Nedelja, 22.06.2008.

01:12

Izbori u Islamskoj zajednici

Danas je održan prvi od tri kruga izbora za organe vlasti u Islamskoj zajednici u Srbiji, kojom rukovodi glavni muftija Muamer Zukorlić.

Izvor: B92

Podrazumevana plava slika

Muftija Muamer Zukorlić je rekao da Islamska zajednica u Srbiji izborima želi da potvrdi legalitet i legitimitet kako bi nastavila borbu za opstanak. Član Centralne izborne komisije Samir Škrijelj rekao je da je izlaznost bila velika i da su izbori protekli bez incidenata.

"Najvažnije je da su izbori protekli bez incidenata i da su vernici glasajući potvrdili legalitet i legitinitet IZ u Srbiji", ocenio je Škrijelj.

On je pojasnio da izbori nisu bili obavezujući, da nisu imali cenzus i da su glasali uglavnom aktivni vernici.

Od 180 biračkih mesta u užoj Srbiji, u Sandžaku se glasalo na 120 biračkih jedinica, odnosno džamija, ali i na nekoliko alternativnih prostora.

U prvom krugu vernici su glasali za džematske (džamijske) odbore i predstavnike u Skupštini Medžlisa (opštinski odbor).

U drugom krugu, koji će biti održan na nivou skupština medžlisa, biraće se clanovi Odbora Medžlisa i predstavnici u Saboru IZ, a treći krug je izbor za članove i predsednika Mešihata.

Te izbore ne priznaje Rijaset Islamske zajednice Srbije na čijem je čelu Adem Zilkić.

IZuS na čijem je čelu Zukorlić priznaje vrhovno poglavarstvo Rijaseta u Sarajevu i reisa Mustafu Cerića, dok IZ Srbije nema organizacionih veza sa Sarajevom i za vrhovnog poglavara u Srbiji smatra reisa Adema Zilkića.

IZS: Performans Zukorića

Sekretar Islamske zajednice Srbije Albin Alščerić izjavio je da za tu organizaciju današnji izbori za organe vlasti u IZ "ne postoje".

On je za B92 rekao da su ti izbori "samo neki performans Muamera Zukorlića".

"Jednostavno izbori ne postoje, kao što vidite ne održavaju se u Beogradu, niti širom Srbije. Možda se održavaju u nekim mestima koja su dole u Novom Pazaru, eventualno drugim gradovima u Sandžaku", rekao je Alščerić.

Na pitanje da li bi izbori mogli da prodube podele unutar IZ, on je rekao da oni "u principu ne mogu da prodube podele" i da je to "samo pokušaj da se tako nešto uradi".

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 9

Pogledaj komentare

9 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: