U Srbiji se plate uglavnom isplaćuju na osnovu najjednostavnijih kriterijuma, školske spreme i godina staža, dok na njih malo utiču učinak i vrednoća pojedinca
Profesorka Živka Pržulj kazala je na konferenciji "Zarade i modeli nagrađivanja" u Beogradskoj bankarskoj akademiji da bi konačno u regionu na zarade trebalo da počne da se gleda kao na investiciju, a ne na trošak, ističući da one niske ne idu u korist ni poslodavcima, jer su demotivacione.
"Pored svih problema kao što su neisplaćivanje zarada, njihova visina koja je ispod egzistencijalnog minimuma, većina organizacija i dalje kreira sisteme zarada na osnovu najjednostavnijih kriterijuma", rekla je Pržuljeva, navodeći da se na taj način ne dobija adekvatan učinak zaposlenih.
Ona smatra da bi službe za ljudske resurse trebalo da budu aktivnije i da s menadžerima dizajniraju sisteme zarada koji će pojedincima omogućiti da znaju pravila - koliko rada i rezultata donosi koliku zaradu.
"Jako je važno da se što više izbegava individualno ugovaranje, samovolja i procena pojedinih vlasnika i menadžera, što je kod nas prisutno", rekla je Pržuljeva.
Pofesorka sa Beogradske bankarske akademije kaže da sada vlada trend nagrađivanja prema učinku, kao i to da svaki pojedinac može naći motivaciju u sistemu.
"Postoje ljudi koji vole veći fiksni deo zbog sigurnosti, i koliko god se trude žele istu zaradu, a postoje i oni koji ne žele fiksni deo, već da im se rezultati i zalaganja isplate", rekla je ona.
A da je danas u Srbiji teško pronaći kvalitetne radnike, potvrdio je Dragoljub Rajić iz Mreže za poslovnu podršku, rekavši da kompanije počinju da "uvoze" radnu snagu, kao i da svoje firme otvaraju u blizini granica.
Foto: Tanjug
"Čak i neki strani investitori koji su došli u Srbiju, ili razmišljaju da dođu, više ne biraju Beograd, niti centralnu Srbiju, već žele da podignu svoje fabrike u graničnom pojasu. Interesantne su granica sa Rumunijom, Bugarskom ili prema Makedoniji. Smatraju da je bolje da imaju dve do tri zemlje iz kojih mogu da povuku kadrove, jer su svesni da ih u Srbiji nema dovoljno", upozorava Rajić.
On je dodao da je zbog toga važno da država ide tragom privatnog sektora, koji traži da se naš obrazovni sistem iznutra promeni, ukazujući da se mladi uglavnom obrazuju na opštim smerovima i da nedostaju specifična znanja.
"Došle su inostrane kompanije, imamo sve više stranih hotelskih lanaca u Beogradu, sve više naših kompanija koje rade na proizvodnji softvera, i šta se onda dešava? U delatnostima koje mogu da predvode razvoj, privreda nailazi na zid, jer nema kadrova", objasnio je Rajić.
Rajić je ukazao da je jedno od rešenja, osim promene obrazovnog sistema, i saradnja s regionom.
"Želimo da pospešimo to da, ne samo da neko ko studira u Srbiji ode na praksu u hrvatske ili slovenačke kompanije, nego da taj proces bude inverzan, odnosno da i njihovi studenti mogu da dođu u neke kompanije koje su ovde u Srbiji. Ta saradnja je vrlo važna da bi postojali kvalitetni ljudski resursi", zaključio je Rajić.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Postavljen je kamen temeljac za proizvodnu halu nemačke Kompanije "Boge", koja već decenijama uspešno posluje u auto-industriji, izjavio je gradonačelnik Dragoslav Pavlović.
Hrvatska je prva u Evropskoj uniji po zalihama vode, sa prosečnih 30.700 metara kubnih vode po stanovniku, pokazali su podaci Evrostata, objavljeni danas povodom Svetskog dana voda.
Slovačka je od Sjedinjenih Američkih Država dobila produženje izuzeća od sankcija, koje joj omogućava da izvrši uplate za gas Rusiji, a važiće do maja, izjavio je neimenovani izvor.
Kineski premijer Li Ćijang izjavio je danas u Pekingu u razgovoru sa američkim senatorom Stivom Dejnsom da Sjedinjene Američke Države i Kina treba da izaberu dijalog i saradnju umesto konfrontacije, i da niko ne može da ima koristi od trgovinskog rata.
Nasleđivanje nekretnina u Srbiji može biti ne samo emotivno, već i pravno složen proces, koji ako se ne izvede pravilno, može dovesti do dugoročnih problema.
Pokrajinski sekretarijat za poljoprivredu, vodoprivredu i šumarstvo raspisao je konkurs za dodelu sredstava za podsticanje programa ili nedostajućeg dela sredstava za finansiranje programa od javnog interesa koji su značajni za zaštitu i spasavanje od požara.
Demonstranti koji se protive hapšenju gradonačelnika Istanbula Ekrema Imamoglua održavaju četvrtu noć zaredom proteste u tom gradu, kao i u Izmiru i u glavnom gradu Turske, Ankari.
Rat u Ukrajini – 1.124. dan. Ministar odbrane Ukrajine Rustem Umerov saopštio je da je završen sastanak ukrajinske i američke delegacije u glavnom gradu Saudijske Arabije Rijadu i da je razgovor bio "konstruktivan i sadržajan".
Savetnik Bele kuće za nacionalnu bezbednost Majk Volc poručio je danas Iranu da u potpunosti odustane od svog nuklearnog programa i upozorio da će, u suprotnom, biti posledica.
Kineskinja Ičen Jovanović preselila se u Srbiju zbog ljubavi prema Nemanji, a sada je prikazala svoje iskustvo sa srpskim lekovima za prehladu na TikToku.
Epidemiolog Slavica Maris izjavila je danas da je broj registrovanih sa gripom ove godine manji nego prethodne, ali da je od januara grip dominantan u odnosu na sve druge respiratorne viruse.
Jedan Britanac ponovo počinje da viđa ljude nakon što je proveo oko pet godina u izolaciji od kada je Velika Britanija objavila prvo zatvaranje zbog COVID-19 u martu 2020.
Zdravlje srca je ključno za potpuno funkcionisanje organizma, a redovno konzumiranje više vrsta voća i povrća može smanjiti rizik od srčanih oboljenja, visokog krvnog pritiska i visokog holesterola.
Većina glumaca patuljastog rasta oštro protestuje protiv odluke Diznija da umesto njih za uloge sedam patuljaka angažuje veštački generisana "magična stvorenja".
Džoni Dep, glumac koji je obeležio decenije filmske industrije nezaboravnim ulogama i prepoznatljivim stilom, izgradio je karijeru na ekscentričnim likovima koji su postali ikone popularne kulture.
Kada je umro, pre 120 godina, nisu postojale podmornice, rakete, superbrzi vozovi, stakleni neboderi, televizija, pametni telefoni. Ali sve je to postojalo u njegovim knjigama. Žil Vern je umeo da nasluti sutrašnji svet.
Iako je danas jedna od najbrže rastućih industrija u svetu, esport je imao dug put od svojih skromnih početaka do globalne industrije vredne milijarde dolara.
Osim osnovnog nagradnog fonda, ukupna suma može dodatno porasti zahvaljujući prodaji digitalnih suvenira – ekskluzivnih in-game predmeta koje kupuju fanovi.
President of the Republic of Serbia, Aleksandar Vučić, met with the Deputy Head of the Administration of Russian President Vladimir Putin, Maxim Oreshkin.
US President Donald Trump said that he knows Russian President Vladimir Putin "very well" and that he has a rational relationship with him, and that his goal is for people in the war in Ukraine to "stop being killed".
Members of the Ministry of Internal Affairs in Odžaci are looking for a man who fired several shots in the direction of B.M. (1980), causing him injuries.
In the Emergency Center of the University Clinical Center of Serbia, 17 people injured in the fire at the night club in Kočani in North Macedonia are being treated, of whom two are on mechanical ventilation and two have undergone surgery.
All Ukrainian nuclear power plants belong to the people of Ukraine, Ukrainian President Volodymyr Zelensky said today during a press conference with Norwegian Prime Minister Jonas Gahr Støre in Oslo.
Rat u Ukrajini je pokazao da su dronovi postali praktično primarno oružje u tom sukobu, ali radi se o običnim ili FPV dronovima koji su prerađeni za ratne operacije. Amerikanci sada rade na hipersoničnom dronu.
Microsoft se muči da uveri korisnike Windowsa 10 da pređu na Windows 11 pre isteka podrške. Korisnici međutim odbijaju promenu zbog hardverskih ograničenja i troškova.
Komentari 8
Pogledaj komentare