A za Oskara su nominovani...

Novi film reditelja Stivena Spilberga, "Linkoln", sa 12 nominacija predvodi ovogodišnja ostvarenja u trci za prestižne nagrade Američke filmske akademije, koje će biti dodeljene 24. februara u Holivudu.

Izvor: B92
Podeli

Nominacije u najvažnijim kategorijama za najprestižnije filmske nagrade, Oskare, 10. januara saopštili su ovogodišnji domaćin dodele komičar Set Mekfarlan i glumica Ema Stoun.

Listu nominovanih predvode film "Linkoln" Stivena Spilberga sa 12 nominacija, dok jednu manje ima "Pijev život" Anga Lija. Ove godine snage će odmeriti iskusne filmadžije poput Spilberga, Mihaela Hanekea i Lija ali i mlade nade kao što je debitant Ben Zejtlin. Njihovi filmovi našli su se među nominovanima za najbolja ostvarenja, a oni se takmiče i za nagradu za najbolju režiju.

Novo ostavrenje Toma Hupera, mjuzikl “Jadnici” (Les Miserables), osvojilo je osam nominacija kao i romantična komedija “Silver Linings Playbook” Dejvida O Rasela, dok je ratna drama Bena Afleka "Argo" nominovana u sedam kategorija.

Oskar: Zanimljivosti o nominacijama

Evo kako izgleda spisak nominovanih u najvažnijim kategorijama:

Najbolji film

  • Zveri južnjačkih divljina
  • U dobru i u zlu (Silver Linings Playbook)
  • 00.30 Tajna operacija (Zero Dark Thirty)
  • Linkoln
  • Jadnici
  • Pijev život
  • Ljubav
  • Đangova osveta
  • Argo

Najbolji reditelj

  • Dejvid O Rasel (U dobru i u zlu)
  • Ang Li (Pijev život)
  • Stiven Spilberg (Linkoln)
  • Mihael Haneke (Ljubav)
  • Ben Zejtlin (Zveri južnjačkih divljina)

Glavni glumac

  • Danijel Dej Luis (Linkoln)
  • Denzel Vašington (Let)
  • Hju Džekmen (Jadnici)
  • Bredli Kuper (U dobru i u zlu)
  • Hoakin Finiks (Master)

Glavna glumica

  • Naomi Vots (Nemoguće)
  • Džesika Častejn (00.30 Tajna operacija)
  • Dženifer Lorens (U dobru i u zlu)
  • Emanuel Riva (Ljubav)
  • Kvevanženej Volis (Zveri južnjačkih divljina)

Sporedni glumac

  • Kristofer Valc (Đangova osveta)
  • Filip Simor Hofman (Master)
  • Robert de Niro (U dobru i u zlu)
  • Alan Arkin (Argo)
  • Tomi Li Džons (Linkoln)
Sporedna glumica
  • Sali Fild (Linkoln)
  • En Hatavej (Jadnici)
  • Džeki Viver (U dobru i u zlu)
  • Helen Hant (The Session)
  • Ejmi Adams (Master)

Najbolji originalni scenario

  • Let (Flight)
  • 00.30 Tajna operacija
  • Đangova osveta
  • Kraljevstvo izlazećeg meseca
  • Ljubav

Najbolji adaptirani scenario

  • Argo
  • Zveri južnjačkih divljina
  • Linkoln
  • U dobru i u zlu
  • Pijev život

Najbolji film van engleskog govornog područja

  • Amour (Austrija)
  • No (Čile)
  • War Witch (Kanada)
  • A Royal Affair (Danska)
  • Kontiki (Norveška)

Glamurozna dodela Oskara održaće se 24. februara u pozorištu „Dolby Theatre“ u Holivudu, a putem direktnog prenosa pratiće je gledaoci u 225 zemalja.

Celokupan spisak nominacija možete pogledati OVDE

.

strana 1 od 58 idi na stranu