Emir Kusturica i „Gasprom njeft“ organizuju šesti „Boljšoj“ festival

U etno selu Mećavnik 14. jula otvara se šesti Festival ruske muzike „Boljšoj“, zajednički projekat poznatog srpskog režisera Emira Kusturice i kompanije „Gasprom njeft“. Osnovna ideja festivala je podrška mladim muzičarima iz Srbije i Rusije. U takmičarskom programu festivala učestvuje 27 mladih talenata iz Srbije, Republike Srpske i regiona Ruske Federacije.

Izvor: B92

Petak, 13.07.2018.

16:23

Emir Kusturica i „Gasprom njeft“ organizuju šesti „Boljšoj“ festival
Foto: Promo

U toku četiri dana mladi muzičari će se takmičiti u majstorstvu izvođenja ruske klasične muzike u dve starosne kategorije od 13 - 17 godina i 18 - 25 godina. O najboljima će odlučiti žiri koji čine predsednik žirija Dražan Kosorić, dekan Muzičke akademije Univerziteta u Istočnom Sarajevu, kao i poznati ruski pijanista Jurij Rozum i profesor Zoran Komadina.

Prema tradiciji kulturni program „Boljšoj“ festivala čine nastupi zvezda klasične muzike. Ove godine zvezda „Ruske večeri“ će biti pijanista Denis Macujev. Osim toga, na sceni „Boljšoj“ će nastupiti violinisti Nemanja Radulović, Julijan Rahlin, Roman Simović, a takođe Simfonijski orkestar „Boljšoj“ (dirigent Ivan Josip). Kao uvek, pored nastupa, poznati muzičari će održavati master-klas za mlade talente iz Rusije i Srbije.

Goste i učesnike festivala očekuje specijalni projekat – muzička pratnja nemog filma „Šahovska groznica“ Vsevoloda Pudovkina u izvođenju gitariste Gerija Lukasa.
„Boljšoj“ je jedinstvena teritorija na kojoj se harmonično prepliću muzički stilovi, kada na istoj sceni nastupaju priznati autoriteti i sasvim mladi izvođači, kada svi komuniciraju sa svima. Ovde nema VIP-zona, izuzetnih prava, zvanja – samo sloboda stvaralaštva, koja stvara neponovljivu atmosferu praznika. Svake godine u Drvengrad dolazi sve više mladih muzičara iz Rusije. Za decu učešće na festivalu predstavlja veoma važnu etapu na stvaralačkom putu, događaj, koji kreira pogled na svet i pokazuje bezgraničnost i univerzalnost muzičkog jezika. A susreti sa priznatim zvezdama pružaju istinski jedinstvenu mogućnost da se shvate tajne majstorstva“, istakao je član upravnog odbora „Gasprom njefta“ Aleksandar Dibalj.

„Ja iskreno verujem rečima Fjodora Dostojevskog o tome, da će lepota da spase svet. „Boljšoj“ - to je mogućnost za mlade talente iz udaljenih delova Rusije i Srbije da ih čuju i otkrivajući nove talente festival ih u nekom stepenu upućuje u život, i mi dakle, donosimo svetu još jednu česticu lepote, činimo ga boljim. Partnerstvo na ovom projektu sa ruskom kompanijom je ispravno, jer su naše zemlje odavno i čvrsto povezanne istorijom, a u «Gasprom njeftu» u potpunosti podržavaju ideju festivala, i kao i ja sigurni su da klasična umetnost može da bude korisna i važna u savremenom svetu. Zato smo zajedno već šest godina, a „Boljšoj“ je postao događaj, koji je dobro poznat izvan granica naših dveju zemalja“, istakao je sa svoje strane režiser Emir Kusturica.

Dodatna informacija

Festival ruske muzike „Boljšoj“ pod rukovodstvom režisera Emira Kusturice održava se u Drvengradu od 2013. godine. „Gasprom njeft“ od osnivanja nastupa kao generalni partner festivala, čija je osnovna ideja podrška mladim talentima iz muzičkih škola i akademija Srbije i Rusije.

Broj ruskih učesnika u takmičarskom programu «Boljšoj» od 2015. godine je porastao od 7 do 27. Nagrade festivala – Zlatna, Srebrna i Bronzana matrjoška uručuju se pobednicima dve uzrasne kategorije: od 13-17 godina, od 18-25 godina.

Upravo matrjoška, urađena u stilu notnih znakova – je centar vizuelne koncepcije „Boljšoja“, koja odražava jedinstvo kulturnih vrednosti dva slovenska naroda — Rusije i Srbije.

Drvengrad se nalazi na nadmorskoj visini od 1.600 metara u planinskom delu Zlatibora (nacionalni park „Mokra gora“) u Srbiji i predstavlja jedinstven arhitekturni projekat Emira Kusturice. Etno selo je izgrađeno za potrebe snimanja filma Emira Kusturice «Život je čudo» nedaleko od železničke stanice uske pruge, koja je nekad spajala Beograd i Dubrovnik. Sve ulice i objekti nose nazive, vezane za poznate ljude: ulica Novaka Đokovića, ulica Dijega Maradone, zgrada bioskopa Stenlija Kubrika, Trg Nikite Mihalkova, kuća Fjodora Dostojevskog i druge.

Uličice popločane kamenom, drvene kućice i mala kapela, – sve to stvara u Drvengradu jedinstvenu atmosferu, koja se za vreme održavanja festivala „Boljšoj“ harmonično dopunjava koncertima klasične muzike na otvorenom prostoru.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

15 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Ukrajinci saopštili: Obustavljamo

Ukrajinske vlasti saopštile su večeras da su obustavile svoje konzularne usluge u inostranstvu za muškarce starosti od 18 do 60 godina, pošto je ukrajinska diplomatija najavila mere za vraćanje u zemlju onih koji mogu da idu na front.

21:57

23.4.2024.

23 h

Podeli: