sa aspekta novinarske profesije to doprinosi daljem urušavanju njenog ugleda dok se direktno narušava i pravo i obaveza građana da budu informisani, a istraživačko novinarstvo uglavnom počiva na dostupnosti informacija od javnog značaja", naveo je Obradović.

On je istakao da je signal za uzbunu to što u jednom društvu i u medijima do informacija koje su značajne za istraživačko novinarstvo može da se dođe samo preko žalbi koje novinari upućuju povereniku za informacije od javnog značaja Rodoljubu Ssabiću i da to govori "o sistematskom poremećaju koji postoji u društvu".

Republički zaštitnik građana Saša Janković je rekao da je na taj problem u medijima upozorio pre tri godine, nakon čega je i sam bio žrtva tabloidnih članaka, dok je tabloidizacija medija u međuvremenu dovela i do "tabloidizacije države".

Predsednik Nezavisnog udruženja novinara Srbije je naveo da je "tabloidizacija igra u kojoj nema dobitnika i da se njemu kao zaštitniku građana za pomoć obratio vlasnik jednog tabloida čija je meta u jednom trenutku i sam bio".

"Tabloidizacija nije samo pitanje novinara i kvalitetnog novinarstva već i pitanje kuda ide ova država i lokalna zajednica kada se na donošenje odluka koje treba da budu nepristrasne utiče na najprljaviji način", rekao je Janković.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 4

Pogledaj komentare

4 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Totalno digli ruke od Rusije

Ruski izvoz u Nemačku pao je za 94,6 odsto na 1,8 milijardi evra prošle godine u poređenju sa 2021. Sankcije zbog sukoba sa Ukrajinom uglavnom su ograničile trgovinu, saopštio je Savezni zavod za statistiku.

9:46

16.6.2025.

1 d

Podeli: