U svojim procenama, najoptimističnija je direktorka Beogradske berze Gordana Dostanić. Ona je ocenila da bi izlazak Naftne industrije Srbije (NIS) na Beogradsku berzu mogao da povuče napred razvoj tržišta kapitala u Srbiji. Pojedini stručnjaci, međutim, kažu i da „jedna lasta ne čini proleće“ i da će za oporavak srpske berze biti potrebno mnogo više od jedne kompanije velike tržišne kapitalizacije.
Izvor: B92
Dostanićeva je nakon predstavljanja NIS-a na Beogradskoj berzi izrazila očekivanje da će početak prodaje akcija NIS-a privući pažnju domaćih i stranih institucionalnih investitora, što bi povećalo likvidnost na berzi.
„Rast likvidnosti bi privukao nove investitore, a zatim i lančanu reakciju koja bi privukla i male akcionare da ulažu na berzi“, kazala je ona.
Dostanićeva je rekla da prvog dana trgovanja akcijama Naftne industrije Srbije (NIS) ne bi trebalo očekivati veliki broj transakcija.
Da na Beogradskoj berzi ne bit trebalo očekivati ništa spektakularno, bez obzira što NIS izlazi na najznačajniji deo tržišta, odnosno na Prajm marekt, smatra i ekonomista Nikola Fabris.
„Za Beogradsku berzu i trgovinu akcijama je dobro da se pojavi tako velika kompanija-imajući u vidu da se u prethodnom peridodu jedan broj kompanija povukao, a na berzi su se osetili i efekti krize. Tako da je poslednjih godinu i po, dve jako mali obim prometa i belex 15 je od 2007. godine izgubio tri četvrtine svoje vrednosti. Jedna ovakva trgovina bi mogla da oživi berzu, ali ne treba očekivati ništa spektakularno“, rekao je Fabris.
Glavni broker Sinteza Investmenta Nenad Gujaničić ocenjuje da je Beograska berza nerazvijeno, odnosno, plitko tržište i da je njegova glavna karakteristika ta što nema dovoljno velikih kompanija.
„Od sto najvećih kompanija u Srbiji, svega nekolicina se nalazi na Beogradskoj berzi i onda mi ne možemo da kažemo da je to reprezentativno berzansko tržište iz prostog razloga što ne predstavlja glavninu domaće ekonomije. Primera radi, trenutno na beogradskoj berzi ima 1.500 - 1.600 kompanija, ali većini od njih uopšte nije mesto na berzi, jer imaju promete od svega par miliona dinara i imaju 100 - 150 akcionara“, kaže Gujaničić.
Prema njegovim rečima NIS je prva velika kompanija na Beogradskoj berzi i to je veoma značajna činjenca iz prostog razologa što sama berza kao tržište kapitala gde se trguje neikim hartijama od vrednosti jeste napravljena za te neke velike kompanije.
„Recimo najveće kompanije kao što su AIK banka i Komercijalna benka imaju tržišnu vrednost nešto preko 200 miliona evra dok, primera radi, NIS po ovoj ceni po kojoj je prodat novom vlasniku od 4,8 evra po akciji vredi oko 800 miliona evra. To samo govori da je, recimo, NIS veći nego prve dve najveće kompanije na berzi i sama ta činjenica pokazuje da će živnuti berza dolaskom NIS-a iz prostog razloga što će se pojačati likvidnost“, dodaje on.
„Biće mnogo veći broj hartija, biće veći broj kupaca i koji kada se budu zainteresovali za akcije NIS-a, verovatno će hteti da kupe akcije nekog drugog preduzeća. I ono što je važno i da se te neke procedure koje u Srbiji nisu toliko razvijene u smislu transparentnost kvaliteta tržišta da će one verovatno biti popravljene izlaskom NIS-a i da će biti utrt put za izlazak akcija Telekoma, a možda i neke privatne kompanije koja će prerasti u akcionarsko društvo“, ocenjuje Gujaničić.
NIS je četvrta kompanija izlistirana na Prajm marektu, koji je najkvalitetniji segment tržišta. Međutim, taj broj ni izdaleka nije dovoljan za pravi razvoj berze, smatra Branislav Jorgić, vlasnik brokerske kuće „Jorgić broker“. Prema njegovim rečima da bi tržiše zaista oživelo neophodno je da na berzu izađu i druge velike kompanije kao što su Telekom, Elektropirivrda.
„Mi očekujemo i da država izađe sa svojim obaveznicima različitih vrsta i da prikuplja kapital na domaćem, berzanskom tržištu, umesto da se eventualno olako zadužuje u inostranstvu", izjavio je Jorgić.
To bi takođe postaklo poslovanje berzansko i konačno omogućili našim građanima da imaju jedan specifičan oblik štednje gde bi bila država i konačno, ja bih lično bio veoma zadovoljan kada bi mi imali pet do deset takvih kompanija, jer da podsetimo, čak i na najrazvijenijim tržištima u svetu, recimo u Nemačkoj, u kojoj maksimalno pedesetak kompanija drži tržište te zemlje, ili ako idemo u susedstvo, npr u Hrvatskoj koja je zgodna za upoređivanje sa Srbijom imate možda pet, šest kompanija koje nose berzansko tržište te države“, dodao je Jorgić.
Da „jedna lasta ne čini proleće“ , odnosno da izlazak samo jedne kompanije velike tržišne kapitalizacije kao što je NIS nije dovoljan za oživljavanje berze smatra Aleksandra Vukosavljević, rukovodilac odeljenja istraživanja i anlaize Rajfajzen banke .
Prema njenim rečima, velika propuštena šansa za pravi razvoj Beogradske berze je taj što NIS nije privatizovan putem Inicijalne javne ponude.
„Da je privatizacija NIS-a bila putem tržiša kapitala, da je napravljen vrlo transparentan proces da tržište kapitala odredi neku ceni, onda se nađe neki strateški većinski partner koji preuzima akcije, to bi bio mnogo povoljniji scenario za razvoj domaćeg tržišta", rekla je Vukosavljevićeva.
"Međutim, privatizacija se odigrala na određeni način i NIS je sada Ugovorom obavezan da izađe na tržište kapitala. Ali kažem, ukoliko bi se u budućnosti odigrala Inicijalna javna ponuda da je u pitanju neka velika tržišna kapitalizacija preduzeća od opšteg javnog interesa, to bi definitvno doprinelo tržištu kapitala. Razvoju tržišta kapitala. Edukaciji. Svih učesnika na tržištu i privlačenju profesionalnih. Velikih imena koja bi ušla u tržište", dodaje ona.
Konsultant za strana ulaganja Mahmud Bušatlija navodi da je trenutni promet Beogradske berze manji od 200 hiljada evra dnevno, i da će trgovanje akcijama NIS-a, ma kako skromno bilo, doprineti da se ta slika popravi.
„To je ravno nepostojanju berze. Sve dotle dok se sva javna preduzeća ne pojave na berzi, mi nećemo imati dovoljnu dubinu da bi bilo kakva transakcija imala normalan sled, odnosno normalnu tržišnu reakciju. Ako bi sada neko povoljno prodao, tri-četiri akcije NIS-a na berzi u toku dana, to se odmah na oba indeksa pojavi kao nešto fantastično, a u stvari može da bude mala manipulacija što se veoma često i dešava sa akcijama na primer Energoprojekta jer se samo sa ove dve kacije može popraviti ili pokvariti cela slika berze“, rekao je Bušatlija.
Na kraju, zanimljivo pitanje je i koliko će izlazak NIS-a na berzu biti podsticaj za druge privatne kompanije da umesto u zaduživanju, izvor kapitala potreban za poslovne poduhvate potraži na tržištu kapitala?
Ekonomista Nikola Fabris kaže da uprkos tome što bi takav potez vlasnika privatnih kompanija doprineo raznovrstnosti tržišnog materjala na berzi, za njihovo odsustvo sa tržišta kapitala delimično kriva i komplikovana procedura izlaska na tržište.
„Mislim da izlazak nekih javnih bivših preduzeća, koje bi mogle preći u privatno vlasništvo će svakako biti dobri podsticaji za razvoj tržišta kapitala, ali nisam siguran koliko će njihov izlazak uticati na druge firme da se opredele na izlazak na tržište kapitala. Smatram da je dosta loša situacija u tom pogledu, ne samo u Srbiji nego i u okruženju,i većini privrede u tranziciji koje kao kanal finansiranja idu isključivo u bankarske kredite, a korporativne hartije od vrednosti su jako retke, a nekada mogu da bud .jeftinije. Određene promene treba tražiti i u komplikovanoj regulativi“, izjavio je Fabris.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić najavio je da će na velikom skupu Srpske naredne strane 27. i 28. juna u Beogradu biti predstavljen paket za penzionere, koji će poboljšati njihov ekonomski status.
Na samom ulazu u Bokokotorski zaliv, na poluostrva Luštica, nalazi se malo primorsko selo Rose – mesto koje poslednjih godina sve češće privlači pažnju turista koji su u potrazi za mirom i autentičnim doživljajem mora.
Rat u Ukrajini ušao je u 1.566. dan, a ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov izjavio je danas da je teško komentarisati izglede za pregovore o mirovnom rešenju u Ukrajini u ovom trenutku.
Bubrezi su jedan od najvažnijih organa u ljudskom telu, a njihov zadatak je neprekidno filtriranje toksina i održavanje ravnoteže tečnosti. Iako često ne razmišljamo o njihovom zdravlju dok se ne pojave problemi, svakodnevna ishrana može imati značajan uticaj.
Glavni tužilac Medjunarodnog krivičnog suda (MKS) Karim Kan suspendovan je nakon završetka disciplinskog postupka pokrenutog zbog optužbi za seksualno zlostavljanje, saopštilo je upravno telo suda.
Sukob na Bliskom istoku – 102. dan. Američki vojni helikopter "Apač" srušio se u ponedeljak u blizini Ormuskog moreuza. Trampova administracija je primila poruke od Iranaca u kojima se navodi spremnost da prestanu sa pucanjem ako Izrael učini isto.
Apple je na godišnjoj konferenciji WWDC 2026 predstavio veliku nadogradnju za Siri. Takođe, ovo je bilo poslednje obraćanje Tima Kuka kao izvršnog direktora kompanije.
Glavni tužilac Medjunarodnog krivičnog suda (MKS) Karim Kan suspendovan je nakon završetka disciplinskog postupka pokrenutog zbog optužbi za seksualno zlostavljanje, saopštilo je upravno telo suda.
Sukob na Bliskom istoku – 102. dan. Američki vojni helikopter "Apač" srušio se u ponedeljak u blizini Ormuskog moreuza. Trampova administracija je primila poruke od Iranaca u kojima se navodi spremnost da prestanu sa pucanjem ako Izrael učini isto.
Američki predsednik Donald Tramp rekao je da su izraelske rakete "već bile na putu" kada je Izrael pucao na Iran u nedelju uveče, protivno želji Vašingtona.
Predsednik Sjedinjenih Američkih Država Donald Tramp izjavio je da bi u narednih nekoliko dana mogao da predstavi predlog sporazuma sa Iranom, navodeći da pregovori "idu veoma dobro".
Rat u Ukrajini – 1.567. dan. U ruskom napadu na Harkovsku oblast poginulo je najmanje troje ljudi. Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski razgovarao je sa izaslanicima predsednika SAD Donalda Trampa.
Zvezda serije "Vatreni rivali", Hadson Vilijams, našao se na udaru kritika nakon što se ovih dana pojavila njegova stara fotografija na kojoj pozira sa grupom prijatelja.
Dejvid Saliven, suvlasnik i dosadašnji zajednički predsednik fudbalskog kluba Vest Hem Junajted, podneo je ostavku na svoju funkciju sa trenutnim dejstvom nakon zajedničke istrage BBC-jeve emisije Panorama i lista The Times o njegovom ponašanju.
Kostimografkinja i aktivistkinja Kvin Džin ispisala je istoriju na ovogodišnjoj dodeli nagrada Toni, postavši prva otvoreno transrodna osoba koja je osvojila ovo prestižno priznanje u svetu pozorišta.
