Iako u tom preduzeću kažu da su sve tvrdnje inženjera tačne, oni navode da su im prihodi u poslednje tri godine povećani za 80 procenata. Podsetimo, železnički inženjeri upozorili su da u Železnicama Srbije nema dovoljno lokomotiva ni putničkih i teretnih kola i da će zbog lošeg poslovanja firma bankrotirati.
U jeku turističke sezone, kada se od Železnice očekuje da spremno dočeka putnike, u ovom preduzeću nastavlja se rat brojkama.
Na optužbe Udruženja inženjera o dotrajaloj tehnici i infrastrukturi, zamenik direktora Železnica Miroljub Jevtić nema zamerke, ali ih komentariše kao pokušaje da se zamagli prava slika stanja u železnici.
"Jesu li tačni podaci? Ovi podaci, koliko ja sada mogu da vidim, uglavnom su tačni, međutim, pitanje je šta je sporno - svi ovi podaci su izvučeni iz konteksta", kaže zamenik direktora Železnice Miroljub Jevtić.
U Železnicama su spremili podatke. Oni tvrde da su za tri godine prihodi povećani za 80 procenata, pa tako sada iznose 9,9 milijardi dinara, produktivnost rada porasla je za 90 odsto, a uvećani su i prihodi od prevoza robe na 8,8 milijardi.
Zamenik predsednika grupacije za železnicu Privredne komore Srbije, Stojan Petković, potvrđuje da je povećana količina prevezene robe, ali samo u međunarodnom saobraćaju.
"To znači da smo pustili saobraćaj iz Grčke za Bugarsku i Grčku, a unutrašnji smo ojadili. Za državu to je smanjenje za 700 hiljada tona i unutrašnju privredu uništavamo. Železnica se rapidno urušava i ide stravičnom brzinom ka samouništenju", kaže Stojan Petković, zamenik predsednika Grupacije za železnicu Privredne komore Srbije.
Petković kaže i da je prošle godine Železnica stranim upravama platila rekordnih 17,7 miliona evra zbog dužeg zadržavanja njihovih vozova i time izgubila i ono što je zaradila od tranzita.
On tvrdi i da putnici sve ređe koriste vozove, kao i da je sve manje ispravnih lokomotiva i teretnih kola. U Železnicama kažu da je manje putnika bilo samo u 2005. zbog sređivanja pruga.
"Razlog zašto je manje teretnih vagona je dugogodišnje neulaganje u opravku teretnih vagona i 2003. kada je rashodovano pa prodato 2.000 teretnih vagona i nijedan dinar nije uložen u obnovu", Miroljub Jevtić, zamenik direktora Železnice.
Inženjeri navode i podatak da je za dve godine bilo oko 50 otkaza ili premeštaja direktora na niža radna mesta. Jevtić ni ovo ne demantuje, već kaže da je ovo naporna utakmica u kojoj pobeđuje tim koji ima najdužu klupu i da se u Železnicama efekti rada povećavaju iz dana u dan.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Komentari 25
Pogledaj komentare