Srbija će morati da se oslanja na svoje kaptacitete, jer je vreme kada je zasnivala rast na pozajmicama i stranim investicijama prošo, kaže šef Sajmon Grej.
Izvor: Tanjug
Šef kancelarije Svetske banke u Srbiji istakao je da će međunarodni kreditori i dalje biti prisutni u Srbiji, ali na nižem nivou nego u prošlosti, kao i da će priliv investicija biti manji, iako će Srbiji i dalje biti potrebni strana tehnologija i znanje.
On je naglasio da je prošlo vreme kada je pozajmljivanje sredstava vodilo ka rastu javne potrošnje u Srbiji, jer će u budućnosti morati više da se štedi, da bude više izvoza i "grinfild" investicija.
Srbija će morati da nastavi rad na unapredjenju poslovnog okruženja radi privlačenja stranih investitora, kao i na reformi javnog sektora, posebno u oblasti obrazovanja , inače neće biti konkurentna, upozorio je Grej.
Svetska banka je u Srbiji podrzala dva toka reformi - unapredjenje poslovnog okruzenja i reformu javne potrošnje, naveo je predstavnik te medjunarodne finansijske institucije.
Grej je ocenio da je najveća snaga Srbije u tome što postoji snažna vizija Vlade Srbije usmerena ka Evropi i tržišnoj ekonomiji, odlučna posvećenost projektima i stručnost vlade i poslovne zajednice, koja je na vreme počela da se priprema za dolazak krize.
Kao slabosti Srbije Grej je naveo, izmedju ostalog, neuskladjenost različitih strategija i mnoštvo suprotstavljenih ciljeva, kao i manjak kapaciteta za primenu i realizaciju odredjenih projekata.
"Srbija ima viziju, volju i snagu da uradi stvari kada to želi, ali mora da uskladi starategiju da bi ostvarila tu viziju", rekao je Grej. On je naveo da bi strategija mogla da se uskladi oko programa priduženja Srbije Evropskoj uniji.
On je ocenio i da je neophodno jačanje institucija, kao što su Komsija za zaštitu konkurencije i Agencija za energetsku efikasnost da bi mogle da rade svoj posao na pravi način.
Grej je ocenio i da će uskladjivanje različitih strategija i jačanje institucija biti veći izazov za Srbiju u narednih deset godina, jer će morati da primeni novi model rasta, više zasnovan na finasiranju iz domaće štednje i poboljšanju efikasnosti vlade.
Đelić: Srbija može svima da obezbedi minimum egzistencije
Potpredsednik Vlade Srbije za evropske integracije Božidar Đelić složio se da model razvoja Srbije, koji je važio do početka svetske krize, nije više održiv, jer se u okviru njega od kredita finansirala potrošnja, koja je zatim išla u povećanje uvoza.
Đelić je istakao da zbog toga Srbija mora da ima razvoj zasnovan na dugoročnoj štednji i preciznijim instrumenata u socijalnoj politici.
On je istakao da je protiv linearnih povećanja izdvajanja iz budžeta, jer onda to sužava prostor za investicije, ali da je pobornik dodatnih socijalnih davanja onima kojima je pomoć najpotrebnija.
"Srbija ima kapacitet da svima obezbedi minimum egziencije, ali ne sme da i dalje povlači mere koji će je terati na neodrživi model", istakao je Djelić.
Prema njegovim rečima, potrebne su investicije u sektore koji će proizvesti izvoz, a ne samo u trgovinu, telekomunikacije i ono što se prodaje na domaćem tržištu.
Djelić je istakao da je nephodno obezbediti ekonomiju zasnovanu na znanju, jer Srbija ima nepovoljnu demografsku sliku, tako da je jedini način za rast da mali broj ljudi proizvodi veliko bogatstvo.
Vujović: Srbija treba da završi reforme
Glavni ekonomista Svetske banke Dušan Vujović izjavioje da očekuje da će Srbija u ovoj godini ostvariti projektovani privredni rast od oko dva odsto, ocenjujući da će za njegovo održavanje i podizanje na željeni nivo, od pet do šesto godišnje, morati da se završe reforme privrede.
Srbija je, za razliku od većine zemalja, ušla u krizu"sa bremenom nezavršenih reformi", tako da pored neposrednog izlaska iz krize, kao kratkoročnog pada ekonomske aktivnosti, mora da završi i reforme, istakao je on.
Vujović, koji učestvuje u radu Biznis foruma na Kopaoniku, istakao je da će stabilnost i održivost rasta srpske privrede zavisiti od sposobnosti Vlade da ostvari reforme koje su neophodne da bi Srbija trajno privukla investitore.
"Sve naše analize pokazuju da Srbija, da bi održala i vratila rast BDP-a mora da ide u nove grane i nije moguće vraćati proizvodnju starog tipa, koja je bila zasnovana na supstituciji uvoza iz 1989", rekao je Vujović.
Prema njegovim rečcima, treba osnivati nove industrije, prilagodjene novim uslovima u svetu, a to ključno zavisi od " institucija sistema, odnosno ekonomske politike i privrednih reformi".
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić najavio je da će na velikom skupu Srpske naredne strane 27. i 28. juna u Beogradu biti predstavljen paket za penzionere, koji će poboljšati njihov ekonomski status.
Kompanija BDS Co. iz Srbije, deo grupacije Sport Vision, pokrenula je proces preuzimanja kompanija poljske grupe Marketing Investment Group (MIG) u Bugarskoj, Hrvatskoj, Češkoj, Mađarskoj, Rumuniji, Srbiji, Slovačkoj i Sloveniji.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je večeras da je cilj države da najavljenim paketom mera pomoći obraduje gotovo sve penzionere, a posebno one sa najnižim primanjima, dodajući da se u okviru paketa razgovara i o sniženju cena lekova.
Vrednost bitkoina je u sedam dana zaključno sa nedeljom pala za 16 odsto, što predstavlja najgori nedeljni rezultat od kolapsa berze FTX u 2022. godini, a analitičari upozoravaju na mogućnost daljeg pada.
Porodica predsednika SAD Donalda Trampa zaradila je najmanje 2,3 milijarde dolara na kriptoprojektima koje je promovisala nakon izbora 2024, dok je više od milion investitora zabeležilo gubitke u približno istom iznosu, pokazuje istraga agencije Rojters.
Humanoidni roboti proizvedeni u Kini sve više dominiraju svetskim tržištem i privlače pažnju javnosti svojim naprednim funkcijama, uključujući izvođenje akrobatskih pokreta, upravljanje saobraćajem i pripremu napitaka.
Rat u Ukrajini – 1.567. dan. U ruskom napadu na Harkovsku oblast poginulo je najmanje troje ljudi. Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski razgovarao je sa izaslanicima predsednika SAD Donalda Trampa, Stivom Vitkofom i Džaredom Kušnerom.
Sukob na Bliskom istoku – 102. dan. Američki vojni helikopter "Apač" srušio se u ponedeljak u blizini Ormuskog moreuza. Trampova administracija je primila poruke od Iranaca u kojima se navodi spremnost da prestanu sa pucanjem ako Izrael učini isto.
Francuski ministar spoljnih poslova Žan Noel Baro saopštio je danas da je Francuska, zbog nasilja na Zapadnoj obali, uvela sankcije izraelskom ministru finansija Bezalelu Smotriču.
U Višem sudu u Beogradu sutra bi trebalo da se održe završene reči na ponovljenom suđenju Miljani i Vladimiru Kecmanoviću, roditeljima dečaka K.K. koji je 3. maja 2023. godine u Osnovnoj školi Vladislav Ribnikar ubio devet vršnjaka i čuvara skole.
Stanovnici Erfurta najzadovoljniji su životom među stanovnicima 40 najvećih nemačkih gradova, pokazalo je istraživanje "Atlas sreće", koje su sproveli Univerzitet u Frajburgu i Južnonemačka državna lutrija (SKL).
Kantri pevač Morgan Volen nedavno se našao na meti negativnih komentara nakon što je razbio klavir na pozornici u Denveru, a sada je ponovo izazvao različita mišljenja zbog ponašanja na nastupu u Pitsburgu.
Poznati pevač MC Stojan doživeo je ozbiljan peh tokom nastupa na otvaranju jednog kluba u Hrvatskoj, kada je pao sa scene. Nesvakidašnja i prilično dramatična scena odigrala se u Medulinu, gde je srpski izvođač zabavljao okupljene goste.
Pedesettrogodišnji klinički mrtav čovek postao je prva osoba koja je dobila dva bubrega i celu jetru od genetski modifikovane svinje. Opreacija je izvedena u Kini.
Saša Zverev je osvojio titulu na Rolan Garosu pobedom u finalu protiv Flavija Kobolija. Ovaj trijumf ima istorijsku težinu jer teniser od malena boluje od dijabetesa tip 1, što ovaj uspeh čini posebnim.
Bubrezi su jedan od najvažnijih organa u ljudskom telu, a njihov zadatak je neprekidno filtriranje toksina i održavanje ravnoteže tečnosti. Iako često ne razmišljamo o njihovom zdravlju dok se ne pojave problemi, svakodnevna ishrana može imati značajan uticaj.
Demokratska Republika Kongo je saopštila da je broj potvrđenih smrtnih slučajeva od ebole porastao na 101 i da prisustvo naoružanih grupa nastavlja da ometa napore na suzbijanju epidemije u najteže pogođenoj provinciji, preneo je Rojters.
Ana Faris je otkrila da je iz najnovijeg nastavka franšize "Mrak film" izbačena scena u kojoj se šalila na račun kampanje "Budi najbolja" prve dame Melanije Tramp. b
Jedan od najvećih muzičkih superstarova današnjice, Lenny Kravitz, stiže 17. juna na Ušće, gde publiku očekuje open-air spektakl o kojem se već nedeljama priča širom regiona.
Izložba slika makedonskog autora Petra Mazev iz privatne kolekcije Igora Stankovića, pod nazivom "Saga o stvaralačkim nemirima" biće otvorena u petak 12. juna u 19h u Galeriji mts Dvorane, u okviru obeležavanja 30 godina makedonsko-srpskih diplomatskih odnosa.
Beba koja je gugutala tokom predstave "Bura" Vilijama Šekspira, u kojoj je glavnu ulogu igrao glumac Kenet Brana, izbačena je iz sale nakon što je ometala izvođenje u pozorištu Kraljevske šekspirovske pozorišne trupe u Stratfordu na Ejvonu.
U sklopu ovogodišnjeg Urusai Con eventa u Sava Centru, organizujemo League of Legends 2v2 turnir. Ako želiš da sa svojim duo partnerom odmeriš snage protiv drugih ekipa uživo, ovo je prava prilika da se prijavite.
U sklopu ovogodišnjeg Urusai Con eventa u Sava Centru, u subotu 13. juna organizujemo Clash Royale 1v1 turnir. Ako aktivno igraš i želiš da odmeriš snage sa drugim igračima uživo, pozivamo te da se prijaviš.
U sklopu ovogodišnjeg Urusai Con eventa u Sava Centru, 14. juna organizujemo Hearthstone turnir. Ako igraš HS i želiš da odmeriš snage sa drugim igračima uživo, ovo je prava prilika.
President of the Republic of Serbia Aleksandar Vučić is welcoming the President of the Republic of Angola, João Manuel Gonçalves Lourenço, who is on an official visit to Serbia from June 8 to June 10.
A powerful storm has hit Wellington, the capital of New Zealand, bringing waves of up to nine meters, cancelled flights and ferry services, road closures, and evacuations of residents.
Russia and Belarus are ready to use all available means, including nuclear weapons, to protect the Union State, said Russian Deputy Foreign Minister Mikhail Galuzin.
The death toll from the 7.8-magnitude earthquake on the Richter scale that struck the Sarangani area on the Philippine island of Mindanao on Monday has risen to 37, the Office of Civil Defense (OCD) said.
Gubitak pristupa GPS navigaciji bi napravio potpuni haos u vojnim manevrima. Upravo to bi moglo da objasni zašto Rusija, kako se čini, testira način za ometanje GPS signala širom Evrope.
Kompanija Anthropic, jedna od vodećih svetskih firmi kada je reč o razvoju veštačke inteligencije (AI), podnela je poverljivu prijavu za inicijalnu javnu ponudu akcija (IPO) u SAD.
Plan kompanije OpenAI je da u roku od nekoliko nedelja transformiše ChatGPT u takozvanu "superaplikaciju", prenosi FT pozivajući se na anonimne izvore.
Nakon što je na WWDC 2026 konferenciji premijerno prikazao iOS 27, macOS 27 Golden Gate, iPadOS 27 i watchOS 27, Apple je zvanično potvrdio i listu podržanih uređaja.
Apple je na godišnjoj konferenciji WWDC 2026 predstavio veliku nadogradnju za Siri. Takođe, ovo je bilo poslednje obraćanje Tima Kuka kao izvršnog direktora kompanije.
Opel će da uloži više od milijardu evra u Nemačkoj do 2030. godine, saopštio je Stellantis, a cilj je ojačati proizvodnju i razvoj novih omdela na evropskom tržištu.
Stellantis je opozvao više od 1,3 miliona vozila marke Jeep širom sveta zbog rizika od požara i pozvao vlasnike da parkiraju vozila dalje od objekata i drugih automobila dok se ne sprovede popravka.
Komentari 14
Pogledaj komentare