Beograd odgovornom socijalnom politikom nastavlja da pomaže izbeglim i raseljenim licima

Gradonačelnik Beograda prof. dr Zoran Radojičić je danas, povodom 20. juna – Međunarodnog dana izbeglica, istakao da je zadovoljan načinom na koji Grad Beograd rešava pitanja prihvata i zbrinjavanja izbeglih lica koja su se našla u našoj prestonici, kao i poboljšanja njihovih uslova života i integracije u društvo.

Izvor: B92

Nedelja, 20.06.2021.

09:47

Beograd odgovornom socijalnom politikom nastavlja da pomaže izbeglim i raseljenim licima
Foto: Depositphotos/tinnitusdoll

"Grad Beograd je pokazao da vodi odgovornu socijalnu politiku, a Beograđani su pokazali empatiju i ljudskost prema ljudima koji su se našli u teškim životnim okolnostima. Nažalost, ljudska stradanja i ratovi su deo naše istorije. Teškoće koje smo imali nisu zaboravljene. Zbog toga smo i dodatno svesni koliko je pomoć neophodna onima koji su usled rata, ili straha od progona bili primorani da napuste svoje domove", rekao je Radojičić.

Gradonačelnik Radojičić je istakao da je Grad Beograd u periodu od 2014. do 2020. godine stambeno zbrinuo 1.410 izbeglih i 297 interno raseljenih porodica. Njima su dodeljeni paketi građevinskog materijala, a pomoć je bila realizovana i kroz otkup seoskih kuća sa okućnicom, dodelu montažnih kuća, kao i kroz dodelu stambenih jedinica u zakup sa mogućnošću otkupa, a to znači da je preko 5.000 lica dobilo svoj novi dom.

Grad Beograd u saradnji sa nadležnim republičkim i međunarodnim institucijama nastavlja da sprovodi odgovornu socijalnu politiku i da kontinuirano pomaže izbegle i interno raseljene porodice.
- Samo u prošloj godini Grad Beograd i Sekretarijat za socijalnu zaštitu realizovali su pet javnih poziva u okviru kojih je zbrinuto 32 porodice izbeglih lica i 37 porodica interno raseljenih lica, odnosno oko 200 lica i to kroz dodelu paketa građevinskog materijala i otkup seoskih kuća sa okućnicom. Кada je reč o pomoći izbeglim i interno raseljenim licima, treba istaći i Regionalni stambeni program u okviru koga je zbrinuto do sada 386 porodica izbeglih lica koje nisu imale rešeno stambeno pitanje kroz otkup seoskih kuća sa okućnicom i dodelu paketa građevinskog materijala, a dodeljeno je i 888 stambenih jedinica izbeglim porodicama u zakup sa mogućnošću otkupa, kao i 49 montažnih kuća- naglasio je gradonačelnik Radojičić.

Кako je dodao, samo početkom godine u Beogradu je rešeno stambeno pitanje za 15 izbegličkih porodica. U okviru fonda Regionalnog stambenog programa kojim upravlja Banka za razvoj Saveta Evrope, odobrena su sredstva u iznosu od 165 hiljada evra za kupovinu još 15 seoskih kuća sa okućnicom za izbegličke porodice, a naknadno su obezbeđena novčana sredstva za zbrinjavanje još pet porodica.

Grad Beograd i Sekretarijat za socijalnu zaštitu u saradnji sa Кomesarijatom za izbeglice i migracije Republike Srbije ternutno organizuju dodelu 10 paketa građevinskog materijala za poboljšanje uslova stanovanja izbeglih lica koja imaju prijavljeno prebivalište – boravište na teritoriji grada Beograda. Rok za prijavu za ovaj bespovratni paket pomoći je bio do 16. juna, pri čemu maksimalna vrednost jednog paketa građevinskog materijala po domaćinstvu iznosi do 550 hiljada dinara, a minimalan iznos pomoći iznosi 184 hiljada dinara.
"Važno je istaći da su u prethodnom periodu tokom pandemije korona virusa uvedene strogo preventivne mere i u prihvatno/tranzitnim centrima. U prethodnim mesecima smo sproveli i vakcinaciju izbeglih lica u Beogradu. Na osnovu uspešne saradnje sa Institutom za javno zdravlje „Dr Milan Jovanović Batut” kao i sa domovima zdravlja u Beogradu, organizovan je proces imunizacije za korisnike smeštaja centara za izbeglice i osoba koje traže azil. Izbegla lica iz Hrvatske i BiH mogu da se vakcinišu uz izbegličku legitimaciju, ukoliko ne poseduju neki drugi dokument", kazao je Radojičić.

Skupština Ujedinjenih nacija je 2000. godine usvojila Rezoluciju kojom je Afrički dan izbeglica 20. jun proglasila za Međunarodni dan izbeglica.
"Ljudima koji su izgubili sve, svaka pomoć mnogo znači. Ratovi, progoni, strah od nasilja su ove ljude naterali da napuste svoje domove. Grad Beograd zbog toga u kontinuitetu sprovodi brojne programe pomoći kako bi poboljšao uslove života i položaj u društvu ovih ljudi kojima je pomoć neophodna", zaključio je gradonačelnik Radojičić.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 0

Pogledaj komentare

0 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: