Petak, 30.07.2010.

00:30

Jeremić: Ne unilateralnoj secesiji

Ministar spoljnih poslova Vuk Jeremić pozvao više od 120 država koje nisu priznale Kosovo da podrže rezoluciju koju je Srbija podnela Generalnoj skupštini UN.

Izvor: Tanjug

Jeremiæ: Ne unilateralnoj secesiji IMAGE SOURCE
IMAGE DESCRIPTION

33 Komentari

Sortiraj po:

sa zapada

pre 15 godina

Zivim vani, vani sam se i skolovao tako da mi nije najasnija situaacija i razliciti stavovi Srba i Albanaca po pitanju KiM-a.

Da li je neko(objektivan+strucan) spreman od srba da objasni mi zasto je Kosovo bas tako vazno Srbiji, a suprotna strana (albanci) odakle njima pravo na Kosovo?!
Ne bih voleo odgovor tipa: nase crkve, nase dzamije, kosovski boj, turci i ostale fore...to vec znam.

Unapred hvala i pozdrav dobronamernim ljudima, kao i vrlo objektivnoj B92 int.redakciju koju rado citam.

Linuxash_Pravoslavac

pre 15 godina

Neverovatno glupe poteze vuku i Srbi i Albanci.Ponasaju se kao nezrele pubertetlije.Srbija u ovom momentu nema ekonomski, vojni i diplomatski kapacitet da vrati Kosovo.Albanci ne zele da pristanu na kompromis krijuci se iza velikih sila koje uzivaju u mrcvarenju Srbije. Umesto da kazemo svima hvala gospodo na vasoj brizi nismo retardirani, sescemo sami i resiti probleme jednom za svagda pa neka se pregovara i godinama o statusu, ali da se odmah vidi kako da se saradjuje na obostranu korist i da se resavaju ona pitanja koja se ticu obicnih gradjana. Mi cemo morati jedni pored drugih da zivimo i zato mislim da nije pametno Albancima da guraju prst u oko Srbiji, jer ovo je ipak Balkan... Zatvorite poglavlje i krenite da gradite nove odnose na korist svima.

Comi

pre 15 godina

Ma niko od normalnih Srba ne zeli Kosovo nazad u Srbiji i 2 mil. Albanaca sa svim problemima koje pominjete.
Ono sto mislim da nasa diplomatija pokusava i sto je dobro i podrzavam u tome, je da izvuce sta se moze izvuci, a to je sever Kosova i preostali Srbi, kako bi ziveli u svojoj drzavi na sta oni imaju vece pravo nego sto Kosovski Albanci imaju pravo na nezavisno Kosovo. Nasim diplomatskim pritiskom i blokadom ulaska u UN, treba naterati Pristinu na kompromis, dogovor o podeli teritorije, nama sever Kosova, a vama gospodo priznanje od strane Srbije, da se razgranicimo, pa mozemo da se dogovaramo o svemu posle i da suradjujemo.

Farsa

pre 15 godina

Farsično je nerazumevanje, "srpske diplomatije", globalnih procesa i odnosa snaga u savremenom svetu, odnosno, reperkusije "interesa globalnih faktora" na male nacije i države, kao "monete za potkusurivanje"?!
U vreme "hladnog rata" i "bipolarne ravnoteže straha", nije moglo doći do "intervencije", jedne strane u "sferu interesa" druge strane, a da to ne izazove globalnu konflargaciju?!
Rušenjem "Berlinskog zida" simbolično je srušen i međunarodni bezbednosni poredak, zasnovan na "bipolarnoj ravnoteži" super-sila, a SAD su ostale jedina super-sila i "unilateralni centar globalne ne-ravnoteže i distribucije nestabilnosti"?!
Jug Evrope - Kosovo i razbijanje SFRJ su bili u funkciji američkog pokoravanja Evrope i nemačkog revanšizma, prema Versajskoj Jugoslaviji, koja je bila prepreka nemačkom "drung nacht osten"-u?!
Otuda je Kosovo "sui generis", dok nebuloze o "Pandorinoj kutiji" su besmislice, jer pomenuti "separatistički pokreti" postoje mnogo duže, nego "Kosmetska kriza" pa ništa, jer ne uživaju podršku ni jedne velike, a kamoli super-sile?!

Jovan

pre 15 godina

Jeremicu, objasni molim te a kakva je onda bilateralna secesija. Valjda i ona postoji, ako postoji unilateralna?
Prsti iz tebe Jeremicu, sve nas umaza....

faca

pre 15 godina

Ocigledno je koliko se postuje ova drzava a vise od toga ovaj narod medju zapadnjacima...ne treba da odustanemo ionako nas nece primiti u EU. Okrenimo se sebi i uredjenju stvari u sopstvenom dvoristu, iskorenjenju korupcije, izgradni jednog kulturnijeg i zdravijeg drustva i time pokazimo licemerima kakvi su...sigurno ce nas postovatio vise nego sada...ako do tada uopste i opstane EU...

gano iz njemacke

pre 15 godina

Nema sta, covjek sazreo! Spasio Kosovo pa sada ce kobajagi da spasava cijeli svet. Samo je pitanje vremena kada ce poceti da spasava suncani sistem od jedostranih secesija...!

bora

pre 15 godina

Pa zive i druge zemlje na ovom svetu van EU, pa zivecemo i mi nekako ako nas bas nece. Cemu uopste dobrom od njih da se nadamo, ako nas ovako javno i zvanicno ucenjuju?

Kosovastar

pre 15 godina

Ministar Jeremic postaje svakog dana smesniji i smesniji. I pticama je jasno koliko je njemu briga za separatisticke pokrete u svetu kada nije briga o sovjim gradjanima i bacenim novcem u borbi protiv vetrenjaca kao klasican Don Kihot. Svako odvajanje jednog entiteta je jednostrano. Bilo je to slucaj sa Pakistanom, Bangladesom, Letonijom, Litvanijom, Estonijom, Slovenijom, Hrvatskom i td. Te drzave i mnogo vise su postale nezavisne jednostrano pa mozemo zamisliti kako ce regaovati na ovakve reci Jeremica. Ovakvi potezi Jeremica samo ce pojacati konfrontaciju sa svetom a nece imati rezultata. Da nece biti rezultata najbolje pokazuje sam nacin kako on i drzavni vrh Srbije izmisljaju a to jesu toboze "novi pregovori" kojima bi se postiglo "obostrano prihvatljivo resenje". To "obostrano" znaci PRAVO VETA za kosovsku stranu. E pa g. Jeremicu za Kosovsku stranu JEDINO prihvatljivo resenje jeste nezavisnost. Tako da na bilo kojim mogucim razgovorima kosovska strana ce izneti taj stav pa vi idite u UN i pokusajte usvajanje i po jednu rezoluciju na dan. To nece promeniti situaciju na Kosovu. Zato pustite te puste zelje i neka bude razgovora i pregovora o zivotnim pitanjima ljudi.

Robin Hood

pre 15 godina

g.Jeremic: "ona (Pandorina kutija)je otvorena prošle sedmice savetodavnim mišljenjem MEDJUNARODNOG SUDA PRAVDE da je jednostrano proglašena nezavisnost Kosova u saglasnosti sa međunarodnim pravom.

Ama bas nijednom do sada nisam cuo g.Jeremica (Srbiju) da o bilo cemu kritikuje sebe! Uvek su za sve bili krivi drugi (Albanci, USA, Nemacka, Francuska, pa tako svi redom...! Evo sada im je i MSP kriv, a g.Jeremic, ne da se bori samo za Srbiju, nego on ima snage i energije da se bori i da pazi na sve drzave sveta. Stvarno "najbolji srpski Ministar svih vremena", nema sta! Njegove izjave "melem" za srpski narod, pogotovo za osobe koje pripadaju rizicnim grupama (diabeticare, osobe sa visokim krvnim pritiskom itd)- tu je dr.Jeremoc da izleci sve!!!

Dr Petrović

pre 15 godina

Lobiranje da je crno belo, ne menja prirodu stvari.

Kršenje povelje ujedinjenih nacija da bi se u iste primilo nešto što ne postoji, degradira same temelje ujedinjenih nacija.

Da li će ujedinjene nacije da se samounište, zavisi samo od istine ili laži koju će podržavati.

Sa time Srbija kao takva nema veze, ali da vidimo sada kako izgleda duh ujedinjenih nacija. Kao Anđeo ili kao Đavo!

obilic

pre 15 godina

Kosovo za Srbiju kroz istoriju... 1389 smo izginuli skoro svi, pa smo onda zbog Kosova dobili Milosevica, a ovoj put ce nas zbog tog Kosova nestati. Da li je stvarno toliko vredno?

Marina

pre 15 godina

Šef srpske diplomatije je istakao da postoji blizu 100 separatističkih pokreta u više desetina zemalja širom sveta i da je najbolji način da se spreči da one slede Kosovo i proglase nezavisnost podrška rezoluciji."- Jeremić zaboravlja što je Srbija činila po Kosovu sve dok je NATO nije spriječio.1999.g.se Srbija trebala ispričati Kosovu i početi iskrene i ozbiljne pregovore za normaliziranje odnosa Beograda i pokrajine, ali je to bahato propustila. Danas može razgovarati samo kao država s državom bez obzira hoće li to utjecati na druge "separatističke" pokrete u svijetu. Srbija je nakon zamaha 2009.g. bila na putu prevladavanja svojih frustracija, mitova i nerealnih očekivanja, sad se opet vratila na doba Miloševića i svojeglavih štetnih poteza. Kažem štetnih jer Tadić govori da EU nema alternativu. Ukoliko Srbija pak mijenja kurs i želi ostati vezana samo uz Kinu, Rusiju i Afričku uniju, onda su ovo njene realne aktivnosti koje će joj donijeti više uspjeha u verbalnoj obrani svojih stavova, ali na terenu se neće ništa bitno promijeniti. Evo i Tači sad govori da nikakva autonomija za sjever ni specijalni status ne dolazi u obzir.Pretpostavljam da je Srbija tu ponudu ranije glatko odbila pa je opet na početku. Tadić kaže, ne može jedna strana dobiti sve, druga ništa, a sam traži da Srbija dobije sve (ovlasti na Kosovu), a Kosovo ništa (povratak u okvir Srbije ). Kosovo neće nakon 69 priznanja svoje nezavisnosti i mišljenja MSP pristati na ništa manje od nezavisnosti i to Srbija dobro zna bez obzira na rezolucije koje je hitro podnijela UN. Ako su velike sile odlučile dovesti Srbiju u mat poziciju, to će i učiniti , a štetu će trpjeti građani Srbije. EU ne treba zemlju koja se suprotstavlja njenoj politici i koja NATO drži neprijateljskom vojskom koja ih je bombardirala. Najnovijim podnošenjem rezolucije u UN potajno od svojih EU partnera Srbija je pokazala sve loše strane svoje politike "EU nema alternativu". Dala je šamar EU i SAD podlo i neočekivano

zoran

pre 15 godina

Iako mi je kao pripadniku srpskog naroda žao gubitka dela države ipak razmišljam o tome šta Srbija dobija „povratkom na staro“?

Ukoliko, ponavljam! UKOLIKO se desi da nam vrate tu teritoriju dobijamo:
- veću površinu na mapi,
- dobijamo kolevku i srce srpstva (neka mi neko objasni šta mu to znači)
- par desetina hiljada Srba koji još uvek žive ne Kosovu ali u najvećem broju već imaju kupljena imanja, stanove ili kuće na teritoriji „uže“ Srbije,
- nekoliko živih manastira i pitaj Boga koliko uništenih pravoslavnih bogomolja širom Kosova za koje će crkva odmah da zakuka za pare da se obnavljaju,
- dobijamo preko 2 mil. Albanaca koji onda valjda neće biti nacionalna manjina nego konstitutivni narod a na šta će to onda izaći samo Bog zna, ako se uopšte i uključe u sistem, jer oni, u najvećem broju, mrze Srbiju i uglavnom sve što je srpsko,
- dobijamo problem suzbijanja organizovanog kriminala i albanske mafije koja trenutno deluje na Kosovu ali se sa time „zabavlja“ UNMIK i NATO,
- dobijamo moguće terorističke akcije sa uključenjem Al Kaide i ostalih ekstremnih islamističkih organizacija,
- dobijamo devastiranu privredu, industriju, elektro-sisteme, rudnike... koji nisu rentabilno radili ni u Brozovo vreme kada su bili novi i kada je koliko-toliko stanje bilo normalno i kada je Amerika dotirala koliko god je Broz tražio,
- dobijamo najmanje milion novih socijalnih slučajeva jer je na Kosovu beda i nezaposlenost nekoliko puta veća nego ovde,
- dobijamo obavezu da budžetski podržavamo školovanje albanske dece koja će kasnije raditi protiv Srbije (tako je bilo od pamtiveka),
- dobijamo stalnu opasnost od ponavljanja događaja koje malo stariji odlično pamte...“Azem Vlasi...Kaćuša Jašari“ , Kosova Republik, „trovanje“ albanskih učenika hranom, gasom ili šta je već bilo, štrajkove glađu rudara u Trepči a sve to sa odlično organizovanom medijskom potporom (BBC, CCN i td.) da sve izgleda istinito, pobune studenata u Prištini i t.d...
Kada bi trebalo da nam vrate teritoriju Švajcarske zajedno sa švajcarcima ili da smo mi SR Nemačka pa da nam vrate DDR onda bi imalo rezona ovako...daleko im lepa kuća.
A vi, gospodo, koji ste za vraćanje Kosova, lepo brate kofere u šake pa idite na Kosovo i tamo branite Srbe i Srpstvo. Moj život je kratak i nemam vremena za gubljenje da vraćam nešto što se vratiti NE MOŽE. I još odozgo da mi navlačite bedu na vrat da me, kao pripadnika srpskog naroda, gledaju kada odem u inostranstvo, kao da sam pao sa Marsa.

Бодин Ракић

pre 15 godina

Нeбески народ наставља лет у вечност. 1941: Боље рат него нпакт! 2010: И Косово и ЕУ = Ни Косово ни ЕУ!

Milan

pre 15 godina

Kada se radi o Kosovu, smatram da nema govora ni o kakvoj jednostranoj secesiji. Treba dobro da se zapitamo šta smo u prošlosti radili i kakvu smo politiku podržavali.
1)Ustav iz 1974, kojim je Kosovo dobilo status federalne jedinice, nije nikakav jednostrani akt, već najviši pravni akt SFRJ. Donošenju tog ustava zdušno su aplaudirali ... čitava levičarska i komunistička Srbija;
2)Rezolucija 1244, takođe, nije jednostrani akt, već najviši međunarodni pravni akt, izglasan u Savetu Bezbednosti UN.Da podsetim, na tom glasanju jedino je Kina bila uzdržana, dok su sve ostale članice bile ZA.Nije bilo ni jednog glasa protiv.
Zato, mislim da bi bilo mnogo korisnije i pragmatičnije po nas, ako bismo poslušali predlog iz EU.
Ovako, po ko zna koji put, doživećemo diplomatski poraz.
Ovakva naša diplomatija, i politika u opšte, koje se vode preko pola veka unazad, brukaju nas i upropaštavaju bez ikakvog normalnog smisla i razloga.

agim_pr

pre 15 godina

Tacno je da u svetu ima stotinak separatistickih pokreta (jedan od njih je i srpski u rep.srpskoj). Kako ste se i sami uverili i na vas zahtev ste dobili odgovor da proglasenje nezavisnosti nije zabranjeno. Znaci proglasiti nezavisnost moze ko hoce, PROBLEM je naci drzave koje ce to priznati. Dajte navedite mi jednu jedinu od tih stotinak separatistickih pokreta koji ce nakon proglasenja biti priznato od 69 (za sada) najuticajnih i najvaznijih drzava sveta ? Nemojte da brojite babe i zabe jer verujem da kao fizicar veoma dobro znate da to ne ide. I Nesto se ne secam da ste protestvovali protiv ruske manjine u Gruziji koji su takodje proglasili nezavisnost a vasi najbolji prijatelji u Kremlju su te dve "drzavice" istoga dana priznale. Ako vam je stvarno stalo da zastitite svet od secesionizma onda priznajte lepo Kosovo i problem je resen. Najveca fora u svemu je da sa ili bez vaseg priznanja zastava rep. Kosova ima uskoro da se vije ispred zgrade UN.

nasmiajni gledatelj

pre 15 godina

hahahahahahaha.... pa doista je kozer, ali prilično nevješti kozer, taj Vuk Jeremić. Ne mogu vjerovati da jedna ozbiljna država ima takvog nevještog kozera za ministra vanjskih poslova! On poziva 120 zemalja da ne priznaju državu Kosovo?! Hahahahahaha....Pa to je totalni i nebulozni potez! Možda neke od tih zemalja nisu uopće niti namjeravale priznati Kosovo, ali sada kada ih je kozer Jeremić pozvao da to ne učine, mnoge će upravo učiniti suprotno tj priznat će državnost Kosovu! Ne mogu vjerovati da je Srbija imenovala ovog, ovakvog čovjeka za ministra vanjskih poslova, ne mogu vjerovati!!! Taj kao da je upravo izašao iz teatra apsurda. Ne mogu vjerovati....hahahahahaha....

dovlab

pre 15 godina

Imam dva pitanja, ali prvo uvod. Gospodin Jeremic mi nikad nije bio simpatican, mozda zato sto je ipak suvise mlad za poziciju i odgovornost koju ima, ali sad sam se tek sada naterao da procitam njegovu biografiju: dakle, rodjen 1975 (35 godina), u Londonu zavrsio srednju skolu, zavrsio Teoretsku Fiziku na Kembridz univerzitetu. Nakon toga zavrsio master iz Drzavne Uprave na Kennedy univerzitetu u SAD. Otac direktor Jugopetrola. Po majci rodjak potpredsednika Jugoslavije. Radio kao savetnik ministra za Telekomunikacije (sa 25 godina). Nakon toga radi kao specijalni izaslanik Ministarstva Odbrane, postaje savetnik predsednika i dolazi do trenutne pozicije.

Sto se tice skolovanja, svaka cast. Jake reference, uglavnom za decu bogatasa, ali ipak, to je skroz super.

Medjutim, ako se malo bolje analizira radni vek, gospodin Jeremic je diplomirani fizicar, sa masterom iz drzavne uprave, koji je radio u finansijama kratko vreme, pa je postao savetnik u ministarstvu za Telekomunikacije, nakon cega je bio savetnik pri ministarstvu Odbrane, da bi potom postao savetnik predsednika republike Srbije i na kraju naravno zavrsio kao Ministar spoljnih poslova. Dakle, prva stavka u radnoj knjizici gospodina Jeremica je "savetnik u ministarstvu Telekomunikacija", posle se menja jos par "savetnika", da bi u roku od 8 godina dosao do "ministra".
E sada ona 2 pitanja:
1) Da li postoji i jedna zemlja NA SVETU, koja drzi do sebe, u kojoj postoji ovakva radna knjizica?
2) Kada je (i kako) u ovom gustom rasporedu gospodin Jeremic tacno naucio medjunarodno pravo?

Beni

pre 15 godina

Stvarno boljeg Ministra od ovog g.Jeremica Kosovo ne treba. Sta ce nam Hyseni kad Vuk trazi mislenje suda koji mi nismo znali traziti i onda BINGO, pobeda !!! A sad ceo MZ protiv njega zbog rezolucije, stvarno mi na Kosovo sad samo cekamo sta ce on uraditi za nas sledece.
Pozz iz PR

Tipolir

pre 15 godina

Jeremiću, Jeremiću, ne pokazuj nikom, i nikoga prstom, ostat češ bez njega.
Primi se nekog posla, ova rabota nije za tebe! Izgubio si u startu.

ANALITICAR CH

pre 15 godina

- Ali nas zanima sta ce biti ako se nasa Rezolucija ipak ne usvoji?
- Znaci li to da cemo izgubili pravo da branimo celovitu Srbiju ili postoje jos mogucnosti?
- da li ce Rezolucija 1244 ipak ostati na snazi?

bokica

pre 15 godina

Da li iko slusa Jeremica ?
Onih 69 drzava koje su priznale Kosovo sigurno NE, narocito nakon savetodavnog misljenja MSP koje lepo kaze da nisu pogresili.
A ne znam ni sta su nasi veliki "prijatelji" Rusi mislili kada su priznali samotcepljene Osetiju i Abhaziju.
Cudno je i jako, jako simptomaticno da se Jeremic nikako nije oglasio povodom toga sto je Rusija priznala Osetiju i Abhaziju. !!
Ima li iko da misli da smo u pravu ?

Goldmen

pre 15 godina

Donedavno mi je samo bilo muka kada ti cujem ime i prezimi ili vidim facu, A OD SKORO MI SE NA TE ISTE POJAVE POVRACA!
KAKO SE TI GASIS, MAJKE TI? ZNAM DA CE DOCI I TAJ DAN SAMO MOLIM BOGA DA BUDE STO PRE KAKO GOD TO BILO (NACINA I MOGUCNOSTI IMA MNOGO)!
SVAKI DAN TVOG I TADICEVOG LUDOVANJA PO SVETU NAS KOSTA GODINE KOJE CE NAM TREBATI DA SE POVRATIMO I OPORAVIMO, DA ZIVNEMO BRE!
SAMO SE NADAM DA CETE SVI VI ZA SVE STO STE UCINILI A I DALJE CINITE ADEKVATNO ODGOVARATI!?

Shamu

pre 15 godina

Apsolutno i na svaki nacin podrzavam ministra Jeremica. Nekada treba uraditi pravu/pravednu stvar uporkos protivljenju mocnih, uprkos galami i pretanjama. Pravda bi trebalo da je ista za sve, a ne uvek naklonjena velikima i njihovim vazalima. Sve "packe" koje smo podobijali u poslednje vreme samo pokazuju kako Srbija zaista izgleda u ocima EU i USA (a narocito prvopomenute licemerne druzine). Zasto pokusavati da se bude ortak sa njima, da im se neprestano ugadja na svoju stetu? Da li iko misli da Srbija ima sanse da udje u EU sa ili bez Kosova? Postoji li iko toliko naivan?

Beni

pre 15 godina

Stvarno boljeg Ministra od ovog g.Jeremica Kosovo ne treba. Sta ce nam Hyseni kad Vuk trazi mislenje suda koji mi nismo znali traziti i onda BINGO, pobeda !!! A sad ceo MZ protiv njega zbog rezolucije, stvarno mi na Kosovo sad samo cekamo sta ce on uraditi za nas sledece.
Pozz iz PR

dovlab

pre 15 godina

Imam dva pitanja, ali prvo uvod. Gospodin Jeremic mi nikad nije bio simpatican, mozda zato sto je ipak suvise mlad za poziciju i odgovornost koju ima, ali sad sam se tek sada naterao da procitam njegovu biografiju: dakle, rodjen 1975 (35 godina), u Londonu zavrsio srednju skolu, zavrsio Teoretsku Fiziku na Kembridz univerzitetu. Nakon toga zavrsio master iz Drzavne Uprave na Kennedy univerzitetu u SAD. Otac direktor Jugopetrola. Po majci rodjak potpredsednika Jugoslavije. Radio kao savetnik ministra za Telekomunikacije (sa 25 godina). Nakon toga radi kao specijalni izaslanik Ministarstva Odbrane, postaje savetnik predsednika i dolazi do trenutne pozicije.

Sto se tice skolovanja, svaka cast. Jake reference, uglavnom za decu bogatasa, ali ipak, to je skroz super.

Medjutim, ako se malo bolje analizira radni vek, gospodin Jeremic je diplomirani fizicar, sa masterom iz drzavne uprave, koji je radio u finansijama kratko vreme, pa je postao savetnik u ministarstvu za Telekomunikacije, nakon cega je bio savetnik pri ministarstvu Odbrane, da bi potom postao savetnik predsednika republike Srbije i na kraju naravno zavrsio kao Ministar spoljnih poslova. Dakle, prva stavka u radnoj knjizici gospodina Jeremica je "savetnik u ministarstvu Telekomunikacija", posle se menja jos par "savetnika", da bi u roku od 8 godina dosao do "ministra".
E sada ona 2 pitanja:
1) Da li postoji i jedna zemlja NA SVETU, koja drzi do sebe, u kojoj postoji ovakva radna knjizica?
2) Kada je (i kako) u ovom gustom rasporedu gospodin Jeremic tacno naucio medjunarodno pravo?

Goldmen

pre 15 godina

Donedavno mi je samo bilo muka kada ti cujem ime i prezimi ili vidim facu, A OD SKORO MI SE NA TE ISTE POJAVE POVRACA!
KAKO SE TI GASIS, MAJKE TI? ZNAM DA CE DOCI I TAJ DAN SAMO MOLIM BOGA DA BUDE STO PRE KAKO GOD TO BILO (NACINA I MOGUCNOSTI IMA MNOGO)!
SVAKI DAN TVOG I TADICEVOG LUDOVANJA PO SVETU NAS KOSTA GODINE KOJE CE NAM TREBATI DA SE POVRATIMO I OPORAVIMO, DA ZIVNEMO BRE!
SAMO SE NADAM DA CETE SVI VI ZA SVE STO STE UCINILI A I DALJE CINITE ADEKVATNO ODGOVARATI!?

Kosovastar

pre 15 godina

Ministar Jeremic postaje svakog dana smesniji i smesniji. I pticama je jasno koliko je njemu briga za separatisticke pokrete u svetu kada nije briga o sovjim gradjanima i bacenim novcem u borbi protiv vetrenjaca kao klasican Don Kihot. Svako odvajanje jednog entiteta je jednostrano. Bilo je to slucaj sa Pakistanom, Bangladesom, Letonijom, Litvanijom, Estonijom, Slovenijom, Hrvatskom i td. Te drzave i mnogo vise su postale nezavisne jednostrano pa mozemo zamisliti kako ce regaovati na ovakve reci Jeremica. Ovakvi potezi Jeremica samo ce pojacati konfrontaciju sa svetom a nece imati rezultata. Da nece biti rezultata najbolje pokazuje sam nacin kako on i drzavni vrh Srbije izmisljaju a to jesu toboze "novi pregovori" kojima bi se postiglo "obostrano prihvatljivo resenje". To "obostrano" znaci PRAVO VETA za kosovsku stranu. E pa g. Jeremicu za Kosovsku stranu JEDINO prihvatljivo resenje jeste nezavisnost. Tako da na bilo kojim mogucim razgovorima kosovska strana ce izneti taj stav pa vi idite u UN i pokusajte usvajanje i po jednu rezoluciju na dan. To nece promeniti situaciju na Kosovu. Zato pustite te puste zelje i neka bude razgovora i pregovora o zivotnim pitanjima ljudi.

agim_pr

pre 15 godina

Tacno je da u svetu ima stotinak separatistickih pokreta (jedan od njih je i srpski u rep.srpskoj). Kako ste se i sami uverili i na vas zahtev ste dobili odgovor da proglasenje nezavisnosti nije zabranjeno. Znaci proglasiti nezavisnost moze ko hoce, PROBLEM je naci drzave koje ce to priznati. Dajte navedite mi jednu jedinu od tih stotinak separatistickih pokreta koji ce nakon proglasenja biti priznato od 69 (za sada) najuticajnih i najvaznijih drzava sveta ? Nemojte da brojite babe i zabe jer verujem da kao fizicar veoma dobro znate da to ne ide. I Nesto se ne secam da ste protestvovali protiv ruske manjine u Gruziji koji su takodje proglasili nezavisnost a vasi najbolji prijatelji u Kremlju su te dve "drzavice" istoga dana priznale. Ako vam je stvarno stalo da zastitite svet od secesionizma onda priznajte lepo Kosovo i problem je resen. Najveca fora u svemu je da sa ili bez vaseg priznanja zastava rep. Kosova ima uskoro da se vije ispred zgrade UN.

Robin Hood

pre 15 godina

g.Jeremic: "ona (Pandorina kutija)je otvorena prošle sedmice savetodavnim mišljenjem MEDJUNARODNOG SUDA PRAVDE da je jednostrano proglašena nezavisnost Kosova u saglasnosti sa međunarodnim pravom.

Ama bas nijednom do sada nisam cuo g.Jeremica (Srbiju) da o bilo cemu kritikuje sebe! Uvek su za sve bili krivi drugi (Albanci, USA, Nemacka, Francuska, pa tako svi redom...! Evo sada im je i MSP kriv, a g.Jeremic, ne da se bori samo za Srbiju, nego on ima snage i energije da se bori i da pazi na sve drzave sveta. Stvarno "najbolji srpski Ministar svih vremena", nema sta! Njegove izjave "melem" za srpski narod, pogotovo za osobe koje pripadaju rizicnim grupama (diabeticare, osobe sa visokim krvnim pritiskom itd)- tu je dr.Jeremoc da izleci sve!!!

obilic

pre 15 godina

Kosovo za Srbiju kroz istoriju... 1389 smo izginuli skoro svi, pa smo onda zbog Kosova dobili Milosevica, a ovoj put ce nas zbog tog Kosova nestati. Da li je stvarno toliko vredno?

zoran

pre 15 godina

Iako mi je kao pripadniku srpskog naroda žao gubitka dela države ipak razmišljam o tome šta Srbija dobija „povratkom na staro“?

Ukoliko, ponavljam! UKOLIKO se desi da nam vrate tu teritoriju dobijamo:
- veću površinu na mapi,
- dobijamo kolevku i srce srpstva (neka mi neko objasni šta mu to znači)
- par desetina hiljada Srba koji još uvek žive ne Kosovu ali u najvećem broju već imaju kupljena imanja, stanove ili kuće na teritoriji „uže“ Srbije,
- nekoliko živih manastira i pitaj Boga koliko uništenih pravoslavnih bogomolja širom Kosova za koje će crkva odmah da zakuka za pare da se obnavljaju,
- dobijamo preko 2 mil. Albanaca koji onda valjda neće biti nacionalna manjina nego konstitutivni narod a na šta će to onda izaći samo Bog zna, ako se uopšte i uključe u sistem, jer oni, u najvećem broju, mrze Srbiju i uglavnom sve što je srpsko,
- dobijamo problem suzbijanja organizovanog kriminala i albanske mafije koja trenutno deluje na Kosovu ali se sa time „zabavlja“ UNMIK i NATO,
- dobijamo moguće terorističke akcije sa uključenjem Al Kaide i ostalih ekstremnih islamističkih organizacija,
- dobijamo devastiranu privredu, industriju, elektro-sisteme, rudnike... koji nisu rentabilno radili ni u Brozovo vreme kada su bili novi i kada je koliko-toliko stanje bilo normalno i kada je Amerika dotirala koliko god je Broz tražio,
- dobijamo najmanje milion novih socijalnih slučajeva jer je na Kosovu beda i nezaposlenost nekoliko puta veća nego ovde,
- dobijamo obavezu da budžetski podržavamo školovanje albanske dece koja će kasnije raditi protiv Srbije (tako je bilo od pamtiveka),
- dobijamo stalnu opasnost od ponavljanja događaja koje malo stariji odlično pamte...“Azem Vlasi...Kaćuša Jašari“ , Kosova Republik, „trovanje“ albanskih učenika hranom, gasom ili šta je već bilo, štrajkove glađu rudara u Trepči a sve to sa odlično organizovanom medijskom potporom (BBC, CCN i td.) da sve izgleda istinito, pobune studenata u Prištini i t.d...
Kada bi trebalo da nam vrate teritoriju Švajcarske zajedno sa švajcarcima ili da smo mi SR Nemačka pa da nam vrate DDR onda bi imalo rezona ovako...daleko im lepa kuća.
A vi, gospodo, koji ste za vraćanje Kosova, lepo brate kofere u šake pa idite na Kosovo i tamo branite Srbe i Srpstvo. Moj život je kratak i nemam vremena za gubljenje da vraćam nešto što se vratiti NE MOŽE. I još odozgo da mi navlačite bedu na vrat da me, kao pripadnika srpskog naroda, gledaju kada odem u inostranstvo, kao da sam pao sa Marsa.

gano iz njemacke

pre 15 godina

Nema sta, covjek sazreo! Spasio Kosovo pa sada ce kobajagi da spasava cijeli svet. Samo je pitanje vremena kada ce poceti da spasava suncani sistem od jedostranih secesija...!

Tipolir

pre 15 godina

Jeremiću, Jeremiću, ne pokazuj nikom, i nikoga prstom, ostat češ bez njega.
Primi se nekog posla, ova rabota nije za tebe! Izgubio si u startu.

Marina

pre 15 godina

Šef srpske diplomatije je istakao da postoji blizu 100 separatističkih pokreta u više desetina zemalja širom sveta i da je najbolji način da se spreči da one slede Kosovo i proglase nezavisnost podrška rezoluciji."- Jeremić zaboravlja što je Srbija činila po Kosovu sve dok je NATO nije spriječio.1999.g.se Srbija trebala ispričati Kosovu i početi iskrene i ozbiljne pregovore za normaliziranje odnosa Beograda i pokrajine, ali je to bahato propustila. Danas može razgovarati samo kao država s državom bez obzira hoće li to utjecati na druge "separatističke" pokrete u svijetu. Srbija je nakon zamaha 2009.g. bila na putu prevladavanja svojih frustracija, mitova i nerealnih očekivanja, sad se opet vratila na doba Miloševića i svojeglavih štetnih poteza. Kažem štetnih jer Tadić govori da EU nema alternativu. Ukoliko Srbija pak mijenja kurs i želi ostati vezana samo uz Kinu, Rusiju i Afričku uniju, onda su ovo njene realne aktivnosti koje će joj donijeti više uspjeha u verbalnoj obrani svojih stavova, ali na terenu se neće ništa bitno promijeniti. Evo i Tači sad govori da nikakva autonomija za sjever ni specijalni status ne dolazi u obzir.Pretpostavljam da je Srbija tu ponudu ranije glatko odbila pa je opet na početku. Tadić kaže, ne može jedna strana dobiti sve, druga ništa, a sam traži da Srbija dobije sve (ovlasti na Kosovu), a Kosovo ništa (povratak u okvir Srbije ). Kosovo neće nakon 69 priznanja svoje nezavisnosti i mišljenja MSP pristati na ništa manje od nezavisnosti i to Srbija dobro zna bez obzira na rezolucije koje je hitro podnijela UN. Ako su velike sile odlučile dovesti Srbiju u mat poziciju, to će i učiniti , a štetu će trpjeti građani Srbije. EU ne treba zemlju koja se suprotstavlja njenoj politici i koja NATO drži neprijateljskom vojskom koja ih je bombardirala. Najnovijim podnošenjem rezolucije u UN potajno od svojih EU partnera Srbija je pokazala sve loše strane svoje politike "EU nema alternativu". Dala je šamar EU i SAD podlo i neočekivano

bokica

pre 15 godina

Da li iko slusa Jeremica ?
Onih 69 drzava koje su priznale Kosovo sigurno NE, narocito nakon savetodavnog misljenja MSP koje lepo kaze da nisu pogresili.
A ne znam ni sta su nasi veliki "prijatelji" Rusi mislili kada su priznali samotcepljene Osetiju i Abhaziju.
Cudno je i jako, jako simptomaticno da se Jeremic nikako nije oglasio povodom toga sto je Rusija priznala Osetiju i Abhaziju. !!
Ima li iko da misli da smo u pravu ?

Jovan

pre 15 godina

Jeremicu, objasni molim te a kakva je onda bilateralna secesija. Valjda i ona postoji, ako postoji unilateralna?
Prsti iz tebe Jeremicu, sve nas umaza....

Shamu

pre 15 godina

Apsolutno i na svaki nacin podrzavam ministra Jeremica. Nekada treba uraditi pravu/pravednu stvar uporkos protivljenju mocnih, uprkos galami i pretanjama. Pravda bi trebalo da je ista za sve, a ne uvek naklonjena velikima i njihovim vazalima. Sve "packe" koje smo podobijali u poslednje vreme samo pokazuju kako Srbija zaista izgleda u ocima EU i USA (a narocito prvopomenute licemerne druzine). Zasto pokusavati da se bude ortak sa njima, da im se neprestano ugadja na svoju stetu? Da li iko misli da Srbija ima sanse da udje u EU sa ili bez Kosova? Postoji li iko toliko naivan?

nasmiajni gledatelj

pre 15 godina

hahahahahahaha.... pa doista je kozer, ali prilično nevješti kozer, taj Vuk Jeremić. Ne mogu vjerovati da jedna ozbiljna država ima takvog nevještog kozera za ministra vanjskih poslova! On poziva 120 zemalja da ne priznaju državu Kosovo?! Hahahahahaha....Pa to je totalni i nebulozni potez! Možda neke od tih zemalja nisu uopće niti namjeravale priznati Kosovo, ali sada kada ih je kozer Jeremić pozvao da to ne učine, mnoge će upravo učiniti suprotno tj priznat će državnost Kosovu! Ne mogu vjerovati da je Srbija imenovala ovog, ovakvog čovjeka za ministra vanjskih poslova, ne mogu vjerovati!!! Taj kao da je upravo izašao iz teatra apsurda. Ne mogu vjerovati....hahahahahaha....

Бодин Ракић

pre 15 godina

Нeбески народ наставља лет у вечност. 1941: Боље рат него нпакт! 2010: И Косово и ЕУ = Ни Косово ни ЕУ!

Milan

pre 15 godina

Kada se radi o Kosovu, smatram da nema govora ni o kakvoj jednostranoj secesiji. Treba dobro da se zapitamo šta smo u prošlosti radili i kakvu smo politiku podržavali.
1)Ustav iz 1974, kojim je Kosovo dobilo status federalne jedinice, nije nikakav jednostrani akt, već najviši pravni akt SFRJ. Donošenju tog ustava zdušno su aplaudirali ... čitava levičarska i komunistička Srbija;
2)Rezolucija 1244, takođe, nije jednostrani akt, već najviši međunarodni pravni akt, izglasan u Savetu Bezbednosti UN.Da podsetim, na tom glasanju jedino je Kina bila uzdržana, dok su sve ostale članice bile ZA.Nije bilo ni jednog glasa protiv.
Zato, mislim da bi bilo mnogo korisnije i pragmatičnije po nas, ako bismo poslušali predlog iz EU.
Ovako, po ko zna koji put, doživećemo diplomatski poraz.
Ovakva naša diplomatija, i politika u opšte, koje se vode preko pola veka unazad, brukaju nas i upropaštavaju bez ikakvog normalnog smisla i razloga.

ANALITICAR CH

pre 15 godina

- Ali nas zanima sta ce biti ako se nasa Rezolucija ipak ne usvoji?
- Znaci li to da cemo izgubili pravo da branimo celovitu Srbiju ili postoje jos mogucnosti?
- da li ce Rezolucija 1244 ipak ostati na snazi?

faca

pre 15 godina

Ocigledno je koliko se postuje ova drzava a vise od toga ovaj narod medju zapadnjacima...ne treba da odustanemo ionako nas nece primiti u EU. Okrenimo se sebi i uredjenju stvari u sopstvenom dvoristu, iskorenjenju korupcije, izgradni jednog kulturnijeg i zdravijeg drustva i time pokazimo licemerima kakvi su...sigurno ce nas postovatio vise nego sada...ako do tada uopste i opstane EU...

bora

pre 15 godina

Pa zive i druge zemlje na ovom svetu van EU, pa zivecemo i mi nekako ako nas bas nece. Cemu uopste dobrom od njih da se nadamo, ako nas ovako javno i zvanicno ucenjuju?

Farsa

pre 15 godina

Farsično je nerazumevanje, "srpske diplomatije", globalnih procesa i odnosa snaga u savremenom svetu, odnosno, reperkusije "interesa globalnih faktora" na male nacije i države, kao "monete za potkusurivanje"?!
U vreme "hladnog rata" i "bipolarne ravnoteže straha", nije moglo doći do "intervencije", jedne strane u "sferu interesa" druge strane, a da to ne izazove globalnu konflargaciju?!
Rušenjem "Berlinskog zida" simbolično je srušen i međunarodni bezbednosni poredak, zasnovan na "bipolarnoj ravnoteži" super-sila, a SAD su ostale jedina super-sila i "unilateralni centar globalne ne-ravnoteže i distribucije nestabilnosti"?!
Jug Evrope - Kosovo i razbijanje SFRJ su bili u funkciji američkog pokoravanja Evrope i nemačkog revanšizma, prema Versajskoj Jugoslaviji, koja je bila prepreka nemačkom "drung nacht osten"-u?!
Otuda je Kosovo "sui generis", dok nebuloze o "Pandorinoj kutiji" su besmislice, jer pomenuti "separatistički pokreti" postoje mnogo duže, nego "Kosmetska kriza" pa ništa, jer ne uživaju podršku ni jedne velike, a kamoli super-sile?!

sa zapada

pre 15 godina

Zivim vani, vani sam se i skolovao tako da mi nije najasnija situaacija i razliciti stavovi Srba i Albanaca po pitanju KiM-a.

Da li je neko(objektivan+strucan) spreman od srba da objasni mi zasto je Kosovo bas tako vazno Srbiji, a suprotna strana (albanci) odakle njima pravo na Kosovo?!
Ne bih voleo odgovor tipa: nase crkve, nase dzamije, kosovski boj, turci i ostale fore...to vec znam.

Unapred hvala i pozdrav dobronamernim ljudima, kao i vrlo objektivnoj B92 int.redakciju koju rado citam.

Linuxash_Pravoslavac

pre 15 godina

Neverovatno glupe poteze vuku i Srbi i Albanci.Ponasaju se kao nezrele pubertetlije.Srbija u ovom momentu nema ekonomski, vojni i diplomatski kapacitet da vrati Kosovo.Albanci ne zele da pristanu na kompromis krijuci se iza velikih sila koje uzivaju u mrcvarenju Srbije. Umesto da kazemo svima hvala gospodo na vasoj brizi nismo retardirani, sescemo sami i resiti probleme jednom za svagda pa neka se pregovara i godinama o statusu, ali da se odmah vidi kako da se saradjuje na obostranu korist i da se resavaju ona pitanja koja se ticu obicnih gradjana. Mi cemo morati jedni pored drugih da zivimo i zato mislim da nije pametno Albancima da guraju prst u oko Srbiji, jer ovo je ipak Balkan... Zatvorite poglavlje i krenite da gradite nove odnose na korist svima.

Comi

pre 15 godina

Ma niko od normalnih Srba ne zeli Kosovo nazad u Srbiji i 2 mil. Albanaca sa svim problemima koje pominjete.
Ono sto mislim da nasa diplomatija pokusava i sto je dobro i podrzavam u tome, je da izvuce sta se moze izvuci, a to je sever Kosova i preostali Srbi, kako bi ziveli u svojoj drzavi na sta oni imaju vece pravo nego sto Kosovski Albanci imaju pravo na nezavisno Kosovo. Nasim diplomatskim pritiskom i blokadom ulaska u UN, treba naterati Pristinu na kompromis, dogovor o podeli teritorije, nama sever Kosova, a vama gospodo priznanje od strane Srbije, da se razgranicimo, pa mozemo da se dogovaramo o svemu posle i da suradjujemo.

Dr Petrović

pre 15 godina

Lobiranje da je crno belo, ne menja prirodu stvari.

Kršenje povelje ujedinjenih nacija da bi se u iste primilo nešto što ne postoji, degradira same temelje ujedinjenih nacija.

Da li će ujedinjene nacije da se samounište, zavisi samo od istine ili laži koju će podržavati.

Sa time Srbija kao takva nema veze, ali da vidimo sada kako izgleda duh ujedinjenih nacija. Kao Anđeo ili kao Đavo!

Shamu

pre 15 godina

Apsolutno i na svaki nacin podrzavam ministra Jeremica. Nekada treba uraditi pravu/pravednu stvar uporkos protivljenju mocnih, uprkos galami i pretanjama. Pravda bi trebalo da je ista za sve, a ne uvek naklonjena velikima i njihovim vazalima. Sve "packe" koje smo podobijali u poslednje vreme samo pokazuju kako Srbija zaista izgleda u ocima EU i USA (a narocito prvopomenute licemerne druzine). Zasto pokusavati da se bude ortak sa njima, da im se neprestano ugadja na svoju stetu? Da li iko misli da Srbija ima sanse da udje u EU sa ili bez Kosova? Postoji li iko toliko naivan?

bora

pre 15 godina

Pa zive i druge zemlje na ovom svetu van EU, pa zivecemo i mi nekako ako nas bas nece. Cemu uopste dobrom od njih da se nadamo, ako nas ovako javno i zvanicno ucenjuju?

Goldmen

pre 15 godina

Donedavno mi je samo bilo muka kada ti cujem ime i prezimi ili vidim facu, A OD SKORO MI SE NA TE ISTE POJAVE POVRACA!
KAKO SE TI GASIS, MAJKE TI? ZNAM DA CE DOCI I TAJ DAN SAMO MOLIM BOGA DA BUDE STO PRE KAKO GOD TO BILO (NACINA I MOGUCNOSTI IMA MNOGO)!
SVAKI DAN TVOG I TADICEVOG LUDOVANJA PO SVETU NAS KOSTA GODINE KOJE CE NAM TREBATI DA SE POVRATIMO I OPORAVIMO, DA ZIVNEMO BRE!
SAMO SE NADAM DA CETE SVI VI ZA SVE STO STE UCINILI A I DALJE CINITE ADEKVATNO ODGOVARATI!?

Beni

pre 15 godina

Stvarno boljeg Ministra od ovog g.Jeremica Kosovo ne treba. Sta ce nam Hyseni kad Vuk trazi mislenje suda koji mi nismo znali traziti i onda BINGO, pobeda !!! A sad ceo MZ protiv njega zbog rezolucije, stvarno mi na Kosovo sad samo cekamo sta ce on uraditi za nas sledece.
Pozz iz PR

Tipolir

pre 15 godina

Jeremiću, Jeremiću, ne pokazuj nikom, i nikoga prstom, ostat češ bez njega.
Primi se nekog posla, ova rabota nije za tebe! Izgubio si u startu.

agim_pr

pre 15 godina

Tacno je da u svetu ima stotinak separatistickih pokreta (jedan od njih je i srpski u rep.srpskoj). Kako ste se i sami uverili i na vas zahtev ste dobili odgovor da proglasenje nezavisnosti nije zabranjeno. Znaci proglasiti nezavisnost moze ko hoce, PROBLEM je naci drzave koje ce to priznati. Dajte navedite mi jednu jedinu od tih stotinak separatistickih pokreta koji ce nakon proglasenja biti priznato od 69 (za sada) najuticajnih i najvaznijih drzava sveta ? Nemojte da brojite babe i zabe jer verujem da kao fizicar veoma dobro znate da to ne ide. I Nesto se ne secam da ste protestvovali protiv ruske manjine u Gruziji koji su takodje proglasili nezavisnost a vasi najbolji prijatelji u Kremlju su te dve "drzavice" istoga dana priznale. Ako vam je stvarno stalo da zastitite svet od secesionizma onda priznajte lepo Kosovo i problem je resen. Najveca fora u svemu je da sa ili bez vaseg priznanja zastava rep. Kosova ima uskoro da se vije ispred zgrade UN.

bokica

pre 15 godina

Da li iko slusa Jeremica ?
Onih 69 drzava koje su priznale Kosovo sigurno NE, narocito nakon savetodavnog misljenja MSP koje lepo kaze da nisu pogresili.
A ne znam ni sta su nasi veliki "prijatelji" Rusi mislili kada su priznali samotcepljene Osetiju i Abhaziju.
Cudno je i jako, jako simptomaticno da se Jeremic nikako nije oglasio povodom toga sto je Rusija priznala Osetiju i Abhaziju. !!
Ima li iko da misli da smo u pravu ?

faca

pre 15 godina

Ocigledno je koliko se postuje ova drzava a vise od toga ovaj narod medju zapadnjacima...ne treba da odustanemo ionako nas nece primiti u EU. Okrenimo se sebi i uredjenju stvari u sopstvenom dvoristu, iskorenjenju korupcije, izgradni jednog kulturnijeg i zdravijeg drustva i time pokazimo licemerima kakvi su...sigurno ce nas postovatio vise nego sada...ako do tada uopste i opstane EU...

nasmiajni gledatelj

pre 15 godina

hahahahahahaha.... pa doista je kozer, ali prilično nevješti kozer, taj Vuk Jeremić. Ne mogu vjerovati da jedna ozbiljna država ima takvog nevještog kozera za ministra vanjskih poslova! On poziva 120 zemalja da ne priznaju državu Kosovo?! Hahahahahaha....Pa to je totalni i nebulozni potez! Možda neke od tih zemalja nisu uopće niti namjeravale priznati Kosovo, ali sada kada ih je kozer Jeremić pozvao da to ne učine, mnoge će upravo učiniti suprotno tj priznat će državnost Kosovu! Ne mogu vjerovati da je Srbija imenovala ovog, ovakvog čovjeka za ministra vanjskih poslova, ne mogu vjerovati!!! Taj kao da je upravo izašao iz teatra apsurda. Ne mogu vjerovati....hahahahahaha....

