Nisu se videli više od dva meseca. Borislav Stefanović i Edita Tahiri nastaviće u Briselu tamo gde ih je zaustavila pucnjava na Jarinju u septembru.
"Sve tri teme su veoma komplikovane i neće biti jednostavno doći do rešenja. Međutim, mi odlazimo u Brisel pripremljeni, sa punom podrškom Vlade da pokušamo da neke od ovih problema rešimo i da damo konkretan rezultat", kaže Stefanović.
"Naravno da svako od ovih rešenja nosi puno insistiranja Prištine da se potvrdi njihova takozvana državnost, što mi ne možemo prihvatiti. Samim tim neće biti jednostavno postići dogovor, međutim, kao i do sada, nikada nismo išli u Brisel bez namere, jasnog opredeljenja i pripremljenosti za dogovor. A tako će biti i sada", kaže Stefanović za B92.
Ipak, s obzirom na okolnosti u kojima se dijalog nastavlja,
profesor Fakulteta političkih nauka Predrag Simić od tog procesa nema prevelikih očekivanja. Simić kaže da je delegacija Beograda u Brisel otišla bez formalne saglasnosti vlade i parlamenta, dok su do sada usaglašeni sporazumi osporeni na severu Kosova i u institucijama Srbije.
"Formalno, pregovori će se nastaviti, ali suštinski oni će ostati zamrznuti, barem dok se ne razreši pitanje Srba sa severa Kosova, kao i parlamenta i Vlade prema mandatu pregovarača u tim pregovorima. Mislim da tu možda leži i najveća opasnost da savet EU zaključi da, iako su ti pregovori formalno nastavljeni, da oni u ovom trenutku ne vode nikakvom konkretnom rezultatu", kaže on.
"Znači, problem je u tome što postoji raskorak između onoga što je do sada dogovoreno i onoga što su stavovi pre svega srpskih institucija i onih na koje se to odnosi", zaključuje Simić.
"Politika" inače piše da Srbi sa severa Kosova planiraju proglašenje nezavisnosti četiri srpske opštine ukoliko Priština, potpomognuta međunarodnim snagama, nastavi sa akcijama nasilnog zauzimanja prelaza Jarinje i Brnjak.
Takvo "hipotetičko mišljenje", prema pisanju lista, dele državni sekretar Oliver Ivanović i načelnik kosovsko-mitrovačkog okruga Radenko Nedeljković, tvrdeći da kako vreme prolazi - tenzije rastu, a Srbi se sve više odvajaju i od Beograda i od Međunarodne zajednice.
Delegacija ispraćena bez podrške
Inače, beogradska delegacija na pregovore stiže posle burne sednice skupštinskog odbora za Kosovo, gde su i opozicija i deo vlasti oštro kritikovali ispregovarano.
Lider LDP-a Čedomir Jovanović kaže da su nam sada potrebni i pregovarači između nas samih pred odlazak u Brisel.
"Mi na te razgovore odlazimo kao društvo opterećeno unutar sebe brojnim dilemama, kao društvo koje je preplavio talas predrasuda, mana i nedostataka, kao društvo koje ima ambiciju da samo sebe prošvercuje u tu Evropu 9. decembra. Mi ne možemo ostati moderni evropski narod sa glavom na Gazimestanu, a pregovaračem u Briselu", rekao je Jovanović.
Deo opozicije nije zadovoljan ni dosadašnjim rezultatima pregovora. Velimir Ilić kaže da ne pogoduju Srbiji.
"Ovaj problem je sad završen, oni su sve dali - doveli carinu, granicu, sve su prihvatili ispod žita. Oni vode trostruku politiku - jednu za medije, jednu za građane, a jednu za EU, Ameriku itd", naveo je Ilić.
Kosovo je juče bilo tema i u skupštini, ali ne među poslanicima, koji imaju neradan dan. Ova tema našla se čak i na crtežima mališana, izloženim na Svetski dan deteta.
Prema izvoru iz Evropske unije, na dnevnom redu će biti rešavanje problema vezanih za struju, telekomunikacije i učešća prištinskih zvaničnika na regionalnim skupovima.
"Pored toga, očekujemo da se makar načne pitanje priznanja univerzitetskih diploma", rekao je taj diplomata. Tokom dijaloga će biti rasprave i o implementaciji dosad postignutih dogovora, uključujući i onaj o carinskom pečatu.
Delegacija Prištine, sa zamenicom premijera i šeficom delegacije Editom Tahiri na čelu, otputovala je u nedelju u Brisel.
"Vlada Kosova će se angažovati za konkretne rezultate i braniće stav da je uspeh dijaloga u ostvarivanju sporazuma i ponoviće stav da Kosovo treba da bude nagrađeno za konstruktivnost u dijalogu uspostavljanjem ugovornih odnosa sa EU", kaže se u saopštenju.
Razgovori su bili u prekidu od septembra, kada je izbio spor oko prisustva kosovskih carinika na prelazima Jarinje i Brnjak, a njihov nastavak je ključni uslov da bi Srbija u decembru dobila status kandidata za članstvo u EU.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Komentari 24
Pogledaj komentare