Glumac Žerar Depardje, koji je na meti kritika francuske političke javnosti zbog odluke da se preseli u Belgiju, izazvao je nove polemike posle otvorenog pisma
U Belgiji zakon o oporezivanju bogatih ne postoji, dok je socijalistička vlada Fransoa Olanda odlučila da uvede 75 odsto poreza na godišnje prihode iznad milion evra.
Odluka Depardjea o iseljenju izazvala je burne reakcije političke javnosti.
Predstavnici levice optužili su glumca za nepatriotski gest, dok je desnica to iskoristila za kritiku aktuelne vlasti socijalista zbog iseljavanja bogatih ljudi iz zemlje.
"Smatram to prilično jadnim. Sve to samo da bi se izbeglo plaćanje poreza", rekao je u sredu francuski premijer, komentarišući preseljenje Depardjea.
Posle ovakvih optužbi Depardje je napisao otvoreno pismo Ernou na tri strane koje je u nedelju objavljeno u listu "Žurnal de dimanš".
"Nikada nikog nisam ubio, ništa nisam zgrešio, platio sam porez od 145 miliona evra državi u poslednjih 45 godina, zaposlio 80 ljudi. Ne očekujem ni grdnju ni pohvalu, ali ne dozvoljavam da me bilo ko naziva jadnikom", navodi se u pismu.
"Vraćam vam pasoš i moje socijalno osiguranje, koje nikada nisam ni koristio, ja sam pravi Evropljanin, građanin sveta, čemu me je naučio moj otac", dodao je glumac.
Francuski ministar za rad Mišel Sapen odmah je reagovao i za TV stanicu Erop 1 rekao da sa žaljenjem konstatuje da takvo ponašenje ne dolikuje jednom glumcu.
"Nije li sasvim normalno da oni koji zarađuju ogromnu količinu novca plaćaju veliki porez"?, dodao je Sapen.
"Mnogo sam cenio Depardjea, imao sam priliku da ga često sretnem, to je jedan ekstravagantan čovek, sklon preterivanju, kome se ovakvi trenuci mogu dogoditi", istakao je francuski ministar, uputivši savet glumcu da zadrži pasoš, preneo je francuski list Tribin.
Belgijski ministar spoljnih poslova Didije Renders reagovao je danas izjavom da Belgija ne želi da bude "žrtveni jarac" u aferi iseljenja Žerara Depardjea.
On je dao savet Parizu da se upita o razlozima iseljenja glumca, uključujući i one poreske prirode.
"Ne shvatamo potrebu traženja žrtvenog jarca u susednoj zemlji gde Francuzi traže utočište. Belgija nije donela nikakvu posebni meru kako bi privukla bilo kog francuskog građanina", izjavio je belgijsko ministar na belgijskom RTL.
Depardje raspolaže imovinom vrednom 120 miliona evra, ukupno zapošljava oko 80 ljudi, kao vlasnik restorana, ribarnice, japanske prodavnice zdrave hrane, vinograda, a čak se usudio i da investira u kubansku naftu.
Depardje, preselio u Belgiju, raj za bogate Francuze u trenutku kada se u njihovoj zemlji priprema značajno povećanje poreza.
Međutrim, pitanje je da li može tek tako da prestane da bude Francuz.
Za razliku od onoga što Depardje navodi u otvorenom pismu koje je juče uputio francuskom premijeru Žan-Marku Erou, nije dovoljno da baci svoj pasoš u kantu za smeće pa da sa zakonskog stanovišta više ne bude Francuz, prenosi danas francuski list "Expres" (L'Expreš).
Da bi se odrekao francuskog državljanstva, glumac će morati da podnese zahtev ambasadi ili konzulatu Francuske u Belgiji, a s druge strane, uslovi za dobijanje belgijskog državljanstva nisu nimalo jednostavni, pošto je potrebno boraviti najmanje tri godine u Belgiji i dokazati da veze sa tom zemljom nisu isključivo ekonomske.
Ukoliko se Depardje predomisli, francuski zakon omogućava "proceduru povraćaja francuskog državljanstva", a u tom slučaju će glumac morati da u zahtevu dokaže da je očuvao "očigledne porodične, ekonomske ili kulturne" veze sa zemljom iz koje potiče.
Pošto je najavio svoj "fiskalni egzil" u Belgiju, Depardje se našao na meti kritičara sa svih strana.
Pre nego što je najavio da se seli u Belgiju, Depardje je odlučio da proda ogromnu vilu u centru Pariza, veličine 1.800 kvadatnih metara, sa luksuznim bazenom i baštama, procenjenu na 50 miliona evra.
Iako Depardje u pismu Erou tvrdi da je platio 145 miliona evra poreza za 45 godina, francuska štampa ocenjuje da je ta cifra sumnjiva i da je razlog njegovog preseljenja u Belgiju zaista to što će tamo manje plaćati porez.
Vlada francuskog predsednika Fransoa Olanda razbesnela je brojne bogataše u Francuskoj svojim budžetom za 2013. koji predviđa dramatične poreze za bogate.
Otkako je na čelu države zamenio Nikolu Sarkozija u maju, Oland je najavio niz oštrih mera u cilju borbe protiv krize u zoni evra, uključujući povećanje poreza, a nedavno je potvrdio svoju nameru da onima koji godišnje zarađuju više od milion evra nametne porez od 75 odsto.