Kosovastar

pre 15 godina

Ministar Jeremic postaje svakog dana smesniji i smesniji. I pticama je jasno koliko je njemu briga za separatisticke pokrete u svetu kada nije briga o sovjim gradjanima i bacenim novcem u borbi protiv vetrenjaca kao klasican Don Kihot. Svako odvajanje jednog entiteta je jednostrano. Bilo je to slucaj sa Pakistanom, Bangladesom, Letonijom, Litvanijom, Estonijom, Slovenijom, Hrvatskom i td. Te drzave i mnogo vise su postale nezavisne jednostrano pa mozemo zamisliti kako ce regaovati na ovakve reci Jeremica. Ovakvi potezi Jeremica samo ce pojacati konfrontaciju sa svetom a nece imati rezultata. Da nece biti rezultata najbolje pokazuje sam nacin kako on i drzavni vrh Srbije izmisljaju a to jesu toboze "novi pregovori" kojima bi se postiglo "obostrano prihvatljivo resenje". To "obostrano" znaci PRAVO VETA za kosovsku stranu. E pa g. Jeremicu za Kosovsku stranu JEDINO prihvatljivo resenje jeste nezavisnost. Tako da na bilo kojim mogucim razgovorima kosovska strana ce izneti taj stav pa vi idite u UN i pokusajte usvajanje i po jednu rezoluciju na dan. To nece promeniti situaciju na Kosovu. Zato pustite te puste zelje i neka bude razgovora i pregovora o zivotnim pitanjima ljudi.

Comi

pre 15 godina

Ma niko od normalnih Srba ne zeli Kosovo nazad u Srbiji i 2 mil. Albanaca sa svim problemima koje pominjete.
Ono sto mislim da nasa diplomatija pokusava i sto je dobro i podrzavam u tome, je da izvuce sta se moze izvuci, a to je sever Kosova i preostali Srbi, kako bi ziveli u svojoj drzavi na sta oni imaju vece pravo nego sto Kosovski Albanci imaju pravo na nezavisno Kosovo. Nasim diplomatskim pritiskom i blokadom ulaska u UN, treba naterati Pristinu na kompromis, dogovor o podeli teritorije, nama sever Kosova, a vama gospodo priznanje od strane Srbije, da se razgranicimo, pa mozemo da se dogovaramo o svemu posle i da suradjujemo.

Dr Petrović

pre 15 godina

Lobiranje da je crno belo, ne menja prirodu stvari.

Kršenje povelje ujedinjenih nacija da bi se u iste primilo nešto što ne postoji, degradira same temelje ujedinjenih nacija.

Da li će ujedinjene nacije da se samounište, zavisi samo od istine ili laži koju će podržavati.

Sa time Srbija kao takva nema veze, ali da vidimo sada kako izgleda duh ujedinjenih nacija. Kao Anđeo ili kao Đavo!

zoran

pre 15 godina

Iako mi je kao pripadniku srpskog naroda žao gubitka dela države ipak razmišljam o tome šta Srbija dobija „povratkom na staro“?

Ukoliko, ponavljam! UKOLIKO se desi da nam vrate tu teritoriju dobijamo:
- veću površinu na mapi,
- dobijamo kolevku i srce srpstva (neka mi neko objasni šta mu to znači)
- par desetina hiljada Srba koji još uvek žive ne Kosovu ali u najvećem broju već imaju kupljena imanja, stanove ili kuće na teritoriji „uže“ Srbije,
- nekoliko živih manastira i pitaj Boga koliko uništenih pravoslavnih bogomolja širom Kosova za koje će crkva odmah da zakuka za pare da se obnavljaju,
- dobijamo preko 2 mil. Albanaca koji onda valjda neće biti nacionalna manjina nego konstitutivni narod a na šta će to onda izaći samo Bog zna, ako se uopšte i uključe u sistem, jer oni, u najvećem broju, mrze Srbiju i uglavnom sve što je srpsko,
- dobijamo problem suzbijanja organizovanog kriminala i albanske mafije koja trenutno deluje na Kosovu ali se sa time „zabavlja“ UNMIK i NATO,
- dobijamo moguće terorističke akcije sa uključenjem Al Kaide i ostalih ekstremnih islamističkih organizacija,
- dobijamo devastiranu privredu, industriju, elektro-sisteme, rudnike... koji nisu rentabilno radili ni u Brozovo vreme kada su bili novi i kada je koliko-toliko stanje bilo normalno i kada je Amerika dotirala koliko god je Broz tražio,
- dobijamo najmanje milion novih socijalnih slučajeva jer je na Kosovu beda i nezaposlenost nekoliko puta veća nego ovde,
- dobijamo obavezu da budžetski podržavamo školovanje albanske dece koja će kasnije raditi protiv Srbije (tako je bilo od pamtiveka),
- dobijamo stalnu opasnost od ponavljanja događaja koje malo stariji odlično pamte...“Azem Vlasi...Kaćuša Jašari“ , Kosova Republik, „trovanje“ albanskih učenika hranom, gasom ili šta je već bilo, štrajkove glađu rudara u Trepči a sve to sa odlično organizovanom medijskom potporom (BBC, CCN i td.) da sve izgleda istinito, pobune studenata u Prištini i t.d...
Kada bi trebalo da nam vrate teritoriju Švajcarske zajedno sa švajcarcima ili da smo mi SR Nemačka pa da nam vrate DDR onda bi imalo rezona ovako...daleko im lepa kuća.
A vi, gospodo, koji ste za vraćanje Kosova, lepo brate kofere u šake pa idite na Kosovo i tamo branite Srbe i Srpstvo. Moj život je kratak i nemam vremena za gubljenje da vraćam nešto što se vratiti NE MOŽE. I još odozgo da mi navlačite bedu na vrat da me, kao pripadnika srpskog naroda, gledaju kada odem u inostranstvo, kao da sam pao sa Marsa.

dovlab

pre 15 godina

Imam dva pitanja, ali prvo uvod. Gospodin Jeremic mi nikad nije bio simpatican, mozda zato sto je ipak suvise mlad za poziciju i odgovornost koju ima, ali sad sam se tek sada naterao da procitam njegovu biografiju: dakle, rodjen 1975 (35 godina), u Londonu zavrsio srednju skolu, zavrsio Teoretsku Fiziku na Kembridz univerzitetu. Nakon toga zavrsio master iz Drzavne Uprave na Kennedy univerzitetu u SAD. Otac direktor Jugopetrola. Po majci rodjak potpredsednika Jugoslavije. Radio kao savetnik ministra za Telekomunikacije (sa 25 godina). Nakon toga radi kao specijalni izaslanik Ministarstva Odbrane, postaje savetnik predsednika i dolazi do trenutne pozicije.

Sto se tice skolovanja, svaka cast. Jake reference, uglavnom za decu bogatasa, ali ipak, to je skroz super.

Medjutim, ako se malo bolje analizira radni vek, gospodin Jeremic je diplomirani fizicar, sa masterom iz drzavne uprave, koji je radio u finansijama kratko vreme, pa je postao savetnik u ministarstvu za Telekomunikacije, nakon cega je bio savetnik pri ministarstvu Odbrane, da bi potom postao savetnik predsednika republike Srbije i na kraju naravno zavrsio kao Ministar spoljnih poslova. Dakle, prva stavka u radnoj knjizici gospodina Jeremica je "savetnik u ministarstvu Telekomunikacija", posle se menja jos par "savetnika", da bi u roku od 8 godina dosao do "ministra".
E sada ona 2 pitanja:
1) Da li postoji i jedna zemlja NA SVETU, koja drzi do sebe, u kojoj postoji ovakva radna knjizica?
2) Kada je (i kako) u ovom gustom rasporedu gospodin Jeremic tacno naucio medjunarodno pravo?

gano iz njemacke

pre 15 godina

Nema sta, covjek sazreo! Spasio Kosovo pa sada ce kobajagi da spasava cijeli svet. Samo je pitanje vremena kada ce poceti da spasava suncani sistem od jedostranih secesija...!

Marina

pre 15 godina

Šef srpske diplomatije je istakao da postoji blizu 100 separatističkih pokreta u više desetina zemalja širom sveta i da je najbolji način da se spreči da one slede Kosovo i proglase nezavisnost podrška rezoluciji."- Jeremić zaboravlja što je Srbija činila po Kosovu sve dok je NATO nije spriječio.1999.g.se Srbija trebala ispričati Kosovu i početi iskrene i ozbiljne pregovore za normaliziranje odnosa Beograda i pokrajine, ali je to bahato propustila. Danas može razgovarati samo kao država s državom bez obzira hoće li to utjecati na druge "separatističke" pokrete u svijetu. Srbija je nakon zamaha 2009.g. bila na putu prevladavanja svojih frustracija, mitova i nerealnih očekivanja, sad se opet vratila na doba Miloševića i svojeglavih štetnih poteza. Kažem štetnih jer Tadić govori da EU nema alternativu. Ukoliko Srbija pak mijenja kurs i želi ostati vezana samo uz Kinu, Rusiju i Afričku uniju, onda su ovo njene realne aktivnosti koje će joj donijeti više uspjeha u verbalnoj obrani svojih stavova, ali na terenu se neće ništa bitno promijeniti. Evo i Tači sad govori da nikakva autonomija za sjever ni specijalni status ne dolazi u obzir.Pretpostavljam da je Srbija tu ponudu ranije glatko odbila pa je opet na početku. Tadić kaže, ne može jedna strana dobiti sve, druga ništa, a sam traži da Srbija dobije sve (ovlasti na Kosovu), a Kosovo ništa (povratak u okvir Srbije ). Kosovo neće nakon 69 priznanja svoje nezavisnosti i mišljenja MSP pristati na ništa manje od nezavisnosti i to Srbija dobro zna bez obzira na rezolucije koje je hitro podnijela UN. Ako su velike sile odlučile dovesti Srbiju u mat poziciju, to će i učiniti , a štetu će trpjeti građani Srbije. EU ne treba zemlju koja se suprotstavlja njenoj politici i koja NATO drži neprijateljskom vojskom koja ih je bombardirala. Najnovijim podnošenjem rezolucije u UN potajno od svojih EU partnera Srbija je pokazala sve loše strane svoje politike "EU nema alternativu". Dala je šamar EU i SAD podlo i neočekivano

Milan

pre 15 godina

Kada se radi o Kosovu, smatram da nema govora ni o kakvoj jednostranoj secesiji. Treba dobro da se zapitamo šta smo u prošlosti radili i kakvu smo politiku podržavali.
1)Ustav iz 1974, kojim je Kosovo dobilo status federalne jedinice, nije nikakav jednostrani akt, već najviši pravni akt SFRJ. Donošenju tog ustava zdušno su aplaudirali ... čitava levičarska i komunistička Srbija;
2)Rezolucija 1244, takođe, nije jednostrani akt, već najviši međunarodni pravni akt, izglasan u Savetu Bezbednosti UN.Da podsetim, na tom glasanju jedino je Kina bila uzdržana, dok su sve ostale članice bile ZA.Nije bilo ni jednog glasa protiv.
Zato, mislim da bi bilo mnogo korisnije i pragmatičnije po nas, ako bismo poslušali predlog iz EU.
Ovako, po ko zna koji put, doživećemo diplomatski poraz.
Ovakva naša diplomatija, i politika u opšte, koje se vode preko pola veka unazad, brukaju nas i upropaštavaju bez ikakvog normalnog smisla i razloga.

Jovan

pre 15 godina

Jeremicu, objasni molim te a kakva je onda bilateralna secesija. Valjda i ona postoji, ako postoji unilateralna?
Prsti iz tebe Jeremicu, sve nas umaza....

Linuxash_Pravoslavac

pre 15 godina

Neverovatno glupe poteze vuku i Srbi i Albanci.Ponasaju se kao nezrele pubertetlije.Srbija u ovom momentu nema ekonomski, vojni i diplomatski kapacitet da vrati Kosovo.Albanci ne zele da pristanu na kompromis krijuci se iza velikih sila koje uzivaju u mrcvarenju Srbije. Umesto da kazemo svima hvala gospodo na vasoj brizi nismo retardirani, sescemo sami i resiti probleme jednom za svagda pa neka se pregovara i godinama o statusu, ali da se odmah vidi kako da se saradjuje na obostranu korist i da se resavaju ona pitanja koja se ticu obicnih gradjana. Mi cemo morati jedni pored drugih da zivimo i zato mislim da nije pametno Albancima da guraju prst u oko Srbiji, jer ovo je ipak Balkan... Zatvorite poglavlje i krenite da gradite nove odnose na korist svima.

Robin Hood

pre 15 godina

g.Jeremic: "ona (Pandorina kutija)je otvorena prošle sedmice savetodavnim mišljenjem MEDJUNARODNOG SUDA PRAVDE da je jednostrano proglašena nezavisnost Kosova u saglasnosti sa međunarodnim pravom.

Ama bas nijednom do sada nisam cuo g.Jeremica (Srbiju) da o bilo cemu kritikuje sebe! Uvek su za sve bili krivi drugi (Albanci, USA, Nemacka, Francuska, pa tako svi redom...! Evo sada im je i MSP kriv, a g.Jeremic, ne da se bori samo za Srbiju, nego on ima snage i energije da se bori i da pazi na sve drzave sveta. Stvarno "najbolji srpski Ministar svih vremena", nema sta! Njegove izjave "melem" za srpski narod, pogotovo za osobe koje pripadaju rizicnim grupama (diabeticare, osobe sa visokim krvnim pritiskom itd)- tu je dr.Jeremoc da izleci sve!!!

obilic

pre 15 godina

Kosovo za Srbiju kroz istoriju... 1389 smo izginuli skoro svi, pa smo onda zbog Kosova dobili Milosevica, a ovoj put ce nas zbog tog Kosova nestati. Da li je stvarno toliko vredno?

Farsa

pre 15 godina

Farsično je nerazumevanje, "srpske diplomatije", globalnih procesa i odnosa snaga u savremenom svetu, odnosno, reperkusije "interesa globalnih faktora" na male nacije i države, kao "monete za potkusurivanje"?!
U vreme "hladnog rata" i "bipolarne ravnoteže straha", nije moglo doći do "intervencije", jedne strane u "sferu interesa" druge strane, a da to ne izazove globalnu konflargaciju?!
Rušenjem "Berlinskog zida" simbolično je srušen i međunarodni bezbednosni poredak, zasnovan na "bipolarnoj ravnoteži" super-sila, a SAD su ostale jedina super-sila i "unilateralni centar globalne ne-ravnoteže i distribucije nestabilnosti"?!
Jug Evrope - Kosovo i razbijanje SFRJ su bili u funkciji američkog pokoravanja Evrope i nemačkog revanšizma, prema Versajskoj Jugoslaviji, koja je bila prepreka nemačkom "drung nacht osten"-u?!
Otuda je Kosovo "sui generis", dok nebuloze o "Pandorinoj kutiji" su besmislice, jer pomenuti "separatistički pokreti" postoje mnogo duže, nego "Kosmetska kriza" pa ništa, jer ne uživaju podršku ni jedne velike, a kamoli super-sile?!

Бодин Ракић

pre 15 godina

Нeбески народ наставља лет у вечност. 1941: Боље рат него нпакт! 2010: И Косово и ЕУ = Ни Косово ни ЕУ!

ANALITICAR CH

pre 15 godina

- Ali nas zanima sta ce biti ako se nasa Rezolucija ipak ne usvoji?
- Znaci li to da cemo izgubili pravo da branimo celovitu Srbiju ili postoje jos mogucnosti?
- da li ce Rezolucija 1244 ipak ostati na snazi?

sa zapada

pre 15 godina

Zivim vani, vani sam se i skolovao tako da mi nije najasnija situaacija i razliciti stavovi Srba i Albanaca po pitanju KiM-a.

Da li je neko(objektivan+strucan) spreman od srba da objasni mi zasto je Kosovo bas tako vazno Srbiji, a suprotna strana (albanci) odakle njima pravo na Kosovo?!
Ne bih voleo odgovor tipa: nase crkve, nase dzamije, kosovski boj, turci i ostale fore...to vec znam.

Unapred hvala i pozdrav dobronamernim ljudima, kao i vrlo objektivnoj B92 int.redakciju koju rado citam.