Četvrtak, 02.09.2010.

11:09

Španija sa Srbijom radi na izmenama

Španija radi sa Srbijom i Evropskom unijom na izmenama teksta rezolucije o Kosovu.

Izvor: B92, FoNet

Default images

U potragu za kompromisom između Brisela i Beograda o Kosovu uključila se Španija

Madrid radi sa Beogradom na izmenama rezolucije o Kosovu o kojoj bi, 9. septembra, trebalo da glasa Generalna skupština, potvrdio je britanski ambasador u Srbiji Stiven Vordsvort.

Španija, jedna od pet članica EU koje ne priznaju nezavisnost Kosova, pokušaće da tekst srpske rezolucije učini prihvatljivim za Brisel.

Ambasador Španije u Beogradu Injigo de Palasio Espanja demantovao je da njegova zemlja priprema novu rezoluciju ali je potvrdio da "se radi na pronalaženju zadovoljavajućeg rešenja".

On je rekao da je "trenutak izuzetno osetljiv" i da se sa evropskim partnerima radi na "pronalaženju zadovoljavajućeg rešenja".

"Svi prijatelji Srbije i partneri u Evropskoj uniji i naši srpski prijatelji i vlasti rade u cilju pronalaženja rešenja koje je zadovoljavajuće za sve strane. Svakako Španija doprinosi tome", rekao ja ambasador Španije.

Da u tom procesu Španija ima značajnu ulogu potvrđuje i ambasador Velike Britanije Stiven Vordsvort.
Nacrt Srbije veliki problem, ocenjuje Stiven Vordsvort (Tanjug)
Umesto da razgovaramo o rezoluciji oko koje se ne slažemo, najbolje bi bilo da Srbija povuče rezoluciju i da počnemo razgovore o novoj, na osnovu onoga oko čega se slažemo, izjavio je britanski ambasador.

"Španija radi sa Srbijom i sa evropskim partnerima. Pokušava da nađe kompromis kao i svi ostali, zato što željno iščekujemo rešenje problema", kaže Vordsvort.

On je time potvrdio pisanje "Politike" da je Španija napisala moguću varijantu kompromisne rezolucije kojom bi bila zamenjena ona koju je Srbija već poslala Ujedinjenim nacijama.

"Veliki problem je nacrt rezolucije koju je Srbija nedavno predala. O toj rezoluciji Srbija prethodno nije raspravljala i sada imamo brojne probleme sa tim nacrtom", dodaje Vordsvort.

"Mislim da možemo da nađemo put napred. Gospodin Hejg je tokom svoje posete rekao da bi najbolji pristup bio da se povuče trenutni nacrt i da počne da se radi na osnovama onoga oko čega možemo da se složimo. To je bolje nego da raspravljamo oko pitanja oko kojih se ne slažemo. To je naš predlog", zaključio je britanski ambasador.

Vašington i vodeće zemlje EU želele bi da Srbija potpuno odustane od rezolucije o Kosovu, što je potpuno neuvijeno poručio šef britanske diplomatije Vilijem Hejg.

Alternativno se traži da iz teksta srpske rezolucije budu izbačeni njeni ključni delovi - da je jednostrana secesija neprihvatljiv način rešavanja sporova u međunarodnim odnosima i da treba obnoviti pregovore o svim nerešenim pitanjima u vezi sa Kosovom, a ne samo tehničkim na čemu inisistiraju zemlje kvinte - promoteri kosovske nezavisnosti.

Španija pokušava da postojeći tekst preformuliše tako da ga učini prihvatljivim obema stranama.

Uspeh Madrida olakšao bi razgovore između predsednika Srbije Borisa Tadića i šefice diplomatije EU Ketrin Ešton, koji je zakazan na sledeću nedelju.

Bitka za svaki glas u UN

U međuvremenu nastavlja se bitka za svaki glas u Generalnoj skupštini UN. Ministar spoljnih poslova Vuk Jeremić dobio je podršku još jedne afričke zemlje - Namibije.
Vuk Jeremiæ i Utoni Najoma (FoNet)
Ministar spoljnih poslova Namibije, Utoni Nujoma, naglasio je da je jako važno da se problemi rešavaju mirnim putem.

"Stav Namibije bio je i ostao da podržava teritorijalni integritet Srbije. Smatramo da je važno nastaviti dijalog i raditi na pomirenju naroda na Balkanu. Najvažnije je nastaviti sa pokušajima da se problemi reše mirnim putem", poručio je on.

Ministar Jeremić je ocenio da su u tokom njegove posete namibijskoj prestonici Vindhuku, potvrđene snažne prijateljske veze dve zemlje i istakao da će u budućnosti saradnja biti proširena, posebno u oblastima poljoprivrede, farmacije i odbrambene industrije.

"Stav Namibije o Kosovu je jasan, čvrst, nepromenljiv. Namibija nije priznala Kosovo, niti će ga ikada priznati", naglasio je on.

Jeremić je rekao da će Namibija nastaviti da diplomatski podržava Srbiju u svim međunaronim forumima i svim debatama u kojima Beograd nastavlja diplomatsku borbu za Kosovo.

Generalna skupština trebalo bi da se o srpskoj rezoluciji o kosovu izjašnjava 9. septembra. Do tog dana sve opcije ostaju otvorene, kako za izmenu ili povlačenje srpske rezolucije tako i za upućivanje alternativnih rezolucija ili amandmana na srpski predlog.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

58 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: