Sreda, 24.09.2008.

11:46

Kina i Venecuela šire saradnju

Kina i Venecuela su se složile da udvostruče zajednički investicioni fond na 12 milijardi dolara, najavio je predsednik Venecuele Ugo Čaves.

Izvor: Beta

Default images

Taj fond, kako je rekao Čaves koji boravi u poseti Kini, biće zaštita za obe zemlje od globalnih finansijskih kriza. Povećanjem fonda učvršćene su veze energenata gladne Kine, koja je obezbedila četiri milijare dolara za prvobitno planirani fond, i Venecuele, koja se nada da će Pekingu prodavati milion barela nafte na dan (jedan barel je 159 litara).

Kina i Venecuela su se složile i oko planova za rafineriju u vidu zajedničkog preduzeća u naftom bogatom području Venecuele, floti od četiri tankera i povećanju isporuka nafte Kini.

Državna kineska kompanija Sinopek i državna naftna kompanija Venecuele PDVSA sporazumele su se oko izrade studije izvodljivosti za preradu ekstra teške sirove nafte.

Većina sporazuma, uključujući one koji pokrivaju sektore poljoprivrede, tehnologije i petrohemije, biće potpisana i zvanično objavljena danas posle podne, nakon Čavesovog sastanka sa kineskim predsednikom Hu Đintaom.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 0

Pogledaj komentare

0 Komentari

Možda vas zanima

Svet

"Od 1. januara prelazimo na evro"

Bugarske banke danas su potvrdile da će svi bankomati u zemlji od 1. januara 2026. godine isplaćivati evre, čime zvanično počinje prelazak zemlje na zajedničku evropsku valutu.

19:48

10.11.2025.

10 h

Svet

Orban je gotov?

S jedne strane, Viktor Orban dobio je tačno ono po šta je otišao u Vašington - izuzeće od sankcija na uvoz ruske energije, ali je mnogo toga i izgubio.

8:52

10.11.2025.

21 h

Podeli: