Delimo 2x2 karte za predstavu „Sprovod u Terezijenburgu“ u Bitef teatru

Dvoje najbržih čitalaca B92.net dobilo je po dve karte za najnoviju predstavu „Sprovod u Terezijenburgu“ koja će se igrati 8. i 26. novembra u 20h u Bitef teatru.

Kultura

Izvor: B92

Ponedeljak, 05.11.2018.

16:34

Delimo 2x2 karte za predstavu „Sprovod u Terezijenburgu“ u Bitef teatru
Foto: Promo

Predstava „Sprovod u Terezijenburgu“,nastala prema istoimenoj priči Miroslava Krleže, evocira atmosferu Austrougarske pred njen krah i traga za odgovorima na pitanja: zašto pametniji popušta, a gluplji pobeđuje i vlada, nekad i sad, u našim krajevima izgleda uvek, i kako to da umetnička dela preživljavaju, i čak su predmet divljenja, dok se umetnici i naučnici ponižavaju i vređaju, mrtvi i živi sahranjuju.

U ovoj tragikomičnoj muzejskoj turi gledaoci će moći da se upoznaju sa artefaktima iz oblasti vojne i političke istorije našeg podneblja, ali i sa intrigantnim detaljima iz života kontroverzne Krležine junakinje i junaka. Osim toga, imaće priliku da iskuse život u velikoj zajednici naroda koja se raspada, učeći po koju reč na hrvatskom, mađarskom, nemačkom ili japanskom jeziku, kao i da uživaju u degustaciji srednjeevropskih vina i projektovanju sopstvenog životnog kreda i/ili zastave.

Uloge tumače MARIJA BERGAM, BORIS KUČOV, GABOR MESAROŠ I BOJAN ŽIROVIČ, autorka scenografije i kostima je Olga Mrđenović, muzički saradnik Draško Adžić, koreografkinja Aniko Kiš, dramaturškinje Isidora Milosavljević i Kornelija Goli, dizajner svetla Nikola Zavišić, saradnik za video Miroljub Vladić.Dramatizaciju i režiju potpisuje ANĐELKA NIKOLIĆ. Predstava je nastala kao koprodukcija Bitef teatra i pozorišta Dežo Kostolanji iz Subotice.
Foto: Promo
Naslov čuvene Krležine pripovetke „Sprovod u Terezijenburgu“ ne odnosi se samo na sahranu glavnog junaka, već i na kraj Austrougarske monarhije, koja je prestala da postoji 31.10.1918, tačno sto godina pre datuma premijere u Bitef teatru.

Značajno je razmatrati uzroke i posledice obe ove smrti, budući da je u našem podneblju i dalje aktuelan trend raspadanja i rasparčavanja zemalja, a ne menja se ni surov odnos društva prema talentovanom pojedincu.

Predstava ima oblik tragikomične muzejske ture u kojoj gledaoci mogu da se upoznaju sa eksponatima iz oblasti vojne i političke istorije Austro-ugarske, ali i sa intrigantnim detaljima iz života kontroverzne Krležine junakinje, Olge Glembaj Varonig, njenog muža, Pukovnika Varoniga, i ljubavnika, mladog oficira i doktora matematike Ramonga Gejze.
Foto: Promo
Priča prati komplikovanje odnosa u ovom ljubavnom trouglu, na koje dodatno utiče pritisak izazvan ceremonijalnom posetom japanskih generala, pred kojim ceo Terezijenburg, pa i naši junaci, žele da ostave što bolji - dakle lažan utisak o sebi.

Gledaoci će imati priliku da osete atmosferu života sa početka XX veka, da nauče po koju reč na hrvatskom, mađarskom, nemačkom ili japanskom jeziku, da uživaju u degustaciji srednjeevropskih vina, ali i da, zajedno sa autorima predstave, konstruišu svoj životni kredo, ili naprave svoju zastavu....

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 0

Pogledaj komentare

0 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Ukrajinci saopštili: Obustavljamo

Ukrajinske vlasti saopštile su večeras da su obustavile svoje konzularne usluge u inostranstvu za muškarce starosti od 18 do 60 godina, pošto je ukrajinska diplomatija najavila mere za vraćanje u zemlju onih koji mogu da idu na front.

21:57

23.4.2024.

1 d

Podeli: