Subota, 02.05.2009.

17:32

Šta Bajdenova poseta donosi Srbiji?

Dolazak američkog potpredsednika Džozefa Bajdena u Srbiju polovinom maja je prilika za poboljšanje odnosa, a glavne teme biće Kosovo i NATO.

Izvor: B92

Default images

Američki potpredsednik Džozef Bajden u nedelji od 18. maja posetiće Srbiju, Kosovo i Bosnu i Hercegovinu, saopštila je Bela kuća. Tako će, posle gotovo tri decenije i posete Džimija Kartera, u Beogradu boraviti jedan od dvojice najviših američkih državnika.

Bajden će tokom balkanske turneje posetiti Beograd, Prištinu i Sarajevo i to je jedino što je za sada poznato jer u administraciji ne otkrivaju tačan plan američkog potpredsednika.

Tokom posete, on će se sastati s visokim zvaničnicima zemalja domaćina, kao i sa američkim vojnicima u misijama u regionu.

„Poseta Bajdena je još jedna prilika za visoke zvaničnike Srbije i Sjedinjenih Država da razmotre pitanja od obostranog značaja - proces evropskih integracija, regionalne saradnje, ekonomske i poslovne veze, vojna saradnja i razmena kao i ostala bilateralna pitanja“, objašnjava Troj Piterson iz američke ambasade u Beogradu.

Potpredsednik Džozef Bajden prvi je zvaničnik najvišeg nivoa u poseti Beogradu još od 1980. godine, kada je SFRJ posetio tadašnji američki predsednik Džimi Karter. Najbliže Beogradu od tada bio je Džordž Buš koji je u poslednjoj godini svog mandata posetio Zagreb.

Novinar Politike Boško Jakšić kaže da poseta Bajdena nosi globalnu poruku da je za Obaminu administraciju Balkan veoma važan, ali i konkretne poruke o odnosima dve zemlje.

„Najveća prepreka tim odnosima jeste Kosovo i očekujem da će američki potpredsednik ovde poslati neku vrstu poruke da očekuje da će Srbija na određen način prepusti pitanje Kosova sudu u Hagu i da se bavi nekim drugim pitanjima kojih nažalost imamo jako mnogo“ kaže Jakšić.

Bajden ima imidž jednog od najvećih lobista kosovskih Albanaca i najoštrijeg kritičara Srbije u Vašingtonu. Ipak, Boško Jakšić smatra da to ne bi trebalo da utiče na Bajednovu posetu.

„Ono što bi bilo državnički mudro je zaboraviti na sve te stvari i ne dočekivati sada Bajdena kao što je Beograd svojevremeno dočekivao imenovanje Martija Ahtisarija sa svim negativnim pedigreom koji je imao“ zaključuje Jakšić.

Poslednji susret zvaničnika dve države na visokom nivou bio je još u septembru 2006. kada se, tokom posete Sjedinjenim Državama, predsednik Tadić sastao sa tadašnjim potpredsednikom Dikom Čejnijem i državnom sekretarkom Kondolizom Rajs.

U međuvremenu, odnosi dveju zemalja značajno su se pogoršali posle proglašenja nezavisnosti Kosova i paljenja Ambasade SAD u Beogradu.

Najnižu tačku dostigli su kada je srpski student Miladin Kovačević sa lažnim dokumentima koje je izdao konzulat Srbije u Njujorku pobegao iz SAD-a kako bi izbegao suđenje zbog prebijanja kolege sa koledža.

Dogovorima koji su usledili, taj predmet prosleđen je srpskom pravosuđu pa su odnosi tako pomereni sa mrtve tačke.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

26 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: