Jasmila Žbanić: "Aidu prikazivati u srednjim školama da bi se razbio mit o srpskom junaštvu"

Jasmila Žbanić, rediteljka, scenaristkinja i autorka prvog filma o Srebrenici "Quo vadis, Aida?", koji je proglašen najboljim evropskim ostvarenjem 2021. godine, govoreći o "takmičenju" u javnosti između njene Aide" i filma "Dara iz Jasenovca", kaže da u tome nije učestvovala.

Kultura

Izvor: B92

Ponedeljak, 03.01.2022.

09:13

Jasmila Žbanić:
Foto: Profimedia/Foto: BFA / Indie Sales

"Ja u tome nisam učestvovala jer filmovi nisu bili uporedivi, kao što ni Jasenovac ni Srebrenica za mene nisu tema prepiranja ili takmičenja nego dubokog poštovanja prema žrtvama i strašno upozorenje na šta su, na kakve zločine su ljudi spremni."

Rediteljka filma "Quo vadis, Aida": "Naš zadatak je da prenesemo istinu"

"Samo idiot može ne suosećati sa srpskim žrtvama u Jasenovcu. Nadam se da će Zafranovićev film o Jasenovcu biti podržan u Srbiji i BiH jer verujem da bi on mogao da napravi vrhunsko delo. Takav film bi trebalo da bude u školskom programu u Hrvatskoj, BiH i Srbiji da stalno podseća decu šta su njihovi preci bili spremni da učine jedni drugima. A i 'Aida' bi trebalo da se prikazuje već u srednjim školama kako bi se razbio mit o srpskom junaštvu i celoj toj lažnoj partrijarhalnoj mitologiji", rekla je Jasmila Žbanić za "Danas".

Govoreći o reakciji publike na film, koji je u Novom Pazaru imao premijeru pre nekoliko dana, rediteljka kaže da je jedna od najlepših reakcija koju je dobila bila na premijeri filma u BiH.

"Mi smo na prvu projekciju pozvali mlade ljude iz Srbije, Hrvatske i svih delova BiH jer smo želeli da kažemo: 'Ne dozvolite da vam ratni zločinci nameću krivicu za ono što niste uradili ili vas teraju da se osećate kao žrtva, a 1995. godine se niste ni rodili. Treba da znate šta se desilo da biste se emancipovali. Zna se ko je počinio genocid, vi niste sigurno. Ta je poruka relaksirala atmosferu i nakon projekcije jedan mladi čovek je ustao i rekao da je Srbin i da je plakao od pola filma. Neko ko je 20 godina svog života živeo pod propagandom koja ga tera da ne vidi bol drugog, da je negira, da je ismeva, bio je u stanju da plakče zbog sudbine onoga koga su mu uvek predstavljali kao neprijatelja. To je moć filma, ne govorim o svom filmu, nego o moći umetnosti koja je drugačija od svakog drugog oblika ljudskog komuniciranja. Film se obrađuje i racionalno i emotivno, upija se očima, ušima, kožom. Doživljavamo novu hemijsku reakciju i menjamo se. Osoba koja uđe u bioskop ne izađe ista", ispričala je Jasmila Žbanić.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

613 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Bure baruta pred eksplozijom: Počinje veliki rat?

Bliski istok, zbog promene ravnoteže snaga i dubokih kriza, pre svega palestinsko-izraelske, može se smatrati buretom baruta i ima potencijal da dovede ne samo do regionalnog sukoba, već i do globalnog konflikta.

20:40

17.4.2024.

1 d

Svet

Uništeno; Zelenski: Hvala na preciznosti

U ukrajinskom napadu na vojni aerodrom na Krimu u sredu ozbiljno su oštećena četiri lansera raketa, tri radarske stanice i druga oprema, saopštila je danas Ukrajinska vojna obaveštajna agencija.

14:21

18.4.2024.

1 d

Podeli: