"Želeo je da razveje bajku", kaže Klea Njumen Soderlund za odluku oca Pola Njumena da se upusti u pisanje memoara.
Godina je bila 1986. i Njumen je već tri decenije bio jedna od najslavnijih filmskih zvezda na svetu, igrajući u filmovima kao što su Buč Kasidi i Sandens Kid, Žaoka i Hazarder.
Bio je poznat po svetloplavim očima, dečačkom šarmu i naizgled idiličnom pedesetogodišnjem braku sa jednako talentovanom glumicom Džoan Vudvord.
Ali nije sve bilo onako kao što je izgledalo.
"Želeo je da razveje predstavu da je sve bilo savršeno", kaže za BBC Soderlung, najmlađa od pet glumčevih ćerki.
I zato je u šezdesetim Njumen odlučio da sarađuje na memoarima sa prijateljem, scenaristom Stjuartom Sternom.
Njih dvojica su pet godina razgovarali o Njumenovom detinjstvu, karijeri, porodici i slavi.
"Bio je to ključan period u njegovom životu", objašnjava Soderlund. "Mnogo se preispitivao."
Ali su 1991. godine Njumen i Stern shvatili da su zatrpani pukom količinom materijala i odustali od procesa.
Njumen je umro 2008, u 83. godini. Stern je umro 2015.
Niko nije znao šta se desilo sa hiljadama stranica transkripta tih intervjua.
Čak su kolale glasine da su spaljene na lomači.
A onda, pre dve godine, pronađene su u porodičnom skladišnom prostoru i priređene u novu knjigu, Neobični život običnog čoveka.
Ona slika iskrenu sliku o napaćenoj zvezdi koju izjedaju sumnje u samu sebe, koja se priseća oca alkoholičara, posesivne majke, prvog braka koji je napustio kad je upoznao Vudvord, vlastitih neuspeha kao oca i preterivanja u piću.
Čitanje rukopisa teško je palo Njumenovoj ćerki, koja je otkrila "mnogo toga" o ocu što nije znala od ranije.
"Sve je veoma sirovo", kaže ona.
Šta ju je iznenadilo najviše?
"Koliko je bio nesiguran", kaže ona.
"Rođena sam 1965. godine. Kad sam postala svesna, već je bio veći od života, zato što je bio jako slavan u to vreme i kasnije. Tako da je to bila jedna potpuno drugačija perspektiva."
"Nisam mogla da shvatim kako je moguće da nisam znala da sebe posmatra toliko drugačije od onoga kako ga vide deca i porodica, jer je delovao jako samouvereno u vezi sa svim."
"Znala sam da verovatno nikad nije mislio da je njegov rad toliko dobar kao što su mislili ostali, ali me je iznenadilo koliko je oštro kritikovao samog sebe."
Na jednom mestu u knjizi, Njumen kaže da je "uvek strepeo" da "nije dovoljno dobar".
I pita se za koliko toga je u njegovoj karijeri zaslužan on, a koliko njegov izgled.
Glumac to objašnjava u memoarima: "Teško je osobi poput mene, koja je oduvek imala jezivo neprijatan osećaj duboko u stomaku da njen uspeh potiče prosto od toga što je imala dovoljno sreće da se rodi sa ovakvim izgledom."
Soderlund kaže da je njen otac želeo da se prema njemu ophode kao prema nekome ko je nešto više od pukog naočitog čoveka.
"Srce vam se cepa kad vidite da je osećao kako, koliko god da se trudi, to ničemu ne služi: ne može da se izdigne iznad lepog lica i tih prelepih očiju."
Sedamdesetih je Njumen oformio izuzetno uspešno glumačko partnerstvo sa Robertom Redfordom.
Oni su snimili Buč Kasidi i Sandens Kid i Žaoku, i mnogo godina su tražili pravi scenario da snime još jedan film zajedno.
Ali knjiga otkriva da njih dvojica u to vreme zapravo nisu bili prijatelji van filmskog platna.
"Ne možete da se oslonite na Redforda", govorio je Njumen.
"Nikad niste sigurno da li će se pojaviti. To je prosto nepoštovanje."
Soderlund smatra da je za bilo kakvu zategnutost koja je postojala između njih zaslužan drugačiji pristup radu.
"Mom ocu je veoma važno bilo da bude tačan, dok Bobu to nikada nije bila jača strana."
"Za tatu je to bio mukotrpan rad. On je radio veoma marljivo jer je želeo da bude dobar i želeo je da bude uspešan, a Bob je bio više slobodnog duha."
U knjizi Njumen takođe pravi aluzije na probleme u odnosima sa Vudvord.
On je za njihov brak jednom slavno izjavio: "Kod kuće imam odrezak, zašto bih izlazio na hamburger?"
A opet u memoarima postoje sugestije o neverstvima.
"Imali smo probleme", ispričao je prijatelju. "Nisu nam uvek cvetale ruže."
"Oh, bilo je zategnuto", potvrđuje Soderlund. "Sigurna sam da nije bilo lako biti u braku sa njim."
"Ali mislim da je impresivno to što su mnogo radili na tome da ostanu zajedno. Priznajem im velike zasluge što su uspeli da prežive neka veoma teška vremena i da posle svega ostanu jači i bolji."
"Moj otac nije hteo da udahne poslednji dah sve dok ga moja majka nije držala", otkriva ona.
Kao roditelj, Njumen je takođe bio kritičan prema sebi, objavivši: "Nisam talentovan da budem otac."
"Mogao sam da budem dosledniji sa decom, mogao sam da imam više razumevanja. Mogao sam da budem strpljiviji."
Njegov sin Skot umro je od slučajne prekomerne doze droge i alkohola 1978. godine.
Soderlund se priseća oca koji je "mnogo radio, pa je stoga bio mnogo odsutan".
Ona dodaje: "Kad je bio kod kuće, bio je veliko dete. Tako je to bilo dok sam bila mala. Voleo je da se igra sa vama i da vas baca u bazen. Bio je zabavan. Ali nije bio dosledan."
U decenijama nakon što su snimljeni ti razgovori, Soderlund kaže da je Njuman "mukotrpno radio na sebi" i "imao mnogo bolje mišljenje o sebi kako je stario".
Objaviti memoare pune toliko mnogo intimnih otkrića i šokantnih uvida bila je "teška odluka", kaže ona.
Ali na kraju su ona i njene sestre odlučile da mu ispune želju.
"To je nešto što je on želeo."
Kako sam Njumen kaže: "Želim da ostavim neku vrstu svedočanstva koje ispravlja pogrešne stvari, buši rupe u mitologiji koja je nastala oko mene, uništava neke od legendi i drži pirane na odstojanju."
"Nešto što na autentičan način dokumentuje vreme koje sam proveo na ovaj planeti."
Pratite nas na Fejsbuku,Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Zatvaranje fabrika bio bi pogrešan potez Folksvagena, rekao je nemački kancelar Olaf Šolc, dodajući da najveći evropski proizvođač automobila ima odgovornost prema svojim zaposlenima.
Rat u Ukrajini – 1.020. dan. U ukrajinskom gradu Rivne detonirano je skladište u kojem su se nalazili dronovi u blizini aerodroma, rekao je Sergej Lebedev, koordinator proruskog Nikolajevskog otpora.
Svrgnuti predsednik Sirije Bašar Al Asad stigao je u Moskvu i dobio je azil u Rusiji, javljaju ruske agencije RIA Novosti i Tass pozivajući se na izvor iz Kremlja.
Rusija je stranim kupcima omogućila indirektno plaćanje gasa, prema ažuriranoj uredbi ruskog predsednika Vladimira Putina, u potrazi za rešenjima usled američkih sankcija Gasprombanku.
Ogroman porast cena kafe robuste za neverovatnih 227 odsto i arabike za preko 70 odsto u manje od godinu dana predstavlja pravo iznenađenje za ljubitelje ovog napitka.
1508 - Formirana je Kambrejska liga, savez protiv Venecije koji su sklopili papa Julije II, francuski kralj Luj XII (Louis), aragonski kralj Ferdinand II i rimsko-nemački car Maksimilijan I (Maximilian).
Sirija je apelovala na Savet bezbednosti Ujedinjenih nacija i generalnog sekretara svetske organizacije Antonija Gutereša da zaustave izraelsku agresiju na Siriju, izjavio je danas stalni predstavnik Sirije pri UN Kusaj al Dahak.
Danas, dva dana pre nego što će FIFA dodeliti Saudijskoj Arabiji titulu domaćina Svetskog prvenstva 2034, najviši zvaničnik UN za ljudska prava Folker Tirk obećao je da će pokušati da obezbedi da se standardi rada migranata propisno poštuju tokom turnira.
Rat u Ukrajini – 1.020. dan. U ukrajinskom gradu Rivne detonirano je skladište u kojem su se nalazili dronovi u blizini aerodroma, rekao je Sergej Lebedev, koordinator proruskog Nikolajevskog otpora.
Fudbaler Marselja Adrijen Rabio pozvao je svog nekadašnjeg saigrača Pola Pogbu da mu se pridruži u francuskom klubu nakon što mu istekne suspenzija naredne godine.
1508 - Formirana je Kambrejska liga, savez protiv Venecije koji su sklopili papa Julije II, francuski kralj Luj XII (Louis), aragonski kralj Ferdinand II i rimsko-nemački car Maksimilijan I (Maximilian).
Sirija je apelovala na Savet bezbednosti Ujedinjenih nacija i generalnog sekretara svetske organizacije Antonija Gutereša da zaustave izraelsku agresiju na Siriju, izjavio je danas stalni predstavnik Sirije pri UN Kusaj al Dahak.
Rat u Ukrajini – 1.020. dan. U ukrajinskom gradu Rivne detonirano je skladište u kojem su se nalazili dronovi u blizini aerodroma, rekao je Sergej Lebedev, koordinator proruskog Nikolajevskog otpora.
Američki zvaničnik potvrdio je medijima u Vašingtonu da će ova zemlja igrati "aktivnu ulogu" u uništavanju hemijskog oružja koje je ostalo u Siriji nakon pada režima sada bivšeg lidera ove zemlje Bašara el Asada.
Ministar unutrašnjih poslova Austrije Gerhard Karner rekao je da se ova zemlja sprema za masovnu deportaciju izbeglica iz Sirije, nakon pada režima bivšeg predsednika ove zemlje Bašara el Asada.
Italijanska novinska agencija ANSA je saopštila da je u Luki, u Italiji, hospitalizovan čovek sa simptomima misteriozne bolesti koji su se pojavili nakon njegovog boravka u Kongu.
Doručak kao obrok može učiniti mnogo više za vaše zdravlje nego što mislite, a novo istraživanje je otkrilo iznenađujućeg saveznika koji može pomoći u borbi protiv Alchajmerove bolesti.
Ukoliko nam je prioritet očuvanje zdravlja srca, važno je pažljivo birati ishranu. Prema dijetetičarima i nutricionistima, određene vrste sira mogu značajno uticati na zdravlje srca.
Epidemiološka istraživanja rađena poslednjih decenija pokazuju povećan broj obolelih od šarlaha, bakterijske bolesti za koju se smatralo da je u potpunosti iskorenjena.
Na današnji dan, pre tačno 30 godina, u Japanu je lansiran prvi Tekken za arkadne mašine, nakon čega je pokrenuo jednu od najdužih franšiza u gejmingu.
U velikoj međunarodnoj policijskoj akciji ugašen je Matrix, još jedna mobilna aplikacija kojom su se kriminalci dopisivali uz enkripcijsku zaštitu, tri godine nakon otkrića i višemesečnog praćenja.
Komentari 1
Pogledaj komentare