Bubrezi su jedan od najvažnijih organa u ljudskom telu, a njihov zadatak je neprekidno filtriranje toksina i održavanje ravnoteže tečnosti. Iako često ne razmišljamo o njihovom zdravlju dok se ne pojave problemi, svakodnevna ishrana može imati značajan uticaj.
Demokratska Republika Kongo je saopštila da je broj potvrđenih smrtnih slučajeva od ebole porastao na 101 i da prisustvo naoružanih grupa nastavlja da ometa napore na suzbijanju epidemije u najteže pogođenoj provinciji, preneo je Rojters.
Osvežavajuća, slatka i puna vode, lubenica nije samo omiljeno letnje voće već i pravi saveznik zdravlja – od zaštite srca do pomoći u mršavljenju i hidrataciji organizma.
Broj slučajeva raka kože naglo je porastao poslednjih godina. Najnoviji podaci pokazuju da bi kombinacija mRNA vakcine i imunoterapije mogla dugoročno da zaštiti pacijente od povratka bolesti.
Kit Harington i Sofi Tarner, koji su odrasli zajedno na setu "Igre prestola" glumeći likove za koje se godinama verovalo da su brat i sestra, ponovo su se našli pred kamerama.
Novi film Breta Goldstina zauzeo je vrh Netflixove liste gledanosti širom sveta, ali umesto klasične ljubavne priče, najveću pažnju privukla je jedna scena koju gledaoci opisuju kao nešto što "nikada neće moći da zaborave".
Novi film legendarnog reditelja Stivena Spilberga pod nazivom "Dan razotkrivanja" (Disclosure Day) stiže u bioskope 10. juna 2026. godine, a već sada izaziva ogromnu pažnju publike širom sveta.
U sklopu ovogodišnjeg Urusai Con eventa u Sava Centru, organizujemo League of Legends 2v2 turnir. Ako želiš da sa svojim duo partnerom odmeriš snage protiv drugih ekipa uživo, ovo je prava prilika da se prijavite.
U sklopu ovogodišnjeg Urusai Con eventa u Sava Centru, u subotu 13. juna organizujemo Clash Royale 1v1 turnir. Ako aktivno igraš i želiš da odmeriš snage sa drugim igračima uživo, pozivamo te da se prijaviš.
U sklopu ovogodišnjeg Urusai Con eventa u Sava Centru, 14. juna organizujemo Hearthstone turnir. Ako igraš HS i želiš da odmeriš snage sa drugim igračima uživo, ovo je prava prilika.
Russia and Belarus are ready to use all available means, including nuclear weapons, to protect the Union State, said Russian Deputy Foreign Minister Mikhail Galuzin.
The death toll from the 7.8-magnitude earthquake on the Richter scale that struck the Sarangani area on the Philippine island of Mindanao on Monday has risen to 37, the Office of Civil Defense (OCD) said.
U.S. President Donald Trump said that he could present a proposal for an agreement with Iran within the next few days, adding that the negotiations are “going very well.”
A U.S. military AH-64 Apache helicopter crashed near the Strait of Hormuz, and both crew members were safely rescued, according to sources familiar with the incident.
Middle East Conflict – Day 101. The intense exchange of strikes between Israel and Iran continues, while the conflict is spreading to Lebanon and Yemen, amid warnings of further escalation.
Apple je na godišnjoj konferenciji WWDC 2026 predstavio veliku nadogradnju za Siri. Takođe, ovo je bilo poslednje obraćanje Tima Kuka kao izvršnog direktora kompanije.
Britanski regulator za zaštitu konkurencije CMA naložio je da Google izdavačima omogući veću kontrolu nad korišćenjem sadržaja u pretrazi zasnovanoj na AI , kao i prilikom obuke Google AI modela.
Brendan Grin i njegov studio PlayerUnknown Productions saopštili su da sprovode reorganizaciju poslovanja koja uključuje otpuštanje dela zaposlenih i obustavljanje razvoja igre Prologue: Go Wayback.
Komentari 0
Pogledaj komentare