Raspadom SFRJ Srbija je izgubila čak 400 milijardi evra, sabrali su vodeći srpski ekonomisti. To je gubitak veći od gubitka svih bivših republika zajedno.
Slovenija je izgubila 8,4 milijarde, Makedonija 20,8 milijardi, Hrvatska 10,4 milijarde i BiH 150,1 milijardu. Jedino za Crnu Goru nema egzaktnih podataka.
Srbija je za proteklih 20 godina ostvarila samo 50 odsto BDP-a koji je mogla da ostvari da nije bilo raspada, ratova, sankcija. Po ovom kriterijumu, najviše je zaostala BiH, a najbezbolnije prošla Slovenija.
Ekonomista Miroslav Zdravković to obrazlaže time da su Slovenci pragmatično pratili interese, merene spoljnom konkurentnošću svoje privrede.
"To je bio ultimativan zadatak za malu i otvorenu ekonomiju. Makedonija je, posle Slovenije, platila najmanju cenu izlaska iz zajedničke države. Većina podataka pokazuje da joj ne bi bilo bitno bolje da je ostala u zajedničkoj državi. Ali, to joj ne umanjuje potencijalne međunacionalne probleme", navodi on.
Zdravković objašnjava da je Hrvatska ekonomsku štetu zbog građanskog rata na svojoj teritoriji do 1995. godine takođe relativno dobro neutralisala, dok je Srbija bila pod sankcijama UN i preživela NATO bombardovanje, te je uz BiH pretrpela najveću štetu.
"Građanski rat u BiH, između Srba, Bošnjaka i Hrvata, osim ljudskih žrtava naneo je i najveću ekonomsku štetu ovoj državi zbog rušenja mnogobrojnih proizvodnih kapaciteta", navodi on i dodaje da bi upravo zbog toga BiH i Srbiji najviše odgovaralo da je opstala zajednička država.
Miroslav Zdravković kaže da bismo u tom slučaju "imali značajno veće zarade, broj zaposlenih, znatno manje nezaposlenih, veći nivo proizvodnje, izvoza i BDP-a. Ovako, sada samo Makedonija ima manje zarade od srpskih, Slovenija i Hrvatska imaju veći fond isplaćenih zarada od Srbije, iako imaju značajno manji broj i stanovnika i zaposlenih".
"Prosečna zarada po republikama je u skladu sa prosečnim izvozom po zaposlenom, što ukazuje na jasnu vezu između izvoza i standarda. Do kraja 2008. u Srbiji je vladala suprotna logika: što su bili veći zaduživanje i uvoz, to je bio veći i rast zarada", komentariše on i navodi da su se, kao posledica toga, Srbija i BiH našle na začelju liste za prijem u EU.
On naglašava i da je, što je posebno nepovoljno, "BiH još daleko ispod nivoa BDP-a iz 1990. godine i ukoliko ne ostvari u skorijoj budućnosti veoma visoke stope rasta, ti gubici i zaostajanje za ostalim zemljama i članicama EU će i dalje rasti".
Da je opstala Jugoslavija plata bila bi 736 evra
Da se SFRJ nije raspala pre 20 godina, danas bismo živeli u konfederativnoj Jugoslaviji, koja bi odavno bila članica EU i NATO. Standard bi nam bio neuporedivo bolji, sa prosečnom platom od oko 740 evra (duplo više nego sada). Bili bismo daleko ispred Grčke, ali bez njenih dugova, a u pojedinim granama privrede u leđa bi nam gledale i razvijene zemlje poput, na primer, Austrije.
Sa navedenim parametrima slažu se gotovo svi srpski ekonomski stručnjaci, a slično razmišljaju i analitičari iz zemalja bivše SFRJ sa kojima smo razgovarali. Demografi, pak, procenjuju da bi nas bilo oko 22,5 miliona, što bi bilo respektabilno tržište i u evropskim razmerama. Izdašno bi nam pomagale međunarodne finansijske organizacije, bili bismo kreditno pouzdani i naša reč bi se poštovala na svim forumima.
Ekonomisti tvrde da bi svi građani bivših republika živeli bolje. Ipak, Srbija bi imala najznačajniji boljitak u odnosu na trenutno stanje. Miroslav Zdravković kaže da bi napredak bio vidan u svim segmentima života.
"Bivše republike danas bi imale gotovo 700.000 nezaposlenih manje, dok bi ukupan broj zaposlenih bio veći, i to za nekih 720.000 ljudi. Samo u Srbiji broj nezaposlenih bio bi prepolovljen. Ono što je najbitnije, mnogo manji broj ljudi bi otišao iz zemlje i ne bismo doživeli ovoliki odliv mozgova", kaže on.
Zdravković objašnjava da je "samo Srbiju u poslednjih 20 godina napustilo oko 200.000 ljudi, a zbog rata u nekim bivšim republikama odlazili su još masovnije. Najtragičnije je to da je upravo najkvalitetniji deo stanovništva napustio svoje zemlje, čime je znatno narušena struktura stanovništva, u smislu pismenosti i obrazovanja".
On navodi i da je "BDP na nivou svih zemalja bivše SFRJ trenutno oko 280 milijardi evra, a da smo ostali jedna država, BDP bi nam bio oko 360 milijardi. Srbija sada ima BDP oko 80 milijardi dolara, da smo ostali u zajedničkoj državi, on bi sada iznosio čak 160 milijardi".