Oland, koji je tokom izborne kampanje poručio da ne voli bogate, najavio je pre tri dana reviziju poreskih sporazuma sa članicama EU, među kojima i sa Belgijom, kako bi se izbeglo iseljavanje Francuza u zemlje u kojima im je poreska politika naklonjenija.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Svajcarski nedeljnik "Veltvohe" je u svom najnovijem broju objavio poseban dodatak "Srbija - čudo Balkana" u kom je predstavljen napredak Srbije u oblasti ekonomije, infrastrukture i digitalizacije.
Da li bi trebalo da možemo nešto da pronađemo na internetu bez Gugla? Da, kaže američko Ministarstvo pravde i preti da će razbiti ovu kompaniju - da bi omogućio zdravu konkurenciju. Ali koliko je to realno?
Kinezi u Boru planiraju proizvodnju 3,9 tona zlata i 70,9 tona srebra godišnje. Ziđin će graditi novo postrojenje za plemenite metale vredno 15,7 miliona evra.
Kineski proizvođač električnih automobila, kompanija JMEV, razmatra izgradnju fabrike u Srbiji, a Sremska Mitrovica je jedna od potencijalnih lokacija za ovu investiciju.
Folksvagenova kompanija Audi objavila je danas da nije uspela da pronađe odgovarajućeg investitora za svoju fabriku luksuznih električnih automobila u Briselu, što povećava rizik da fabrika bude zatvorena.
Zvaničnici administracije američkog predsednika Džozefa Bajdena razmatraju dodatna ograničenja izvoza naprednih AI čipova kompanija kao što su Nvidia ili AMD u određene zemlje, prenosi Blumberg pozivajući se na anonimne upućene izvore.
Danas je održan završni sastanak sa predstavnicima Misije MMF-a koju predvodi Donald Mekgetigan, čime je završena četvrta i poslednja revizija aktuelnog stend-baj aranžmana koji Republika Srbija ima sa tom finansijskom institucijom.
Rusko generalno tužilaštvo traži od energetske kompanije Šel da plati više od milijardu evra odštete zbog napuštanja projekta proizvodnje tečnog prirodnog gasa "Sahalin-2", saopštila je pres-služba Arbitražnog suda u Moskvi.
Povodom izjave Danijela Živkovića, lidera DPS-a, povodom popisa u Crnoj Gori da 'etnički inžinjering nije uspeo', reagovao je Darko Glisić predsednik Izvršnog odbora SNS.
Premijer Kosova Aljbin Kurti želi po svaku cenu da "osvoji severni deo svoje države" čak i ako to znači ugnjetavanje Srba koji tamo žive, ocenio je danas pariski dnevnik Figaro (Le Figaro).
Sastanci liče na ritual, napredak je sporadičan i nije suštinski, a ulazak Srbije i susedstva u EU se ne nazire, piše nemačka štampa nakon sastanka Berlinskog procesa u glavnom gradu Nemačke, prenosi Dojče vele.
Ilon Mask je, navodno, platio oko 60.000 evra privatnoj detetivskoj agenciji da prate i snimaju glumicu Amber Herd dok su bili u vezi, a onda je i javno plakao zbog nje.
Posle Jagodine i Beograda, legendarni Bora Đorđević je dobio mural i u Novom Sadu, 40 dana nakon smrti, a uz sliku, naveden je i stih iz njegove najpopularnije pesme "Pogledaj dom svoj, anđele".
Kometa, koju su neandertalci poslednji put videli pre 80.000 godina, tokom prethodne večeri zabeležena je iznad Niša, a unazad nekoliko dana zabeležena je širom cele planete.
Nezaposleni u Velikoj Britaniji koji imaju problem sa gojaznošću mogli bi da dobiju vakcine za mršavljenje, što bi im pomoglo da nađu posao, predložio je ministar zdravlja Ves Striting.
Ljudima je fizički kontakt nepohodan da bi ostali zdravi, a prijatan dodir pomaže i kod bolesti: ublažava bolove, depresiju i strah. To potvrđuje i nauka.
Kompanija Konami i Međunarodna fudbalska federacija FIFA sklopile su strateško partnerstvo koje će omogućiti održavanje dva svetska esports prvenstva u fudbalu kroz igru eFootball.
According to the results of the census held in December last year, the most citizens of Montenegro declared themselves as Montenegrins - 41.12 percent (256,436). They are followed by Serbs at 32.93 percent (205,370), while 9.45 percent (58,956) as Bosniaks.
The Chinese manufacturer of electric cars, the company JMEV, is considering the construction of a factory in Serbia, and Sremska Mitrovica is one of the potential locations for this investment.
According to meteorologists, we can expect snow this year in November, and the most snow in January and February. Morava District will have the most snow days, and Belgrade, Western Bačka, Southern Bačka, Kolubara, Podunavlje and Srem, will have the fewest.
Telefonima je, s vremena na vreme, potrebno malo pažnje i nege. Ali, ne morate da posećujete konkretan servis, već "malo" servisiranje možete da obvite i samostalno, kod kuće.
Hyundai i30 je i dalje među povoljnijim automobilima na našem tržištu. Testirali smo verziju sa atmosferskim motorom. Nije sportista, ali malo troši i jeftin je za održavanje.
Napredak tehnologije bi trebalo da nam je olakšao život, ali često nismo ni svesni kakve sve opasnosti vrebaju - najnovija tiče se prevara prilikom plaćanja parkinga.
Komentari 157
Pogledaj komentare