Kako se ocenjuje u saopštenju, takva obaveza se ne primenjuje skoro nigde u Evropi i neće doprineti bezbednosti biciklista već će ih dodatno pretvoriti u žrtve i usporiti razvoj biciklističkog saobraćaja u Srbiji.
"Ne postoji takav trend u saobraćajnim politikama niti je preporučuju vodeće svetske organizacije u oblasti biciklističkog saobraćaja", piše u saopštenju.
Dodaje se i da "mnogi promoteri biciklizma u Srbiji i inostranstvu stoje iza tvrdnje da se na ovaj način dodatno okrivljuju žrtve umesto da se problem rešava". U saoštenju se navodi da tamo gde ovakve prakse i postoje, teži se njihovom ukidanju.
Biciklisti dodaju da "zabrinjava nedemokratska praksa" donošenja zakona i dopuna zakona bez konsultacija sa zainteresovanim stranama i zahtevaju od institucija da se ubuduće ne ignoriše reprezentativna javnost.
"Problemi sa kojima smo se do sada susretali su zatvorenost procesa formiranja saobraćajne politike, loša i sporadična komunikacija, kao i problem identifikacije ko su uopšte ličnosti koje odlučuju o saobraćajnoj politici u Srbiji", navodi se u saopštenju.
Udruženja su zatražila od ministarstava unutrašnjih poslova i saobraćaja da odgovore na pitanja zašto im nije dozvoljeno da kao reprezentativni predstavnici biciklista "suštinski" učestvuju u radu Radne grupe za izmene i dopune Zakona i zašto javnost nije pravovremeno upoznata sa konkretnim predlogom zakona i njegovim obrazloženjem.
Saopštenje su potpisali Novosadska biciklistička inicijativa, Niška saobraćajna unija, Udruženje Ciklo svet Srbija iz Beograda, Inicijativa Beociklizacija i Udruženja Bajsologija i Ulice za bicikliste iz Beograda.
Izvor: B92, Beta
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Komentari 113
Pogledaj komentare