DW: Sajam u čast smrti klasičnog automobila, ali i kraj auto-salona kakve smo poznavali?
Nekada najveći svetski sajam automobila preselio se iz Frankfurta u Minhen. Iako automobilska branša već radi na prelasku na električni pogon, očekuju se protesti i hiljade policajaca.
Zaista se radi o novom početku i to iz više razloga. Međunarodna izložba automobila (IAA) je prvi sajam od početka pandemije koji se održava uz prisustvo publike.
To je pozitivan znak za sajamsku branšu koja je po sopstvenim navodima od početka pandemije pretrpela gubitke od četrdeset milijardi evra. Ali, ovo je novi početak i za sam IAA, jednu od najvećih smotri takve vrste na svetu, piše Dojče vele.
Pokrenut u Berlinu, gde je opstao pola veka, i nakon gotovo sedam decenija u Frankfurtu, ovaj sajam se seli na novu lokaciju.
Naime, nakon razočaravajućeg sajma pre dve godine, organizator, Savez nemačke automobilske industrije, odlučio je da ovoj manifestaciji da novi elan preseljenjem u Minhen kao jednu od nemačkih automobilskih prestonica.
No ne radi se samo o promeni mesta održavanja nego i o novom konceptu.
"Puko pokazivanje automobila više nije dovoljno kako bi privuklo posetioce. Zato se IAA odlučio na eksperiment", kaže stručnjak za automobilsku industriju Peter Fus iz konsultantske kuće EY.
Hibridni sajam
Glavno pitanje koje se postavlja na sajmu je: "Šta će nas pokretati u budućnosti?".
Automobil je ovde samo delić složene slike moderne mobilnosti. Tu su električni trotineti, ali i bicikl i tramvaj ili autonomni sistemi za prevoz putnika.
IAA Mobility se zove nova verzija sajma koji želi da bude hibridni sajam. Osim na minhensko sajmište na severu grada, izložba ulazi na trgove bavarske metropole.
Sajam i grad su povezani takozvanom Plavom linijom na kojoj će se testirati razni saobraćajni i prevozni koncepti.
Ovaj koncept, koji poprilično odudara od klasičnog štimung sajmova automobila, krije šanse ali i mnoge rizike, kako kaže poznati nemački stručnjak za automobilsku industriju Ferdinand Dudenhefer.
Njemu u Minhenu nedostaje jasno fokusranje na automobil kao prevozno sredstvo.
"U trenutku kada automobil ne stoji u centru pažnje, nekad najveći automobilski sajam na svetu gubi svoj smisao", kaže ovaj stručnjak.
Skromni nastupi izlagači
Taj trend je već sad vidljiv: osim kompanija kao što su Hyundai, Renault-Dacia i nekih novih iz Kine, na sajmu su prisutne samo tri vodeće njemačke kompanije: Volkswagen, BMW i Mercedes-Benz.
Konkurencija iz Toyote, General Motorsa ili Stellantisa (marke Fiat, Chrysler, Citroen i Opel) uopšte ne dolaze u Minhen.
Isto je i sa proizvođačima Volvo, Ferrari ili RollsRoyce, i ostalim magnetima za publiku.
I nemačke kompanije su manje-više skromne u nastupu. Neće biti ni traga bombastičnim prezentacijama modela sa dimnim, svetlosnim i tonskim efektima.
No otkud ta skromnost uprkos povoljnim brojkama kojima se automobilska industrija u poslednje vreme može pohvaliti, uprkos pandemiji i nedostatku delova?
Konsultantska kuća EY kaže da automobilski koncerni nikada nisu zarađivali toliko kao u poslednje vreme. U prvoj polovini godine 16 najvećih imena automobilske industrije ostvarilo je dobit u visini od 71,5 milijardi evra što je u poređenju s prošlogodišnjih četiri milijarde gubitka neverovatan obrt.
Dolazi kancelarka, ali i demonstranti
Novac će koncernima biti preko potreban za preokret koji neminovno očekuje automobilsku branšu. U mnogim delovima sveta poput EU odbrojani su dani benzincima i dizelašima.
To znači mnogo novca koji treba uložiti u razvoj električnih vozila. Mnogima je cilj ono čemu se Tesla već približio, neka vrsta "smartfona na točkovima".
I upravo ove složene procese IAA u Minhenu želi da predstavi publici, kako stručnoj tako i širokoj. No niko ne veruje da će prvi IAA u Minhenu privući 500.000 posetilaca kao poslednji sajam u Frankfurtu.
O brojkama poput miliona, koliko je u najboljim danima hrlilo u Frankfurt, niko ni ne sanja.
Za sada je jasno da na otvaranje dolazi kancelarka Angela Merkel. Ali i hiljade demonstranata koji akcijama poput biciklističkih povorki planiraju da ometaju otvaranje sajma i ukažu na nezadovoljstvo smerom u kojem se mobilna industrija kreće.
Na demonstrante će motriti čak 4.500 policajaca, što je najavljeno kao najveći policijski poduhvat u istoriji bavarskog glavnog grada.
Protesti su bili i jedan od razloga zbog kojih je IAA premešten u Minhen. U Frankfurtu se uskoro pokreće prvi sajam za električne bicikle što mnogi doživljavaju kao simbol promene.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Ruska Federalna služba bezbednosti (FSB) tvrdi da su ukrajinski obaveštajci nudili ruskom vojnom osoblju milion dolara za napuštanje položaja u gradu Gorlovki, u samoproglašenoj DNR, ali da je FSB osujetila ove planove.
Pridnjestrovlje, deo Moldavije koji se otcepio od ostatka te zemlje nakon raspada Sovjetskog Saveza 1991. godine, očekuje da će uskoro ponovo dobiti ruski gas, nakon pregovora u Moskvi povodom toga što je 1. januara obustavljena isporuka gasa Moldaviji.
Američki aerodromi u Pacifiku su izuzetno ranjivi usled naprednog kineskog vazduhoplovstva i raketnih sposobnosti, što stvara veliki rizik od ogromnih gubitaka pre nego što potencijalni sukob Pekinga i Vašingtona uopšte i započne.
Rat u Ukrajini – 1.058. dan. Britanski premijer Kir Starmer rekao je ukrajinskom predsedniku Volodimiru Zelenskom, s kojim je potpisao sporazum o stogodišnjem partnerstvu dveju država, da će London poslati nove mobilne PVO sisteme Ukrajini.
Rat u Ukrajini, dan 1.059. Ruske snage nastavljaju da oslobađaju DNR i da se obračunavaju sa ostacima ukrajinskih jedinica u Kurskoj oblasti. Na udaru ruske vojske su i položaji stranih plaćenika.
Francuski predsednik Emanuel Makron pozvao je Izrael da ubrza povlačenje trupa iz južnog Libana, pred kraj roka 27. januara, prema sporazumu o primirju sa libanskim Hezbolahom.
Američka teniserka Džesika Pegula je razgovarala sa novinarima na konferenciji za medije, a za Srpkinju Olgu Danilović je imala samo reči hvale nakon impresivne pobede za osminu finala Australijan opena.
Sve više mladih u Belgiji uključeno je u terorizam, a najmlađi uhapšeni ima samo 13 godina, pokazao je godišnji izveštaj belgijske Službe državne bezbednosti (VSSE).
Rat u Ukrajini, dan 1.059. Ruske snage nastavljaju da oslobađaju DNR i da se obračunavaju sa ostacima ukrajinskih jedinica u Kurskoj oblasti. Na udaru ruske vojske su i položaji stranih plaćenika.
Francuski predsednik Emanuel Makron pozvao je Izrael da ubrza povlačenje trupa iz južnog Libana, pred kraj roka 27. januara, prema sporazumu o primirju sa libanskim Hezbolahom.
Sve više mladih u Belgiji uključeno je u terorizam, a najmlađi uhapšeni ima samo 13 godina, pokazao je godišnji izveštaj belgijske Službe državne bezbednosti (VSSE).
U Srbiji se toliko toga svakodnevno radi i stvara. Ali oni bučni, razorni elementi društva nemajući ništa dobro da pokažu za svoje mesto u medijima se bore nasiljem.
Francuska katolička crkva pozvala je danas tužioce da otvore istragu o navodnom seksualnom uznemiravanju i napadima na žene koje je počinio pokojni francuski sveštenik Abe Pjer koji je bio borac za siromašne i beskućnike.
Biotehnološki start-up koji radi na vraćanju izumrlih životinja prikupio je 200 miliona dolara uz procenu vrednosti od 10.2 milijarde dolara, što je više od šest puta više u odnosu na procenu vrednosti pre samo dve godine.
Američko-francuski glumac Timoti Šalame tvrdi da je kažnjen sa 77 evra (65 funti) zbog parkiranja bicikla firme Lime na premijeri filma "A Complete Unknown" u Londonu.
Arheolozi su u sklopu ostataka rimskog grada Pompeji, kojeg je pre 2000 godina zatrpala vulkanska lava, pronašli izuzetno očuvano, prostrano kupatilo, verovatno najveće nađeno na tom lokalitetu.
Nedavno istraživanje objavljeno na platformi Statista donosi zanimljive i pomalo iznenađujuće rezultate o higijenskim navikama Evropljana, posebno u vezi s pranjem ruku nakon korišćenja toaleta.
"Alchajmer je vrlo teška, podmukla bolest. Gledamo kako se osoba menja", rekla je u ispovesti Slavica Stuparušić čija majka boluje od Alchajmerove bolesti.
Zbog povećanog broja obolelih od respiratornih infekcija i virusa gripa u Univerzitetskoj dečjoj klinici "Tiršova" uvedena je zabrana poseta, kao i u drugim bolnicama širom Srbije.
Malik Danbar potpisao je ugovor sa Kaledonija Gladijatorima pošto prethodno osumnjičen za učešće u pucnjavi u Augusti, gradu u američkoj saveznoj državi Džordžija.
Komentari 3
Pogledaj komentare