"Mnogo su nas unazadili rat i raspad SFRJ, sankcije koje su pratile sve to. Ipak, to ne može danas, posle 20 godina, da nam bude izgovor za unutrašnje nesposobnosti. Mogli smo time da se pravdamo pet, pa i deset godina, ali to više ne pije vodu. Definitivno je problem samo u nama", ističe Zdravković.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Programeri su ponovo najplaćenije zanimanje u Srbiji, pošto je njihova prosečna februarska neto plata prema podacima Republičkog zavoda za statistiku iznosila 288.617 dinara.
Veliki delovi Španije i Portugala, uključujući Madrid i Lisabon, pogođeni su nestankom struje. Španski operater električne mreže Red Electrica kaže da sarađuje sa energetskim kompanijama na obnovi napajanja, javlja Sky News.
U srcu Hercegovine, samo sat i po vožnje od Jadranskog mora, nalazi se grad koji je postao pravo čudo. Nevesinje, biser Republike Srpske, doživljava pravi ekonomski i turistički bum.
Sekretarka za štampu Bele kuće Kerolajn Livit kritikovala je kompaniju Amazon zbog planova firme da objavi dodatne troškove američkih carina i njihov uticaj na konačnu cenu njenih proizvoda.
Region Persijskog zaliva zavisi od jakih Sjedinjenih Američkih Država, i ceo region želi bezbednost kako bi lokalne ekonomije mogle da procvetaju, izjavio je danas sin američkog predsednika Donalda Trampa, Erik Tramp.
Akcije na američkim berzama danas su stabilne, dok se čeka napredak u pregovorima o trgovinskim sporazumima Sjedinjenih Američkih Država sa drugim državama, pre svega sa Kinom.
1431 - U Ruanu je na lomači spaljena francuska nacionalna heroina Jovanka Orleanka (Jeanne d'Arc), pošto je po nalogu Engleza pred crkvenim sudom osudjena kao jeretik i "veštica". Rehabilitovana je na reviziji procesa 1456, a odlukom pape Benedikta XV.
Rat u Ukrajini – 1.161. dan. Predlog Vladimira Putina o trodnevnom primirju povodom obeležavanja Dana pobede nad fašizmom početak je direktnih pregovora sa Kijevom bez preduslova, izjavio je danas ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov.
Pregovori između predsednika Rusije i Belorusije, Vladimira Putina i Aleksandra Lukašenka, završeni su, a trajali su četiri sata, objavio je Telegram kanal "Bazen prvih", blizak pres službi beloruskog predsednika.
Sirijski ministar spoljnih poslova Asad al Šaibani sastaće se u sredu u Njujorku sa visokim zvaničnicima američkog Stejt departmenta i zamoliće administraciju SAD da pruži jasan plan za trajno ublažavanje sankcija Siriji, rekli su danas izvori za Rojters.
Pakistanski ministar informisanja Atalah Tarar izjavio je danas da da Indija namerava da pokrene vojni napad na Pakistan u narednih 24 do 36 sati, nakon ubistva indijskih turista u Kašmiru prošle nedelje.
Ukoliko špargle još nisu na vašoj listi za kupovinu, sada je idealan trenutak da ih uvrstite u jelovnik. April i maj su vrhunac sezone ove ukusne i zdrave prolećne namirnice.
Konzumacija šampanjca, konzumacija većih količina voća, održavanje vitke telesne mase i pozitivno gledanje na život mogu da smanje rizik od iznenadnog srčanog udara (ISZ), pokazala je prva studija ove vrste.
U Velikoj Britaniji pokrenuto je prvo svetsko kliničko ispitivanje vakcina koje ne treba čuvati u frižideru, što bi moglo uveliko da poveća globalni pristup vakcinisanju.
In the High Court in Belgrade today, the trial of the owner of the acting school Miroslav Aleksić, accused of raping and sexually harassing several students of the school, was postponed until May 21.
Members of the Ministry of Internal Affairs, the Criminal Police Department, the Crime Suppression Service, and the Police Department in Čačak, on the order of the Prosecutor's Office for Organized Crime, arrested four members of an organized criminal group.
Donald Trump is running out of patience to end the biggest conflict in Europe since World War II as soon as possible, which is why he has launched fierce pressure on Ukraine.
Ilon Mask je najavio objavljivanje beta verzije AI modela Grok 3.5, koji će moći da precizno da odgovori na složena tehnička pitanja uključujući raketnu nauku i elektrohemiju.
Vreme ističe za korisnike LG telefona koji još uvek žele da preuzmu poslednja Android ažuriranja pre nego što njihovi uređaji budu potpuno "zapostavljeni".
Igrači Call of Duty: Black Ops 6 mogli bi uskoro čuti poznati smeh tokom svojih partija, jer se šuška da bi kanadski glumac i komičar Set Rogen mogao da dobije svoj skin u igri.
Za razliku od litijum-jonskih baterija koje se trenutno koriste u većini električnih vozila, baterije u čvrstom stanju karakteriše veća gustinu energije, što rezultira većim dometom i bržim punjenjem.
Komentari 86
Pogledaj komentare